Anonymní tvůrci udělali z osobností české kryptoscény NFT. Nad CzechPunks se však vznáší mnoho otazníků
CzechPunks vyobrazují známé tváře česko-slovenské kryptokomunity
Seděli na pivu, když jim hlavami probleskl nápad: „Pojďme poděkovat česko-slovenské kryptoměnové komunitě a zvěčnit je jako NFT.“ Partička fanoušků digitálních měn, kterou nikdo nezná skutečnými jmény, vytvořila nové avatary podobné slavným CryptoPunks, akorát s tím rozdílem, že vyobrazují osoby z Česka a Slovenska, které pomáhají s rozvojem kryptoměnové scény. A jakmile je prodá, většinu výdělku rozdá zpět. Projekt ovšem přináší pár pochybností hodných rozklíčování.
O takzvaných CzechPunks se v tuzemských kryptoměnových kuloárech šušká už několik dní. Jde o ucelenou sběratelskou edici pixelovitých postaviček, které vyjdou v počtu 103 kusů a budou založeny na bázi NFT. To znamená, že každý z obličejů reprezentuje nezaměnitelný token, na základě kterého se budoucí majitel zapíše na blockchain (do účetní knihy kryptoměnových transakcí) a stane se jeho certifikovaným vlastníkem.
Na první pohled vypadají avataři podobně jako takzvaní CryptoPunks, jedna z nejznámějších a nejhodnotnějších digitálních sbírek, která výrazně přispěla k proslavení trendu NFT ve světě. Tvůrci CzechPunks ostatně inspiraci přiznávají. V jedné věci se ale liší – na rozdíl od CryptoPunks nejsou CzechPunks náhodně vyrobení počítačem, ale vyobrazují skutečné osobnosti. V tomto případě ty, které pomáhají s rozvojem krypta v Česku a na Slovensku.
Proto byli v portfoliu CzechPunks zahrnuta jména jako Petr Mára (technologický youtuber s velkým zájmem o NFT), Daniel Trojan (investor a fanoušek kryptoměn), Čeněk Stýblo (influencer a kryptoměnový nadšenec) nebo třeba TMBK, který vytvořil unikátní NFT pro McDonald’s. A to je jen část z dosud zveřejněných – další avataři budou odhalováni s tím, jak se bude blížit takzvaný mint (česky doslova ražba) zástupců celé kolekce, který je naplánován na 28. listopadu.
„Hlavní motivací bylo podpořit českou a slovenskou kryptoměnovou komunitu. Sami jsme vděční za to, že i když jsme dva malé státy, je o nás ve světě slyšet. Kryptoměnové srazy bývají často studnicí skvělých diskuzí. A co se adopce digitálních měn týče, jsme na tom jako celek poměrně dobře. Chceme poděkovat těm, kteří se na budování povědomí a komunity podílejí,“ zmiňují pro CzechCrunch tvůrci CzechPunks, jejichž identita je neznámá, komunikují přes anonymní e-mail a ani přes snahy se nepodařilo zjistit, kdo jsou tajemní autoři zač.
Představa, že si koupíte avatar své oblíbené české či slovenské osobnosti, abyste následně věděli, že výdělek půjde na rozvoj kryptoměnové scény, může znít atraktivně. Očekávaná cena za jeden avatar je 0,103 etherea (zhruba 11 tisíc korun). Tvůrci uvádí, že rozdělí 80 % sumy na podporu organizace Paralelní Polis v Praze a Bratislavě, české ethereové komunity Gwei.cz a tvůrce, který si říká Krypto Mates. Zbylých 20 % bude určeno autorům CzechPunks jako kompenzace za dosavadní i budoucí náklady.
Celý kryptoměnový průmysl je ovšem vrtkavý a ani v nejmenším nelze brát vše, co v něm vznikne, za ověřenou věc. Některé projekty totiž investory chtějí připravit jen o peníze. Jedním z aktuálních případů je podvod s kryptoměnou inspirovanou seriálem Hra na oliheň. Pochybnosti se již proto objevují také u CzechPunks a nutno podotknout, že sami tvůrci k nim přispívají. Jednak jde o anonymitu, pod kterou vystupují, jednak o postup, s jakým chtějí nové virtuální avatary přivést k digitálnímu životu.
Adresa? Na tu je ještě čas
Autoři CzechPunks se svými avatary přišli znenadání a bez jakékoliv konzultace s lidmi, které vyobrazují. A rovnou se začali profilovat jako budoucí podporovatelé česko-slovenské kryptoměnové komunity. Protože je NFT právem ožehavé téma, okolo kterého se točí čím dál více pochybných aktivit, důvěra není vždy automaticky zaručena. Tomu přispívá i fakt, že autoři nové kolekce dosud nezveřejnili zdrojový kód chytrého kontraktu.