Avengers: Endgame blízko nejvýdělečnějšímu filmu všech dob. Robert Downey Jr. si díky tomu přišel na 75 milionů dolarů

avengers-endgame

Foto. Falcon

Robert Downey Jr. jako Iron Man v Avengers: Endgame

0Zobrazit komentáře

Ať už si myslíte o sérii Avengers a obecně filmech z marvelovského universa cokoliv, jedno se jim musí nechat – pro Disney jsou to nezastavitelné mašiny na peníze, které se chvilku po svých premiérách zpravidla zařadí na vrcholy žebříčků. Jinak tomu nebylo ani u posledních Avengers s podtitulem Endgame, kteří vtrhli do kina v druhé polovině dubna.

Jen za první víkend film celosvětově v kinech vydělal přes jednu miliardu dolarů a okamžitě tak pokořil desítky dosavadních rekordů. Na miliardě se Endgame ale ani zdaleka nezastavili a film pokračoval ve své cestě až na druhou příčku mezi vůbec nejúspěšnějšími tituly historie. Za sebou nechal trháky jako Titanic, Star Wars: Síla se probouzí nebo předcházející díl Avengers: Infinity War.

Před sebou má ovšem Endgame stále jednoho konkurenta, film Avatar od Jamese Camerona, který se prozatím neohroženě drží na 2,788 miliardy dolarů, zatímco Avengers: Endgame dosud vystoupali na 2,781 miliardy dolarů. Disney si kvůli dosažení první mety navíc řeklo, že do kin po úvodní mánii vypustí snímek znovu, a to s několika dodatečnými sekvencemi mezi závěrečnými titulky. Ani to ovšem prozatím nepomohlo a pokud se nestane zázrak, Endgame na první příčku nedosáhne.

avengers-endgame

Foto: Falcon

Plakát k filmu Avengers: Endgame

To ovšem nemusí trápit hlavní hvězdy filmu, mezi kterými dominoval Robert Downey Jr. jako představitel Tonyho Starka alias Iron Mana. Ten získal už u předchozích dílů takřka pohádkovou smlouvu a i u nejnovějšího pokračování na tom nebyl vůbec špatně. Většina hvězd totiž získala výměnou za o něco nižší hotovostní honorář také část ze zisků v kinech.

Robert Downey Jr. si tak v rámci své deváté účasti v marvelovském universu přišel na zhruba 75 milionů dolarů, tedy více než 1,7 miliardy korun. Vyplývá to z reportu amerického Forbesu, který tradičně sestavil žebříček nejlépe vydělávajících hollywoodských hvězd a potažmo i šestice hlavních hrdinů Avengers, kteří si dohromady přišli na stovky milionů dolarů.

poker-cards

Přečtěte si takéDalší milník v souboji lidí a strojů. Umělá inteligence Facebooku porazila profesionální hráče pokeruDalší milník v souboji lidí a strojů. Umělá inteligence Facebooku porazila profesionální hráče pokeru

Částka, kterou Downey Jr. vydělal, zní dnes jako velké číslo, ale na počátku každého trháku stojí hvězdy s nejistým očekáváním. Film může být obrovský hit a přinést jim pohádkovou odměnu, nebo to také může být propadák a posunout je do průměrných čísel. V rámci Avengers a vlastně jakéhokoliv filmu Marvelu je to nicméně krajně nepravděpodobné.

Robert Downey Jr. obdržel u posledního dílu Avengers celkem 20 milionů dolarů jako základní odměnu a poté 8 procent z čistých zisků, což prozatím představuje zhruba 55 milionů dolarů. Procentuální odměna se počítá pouze z příjmů v domácích kinech, kde Endgame prozatím utržilo zhruba 850 milionů dolarů, ale stále ještě narůstá, což může samozřejmě dále prohlubovat Downeyho odměnu.

downey-junior

Foto: Gage Skidmore/Flickr

Robert Downey Jr.

Konec konců je to právě hvězda takového formátu, kdo dokáže k filmům přilákat spoustu diváků. Není proto divu, že si zajímavé odměny odnáší Downey Jr. pravidelně. Například za tři dny natáčení filmu Spider-Man: Homecoming si měl přijít na 5 milionů dolarů. Dalších přibližně 20 milionů dolarů měl obdržet za rodinný film The Voyage of Doctor Dolittle.

Špatně na tom ovšem nejsou ani další hvězdy z Avengers: Endgame, které stály po boku Downeyho v hlavních rolích. Například představitel Thora Chris Hemsworth, Scarlett Johansson jako Black Widow a Chris Evans jako Captain America shodně obdrželi za své role 15 milionů dolarů, a samozřejmě další podíl ze zisků filmu v kinech. Na 8 milionů dolarů si přišel i Paul Rudd v roli Ant-Mana.

U podobného trháku Disney, potažmo Marvel Studios, je ovšem zajímavé, že podíl na zisku získaly i vedlejší postavy jako Bradley Cooper v roli animovaného Rocketa. Ten mimo svého standardního honoráře získá celé jedno procento z čistého zisku v kinech.