Balónem na hranu vesmíru. Startup Space Perspective chce lidem měnit životy výhledem na Zemi
Nad americkým Grand Canyonem se tyčí poutavá atrakce – několikametrový vyhlídkový most s prosklenou podlahou. Díky ní si lze z naprosto unikátní perspektivy prohlédnout jeden z nejzajímavějších přírodních úkazů na Zemi. Co si ale místo obrovské soutěsky v povrchu Země prohlédnout její samotné zakřivení? Právě to chce nabídnout nová společnost Space Perspective, která se zaměřuje na lety balónem do horní poloviny stratosféry, tedy kolem 30 kilometrů nad povrchem planety.
V roce 1990 Carl Sagan, astronom a velký popularizátor vědy, navrhl, aby sonda Voyager 1, která právě opouštěla sluneční soustavu, namířila kameru za sebe a pořídila naprosto zásadní fotografii. Její název, Bledě modrá tečka, vědec později použil také pro svou knihu, v níž popisuje kontext. Snad ještě slavnější je pak Saganův několikaminutový monolog na stejné téma. Možnost skutečně vidět naši planetu jako nic víc než zlomek pixelu na velké ploše může člověku poskytnout zcela nový náhled na celý jeho život.
O podobných zkušenostech hovoří také většina astronautů, kteří měli možnost se vzdálit vodou a rostlinami pokrytému balvanu a plně se ponořit do výhledu. V takové chvíli je těžké pomyslet na něco jiného než na kosmickou nicotnost celého lidstva a naopak na naše místo ve vesmíru. Prožitky lidí, kteří mohli naši planetu vidět z objektivního úhlu pohledu, lze samozřejmě zprostředkovat popisy, záznamy nebo filmy, ale nic je nedokáže nahradit.
Astronaut Jeff Hoffman, který je zároveň poradcem Space Perspective, ve spojitosti s tím mluví o „autentické zkušenosti“. „Pro něj je sledování Země z vesmíru – když má čas a klid a může se zamyslet nad tím, co vidí – to, čemu říká autentická zkušenost, a právě na to se skutečně zaměřujeme,“ řekl pro magazín The Verge Taber MacCallum, jeden z ředitelů společnosti.
O vyhlídkových letech do vesmíru pro kohokoliv s dostatečnými prostředky na koupi letenky se v posledních letech mluví poměrně často. Nejčastěji skloňovanými jsou přitom firmy SpaceX Elona Muska, Blue Origin Jeffa Bezose a Virgin Galactic Richarda Bransona, z nichž jedna už má za sebou první úspěšné dopravení lidí na Mezinárodní vesmírnou stanici.