Do vesmíru už za 200 tisíc dolarů. Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose nacenilo lety s lidskou posádkou

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Jeff_Bezos_Pad
0Zobrazit komentáře

O vesmírné společnosti Blue Origin, kterou založil miliardář Jeff Bezos, je v posledních měsících slyšet čím dál tím více. V dubnu poslala na svůj první letošní let raketu New Shepard, pracuje na raketě New Glenn, ale zároveň více a více míří k letům s lidskou posádkou, do kterých se v nejbližší době pravděpodobně nepustí ani SpaceX Elona Muska.

Právě s potencionálními vesmírnými turisty souvisí poslední zjištění agentury Reuters, dle kterého se cenovka za let od Blue Origin bude pohybovat mezi 200 – 300 tisíci dolary za osobu (v přepočtu tedy mezi 4,5 – 6,8 miliony korun). Jedná se tak o žádaný údaj pro potenciální zákazníky, kteří by mohli letět na suborbitální let kolem Země již příští rok.

Cena je zároveň poměrně nízká v porovnání s nákladností startu samotné rakety. Oficiálně ji Blue Origin odmítlo zveřejnit, nicméně dle analytika Marca Cacerese ze společnosti Teal Group, kterého oslovilo Reuters, se pohybuje okolo 10 milionů dolarů. To by při každém startu znamenalo okamžitou ztrátu několika milionů dolarů.

blue-origin

New Shepard

Hlavní konkurent Blue Origin v oblasti suborbitálních letů, Virgin Galactic, si dle nejnovějších zpráv účtuje podobnou částku 250 tisíc dolarů za osobu. V květnu však tato společnost oznámila, že veškeré její lety jsou až do roku 2021 plné, píše server SpaceNews.

smilecar1

Přečtěte si takéČeské carsharingy HoppyGo a SmileCar se zítra oficiálně spojí a nabídnou nové funkceČeské carsharingy HoppyGo a SmileCar se zítra oficiálně spojí a nabídnou nové funkce

Podle specializovaného webu Space.com raketa New Shepard vynese zákazníky 100 kilometrů na povrch Země, tedy na hranici, která je obecně považována za začátek vnějšího vesmíru. Posádka zde zažije zhruba čtyřminutový stav beztíže a posléze začne padat zpět k povrchu. Celkově bude let trvat okolo jedenácti minut.

Na palubě už letěl manekýn

Blue Origin již před časem odhalilo návrh modulu, který první zákazníky na raketě New Shepard do vesmíru dopraví. Vejde se do něj šest lidí a každý z nich bude mít k dispozici velké panoramatické okno, které jsou dle Bezose vůbec největšími, které kdy ve vesmíru byly. Modul už zároveň prošel praktickou zkouškou – na jeho palubě se v rámci prvního letošního letu proletěl „Manekýn Skywalker„.

blue origin

Interiér modulu pro lidskou posádku

Při tomto letu, který byl z celkových osmi testů poslední, se modul za letu oddělil od boosteru a přistál zpět na Zemi za pomocí padáků. Booster samotný pak přistál vertikálně. Stejný postup může očekávat i lidská posádka příští rok.