Americká banka Silvergate má problémy. Její osud může ovlivnit investice velkých firem do krypta
Kryptotrh se opět chvěje a vyčkává, co se bude dít s bankou Silvergate. Jak to ovlivní dění, vysvětluje analytik Petr Hotovec ze SoftVision.
Americká banka Silvergate, mezi jejíž klienty patří nebo donedávna patřily firmy jako Coinbase, Paxos, MicroStrategy a Circle, je asi největším a nejznámějším poskytovatelem bankovních služeb kryptoměnovým společnostem. Nyní se ovšem zmítá v krizi poté, co oznámila, že se zpozdí s vydáním výroční zprávy. Toto středeční prohlášení mělo za následek, že se její akcie ve čtvrtek propadly o 55 procent na přibližně šest dolarů za akcii. Pro představu, ještě před rokem se obchodovaly za více než 100 dolarů.
Ve světě kryptoměn to vyvolalo otázky ohledně budoucnosti vztahů mezi kryptoměnovými společnostmi a bankami, zda je na trhu kryptoměn dostatek likvidity a zda někdo může Silvergate nahradit, pokud nepřežije současnou krizi důvěry.
Ve svém sdělení americké Komisi pro cenné papíry (SEC), že nestihne termín pro předložení výroční zprávy, Silvergate rovněž varovala ohledně své schopnosti pokračovat v činnosti a uvedla, že přehodnocuje své podnikání a strategie ve světle obchodních a regulačních problémů, kterým v současné době čelí. Množí se spekulace o odebrání bankovní licence. Co to pro svět kryptoměn znamená?
Kryptoměny potřebují přístup k tradičnímu finančnímu systému
Můžeme o decentralizaci mluvit, můžeme chtít žít nezávisle na systému, faktem ale zůstává, že většina transakcí probíhá s použitím fiat měn v rámci tradičního bankovního systému. Potřebujete zaplatit nájem, levně si půjčit peníze na nákup bydlení, výplatu dostáváte ve fiatu a také v obchodě nakupujete za fiat.
I když chcete nakoupit kryptoměny, musíte tak udělat přes prostředníka. Pokud nenakoupíte za hotovost v bitcoinmatu, vždy budete potřebovat banku. Právě bankovní služby tvoří pomyslnou Achillovu patu kryptoměnové infrastruktury – bez bankovních služeb není možné posílat bezhotovostní prostředky na kryptoměnové burzy, kde dochází ke směně fiatu za kryptoměny.
Jako jednotlivec možná zvládnete směnit vaši drobnou hotovost za bitcoin, pokud jste však velká korporace a potřebujete převádět velké množství prostředků z a do kryptoměn, bez bankovního účtu se neobejdete. A bankovní účet vám, jak se mohlo přesvědčit mnoho společností podnikajících v kryptoměnách, banka jen tak nezřídí, či vám ho dokonce může kdykoli zrušit a paralyzovat tak vaše podnikání.
Bankovní cenzura a složitý přístup k bankovním službám není doménou jen České republiky, ale jedná se o globální fenomén. Silvergate v tomto směru tvořila světlou výjimku. Vyvinula síť Silvergate Exchange Network (SEN), která umožňovala klientům posílat v reálném čase americké dolary na ostatní klientské účty.
V praxi to fungovalo tak, že kryptoměnové směnárny a institucionální investoři mohli díky této službě okamžitě posílat dolary a konvertovat je do kryptoměn. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 síť SEN zpracovala převody v hodnotě 219,2 miliardy dolarů. Na konci tohoto roku patřila mezi její zákazníky skoro stovka kryptoměnových burz a téměř tisíc institucionálních investorů.
Síť SEN fungovala 24 hodin denně po celý rok. S převody téměř v reálném čase a okamžitou dostupností finančních prostředků umožnila kryptoměnovým společnostem vyhnout se převodům ACH, jejichž provedení může trvat několik pracovních dnů. Podobně nyní funguje platforma Signet spravovaná bankou Signature. Ta však v programovém prohlášení oznámila, že chce omezit množství klientů ze světa kryptoměn.
Je tedy otázka, zda klienti Silvergate najdou adekvátní náhradu poté, co Silvergate svou síť SEN pozastavila. Bez bankovního účtu a spojení nejde dělat byznys, současné problémy Silvergate mohou tedy posunout kryptoměnovou adopci i o několik let zpět.
Co se Silvergate stalo?
Silvergate za sebou nemá dobrý rok. Institucionální adopce kryptoměn se v roce 2022 prakticky zastavila, mnoho klientů z prostředí hedge fondů a správců aktiv nepřibylo. Cena kryptoměn padala v roce 2022 dolů, kryptoměnové projekty krachovaly a místo přílivu kapitálu nastal odliv. Tím byl samozřejmě zasažen byznys Silvergate, což vedlo ke značnému propadu akcií.
Ještě 3. ledna 2023 stála akcie Silvergate na newyorské burze 17 dolarů, od té doby oslabila o více jak dvě třetiny a nyní nestojí ani šest dolarů. O problémech kalifornské banky se vážně začalo spekulovat už koncem minulého roku po pádu burzy FTX, která byla jedním z největších klientů Silvergate. Spekulovalo se také o tom, že má Silvergate vůči FTX expozici v podobě půjčky, to však Silvergate ve svém prohlášení kategoricky odmítla a prohlásila, že její vztah s FTX byl omezen pouze na vklady.
Škoda už ovšem byla napáchána, a to zejména v mediální rovině, kdy důvěra investorů byla v honbě za senzací podlomena. Silvergate si během čtvrtého čtvrtletí zažila doslova bankovní run. Při pohledu na výsledky za čtvrtý kvartál uveřejněné samotnou Silvergate je vidět, že celkové množství vkladů u této banky kleslo ze zhruba 13 miliard na šest miliard dolarů.