Apple vs. Vexl. Český kryptoprojekt brojí proti cenzuře giganta a spouští vlastní obchod s aplikacemi

Češi spouští alternativní obchod pro iOS aplikace. Freedom Store má nabídnout bitcoinové peněženky a další aplikace, které Apple blokuje.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

lea-petrasova4

Foto: Tomáš Svoboda / CzechCrunch

Lea Petrášová, spoluzakladatelka aplikace Vexl

0Zobrazit komentáře

Miliardový český holding SatoshiLabs, známý především díky hardwarovým peněženkám Trezor, vstupuje do nového byznysu. Prostřednictvím své nadace Vexl Foundation spouští vlastní digitální obchod s mobilními aplikacemi Freedom Store, který má konkurovat samotnému Applu v distribuci iOS aplikací v Evropské unii. Technologický gigant totiž blokuje jeho aplikaci Vexl, která funguje jako Bazoš a Tinder v jednom pro bitcoinery.

Podle výkonné ředitelky Vexl Foundation Ley Petrášové jde o strategickou odpověď na systematické blokování kryptoměnových aplikací v oficiálním App Storu. „Jsem hrdá na to, že se nám podařilo přetavit dlouhodobou frustraci z velmi nerovného a nevyžádaného boje se společností Apple do produktivních řešení, z nichž mohou těžit i další aplikace v našem odvětví,“ komentuje Petrášová vznik nové platformy.

Freedom Store vznikl díky nové evropské legislativě, která poprvé umožňuje alternativní distribuci aplikací mimo App Store. SatoshiLabs tuto regulační příležitost využívá strategicky – místo dalších pokusů o prosazení své aplikace Vexl u Applu volí cestu vlastní distribuce. Platforma funguje ve spolupráci s AltStore.io, kterou využívají i velké společnosti jako Epic Games. Právě tato videoherní společnost s Applem taktéž dlouhodobě bojuje, a to i u soudu.

vexl

Foto: Vexl

Česká aplikace Vexl pro obchodování s bitcoiny

Hlavním katalyzátorem pro vznik Freedom Store byla zmíněná aplikace Vexl, kterou Apple opakovaně zamítá kvůli jejímu zaměření na peer-to-peer obchodování (přímo mezi jednotlivými uživateli bez potřeby centrálního prostředníka jako banka nebo burza) s bitcoiny. Aplikace umožňuje uživatelům diskrétně nakupovat a prodávat bitcoin v rámci své sociální sítě bez nutnosti ověření identity. Apple však takové funkce považuje za „rizikové aktivity“ a „nepřímo podněcující k výměně měn v hotovosti“.

„Freedom Store spouštíme ve spolupráci s AltStore.io, platformou, kterou využívají například Epic Games. Díky tomu umožňujeme uživatelům instalovat aplikace mimo oficiální App Store, a vyhnout se tak cenzuře společnosti Apple, sledování a riziku, že jejich oblíbená aplikace přes noc zmizí,“ vysvětluje strategii nové platformy Lea Petrášová, která stojí jako spoluzakladatelka za aplikací i nadací Vexl.

Nová platforma cílí na uživatele, kteří hledají bezplatný přístup k aplikacím s otevřeným zdrojovým kódem. Kromě bitcoinových peněženek zde najdou aplikace pro e-cash nebo nástroje protokolu Nostr. „Vnímáme to jako další krok k větší digitální svobodě,“ doplňuje Lea Petrášová. Posláním Vexl Foundation je posilovat finanční svobodu jednotlivců, podporovat decentralizované technologie a vzdělávat veřejnost o možnostech ochrany soukromí a autonomie v digitální ekonomice.

V SatoshiLabs, které založili Marek „Slush“ Palatinus a Pavol „Stick“ Rusnák, ji stejně jako aplikaci Vexl provozují jako neziskovou aktivitu. To si mohou dovolit zejména díky velkému úspěchu své kryptoměnové peněženky Trezor, která jen za poslední čtyři roky v souhrnném obratu vygenerovala téměř tři miliardy a v čistém zisku přes 800 milionů. Kromě vlajkového Trezoru a Vexlu patří do SatoshiLabs také služba Invity pro nákup a prodej kryptoměn a společnost Tropic Square, která letos úspěšně uvedla na trh první transparentní bezpečnostní čip s otevřeným zdrojovým kódem.