Apple zasáhl nedostatek čipů, ale stejně dosáhl rekordních tržeb. Znovu se skvěle dařilo iPhonům
Apple se v červenci opět pochlubil jedním z nejsilnějších čtvrtletí ve své historii, kdy meziročně zdvojnásobil zisk po pandemickém období, které pro něj už tak bylo poměrně úspěšné. Zdálo se, že technologické impérium Tima Cooka je nezastavitelné. Šéf firmy nicméně varoval před možným vlivem nedostatku čipů. A skutečně, Apple teď kvůli němu oznámil nižší tržby, než se čekalo. Byť jsou ovšem znovu rekordní.
Pro demonstraci důvodu se stačí podívat na aktuální dostupnost nových iPhonů a nedávno představených MacBooků Pro. Většina modelů je vyprodaná a čekací lhůty se pohybují i v řádu několika týdnů. Laptopy mají sice momentálně dřívější odhad dodání než chvíli po ohlášení, stále jde však minimálně o měsíc (podle online obchodu Applu). Omezená produkce trvá už mnoho měsíců a v Cupertinu se dařilo nedostatku dlouho vyhýbat, teď se ale projevil.
Převedeno na příjmy to pro Apple v uplynulém čtvrtletí znamenalo o miliardy dolarů nižší čísla, než očekávali analytici z Wall Street. Ti podle dat firmy Refinitiv předpovídali celkové tržby ve výši 84,8 miliardy dolarů, skutečnost je ale na hranici 83,4 miliardy dolarů (2,1 bilionu korun). Čistý zisk dosáhl úrovně 20,5 miliardy dolarů (452 miliard korun), o osm miliard dolarů více v meziročním srovnání, a zisk na akcii se zastavil na 1,24 dolaru, přesně podle očekávání.
Tim Cook k tomu řekl, že firma narazila na větší omezení dodávek, než s jakými se počítalo, a dohromady prý vyšla až na šest miliard dolarů. „Omezení dodávek způsobily široce diskutované nedostatky čipů v celém odvětví a přerušení výroby v jihovýchodní Asii v souvislosti s covidovou pandemií,“ vysvětlil Cook v rozhovoru s televizí CNBC.
Firma přesto meziročně téměř ve všech kategoriích poměrně výrazně narostla a zaznamenala nejlepší záříjové čtvrtletí ve své historii – jen nebylo tak dobré, jak se předpokládalo. Celkové tržby byly letos o 29 procent vyšší než loni ve stejném období. Ještě větší rozdíl dostaneme při spočítání celého fiskálního roku, u Applu začínajícího na konci září. Rok 2021 přinesl 366 miliard dolarů (9,3 bilionu korun), což je o 33 procent více než v roce 2020.
Vraťme se ale k poslednímu čtvrtletí, jako tradičně dominovaném iPhony. Ačkoliv se u nich počítalo s tržbami 41,5 miliardy dolarů a skutečné byly „jen“ 38,8 miliardy dolarů (856 miliard korun), meziročně to stále to představuje až 47procentní nárůst. Jelikož pandemie znamenala boom zájmu o digitální zařízení jako laptopy nebo telefony, nenaplněná očekávání lze logicky přisoudit překážkám při výrobě.