Amazon začíná nasazovat roboty do řetězce Whole Foods Market, který koupil za 13,7 miliard

bezos-final-0404

Jeff Bezos, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Amazon

Zanedlouho to bude již 40 let od otevření prvního obchodu Whole Foods Market, který vznikl v Austinu v Texasu na počátku 80. let a který se zaměřuje převážně na bio a prémiové potraviny. Dnes má Whole Foods již přes 460 obchodů po celých Spojených státech a také ve Velké Británii – a přesně toho si všiml Amazon, který řetězec nedávno koupil za 13,7 miliardy dolarů.

Pro některé to byl trochu nečekaný krok, ale je nutno si uvědomit, že Amazon experimentoval s potravinami, jejich logistikou a prodejem již delší dobu. Ostatně vše si vyzkoušel u svého samoobslužného obchodu Amazon Go, který fungoval zcela bez prodavačů nebo pokladen. Stačilo jen vybrat zboží, naskenovat a při odchodu automaticky zaplatit.

paypalipad

Přečtěte si takéPayPal spouští zrychlené převody, díky kterým si pošlete peníze na bankovní účet do několika minut

Na něco podobného se nyní evidentně chystá i s Whole Foods, v jehož pobočkách postupně Amazon nasazuje roboty s cílem ušetřit náklady za lidské pracovníky. Momentálně budou roboti fungovat pouze ve skladech při vyskladňování a doplňování zboží, později se možná Amazon pustí i do částečné automatizace pokladních, informuje server Bloomberg.

wholefoods

Pro Whole Foods by to celkově mohlo znamenat nárůst příjmů a potažmo lepší možnosti v boji proti konkurenci, která mnohdy, jako například v případě amerického Walmartu, cílí především na cenu a na trochu jinou sortu zákazníků. Mezi největší a mírně levnější konkurencí pro Whole Foods je momentálně především řetězec Trader Joe’s.

S náhradou zaměstnanců opatrně

Amazon samozřejmě nemá v plánu nijak výrazně snižovat stavy – Whole Foods má momentálně přes 351 tisíc zaměstnanců a Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, se přiblíbil, že v nejbližší době toto číslo navýší o dalších 100 tisíc. Automatizace se momentálně týká především 11 distibučních center a postupně i skladovacích prostor všech podoček. Ty pozice, které by měly zásadně ohrozit lidskou práci roboty, budou vyměněny za pozice jiné.