Nejen Tesla, ale i vesmír láká investory. Akcie Virgin Galactic miliardáře Bransona letos vyletěly už o 200 procent

richard-branson-virgin-galactic2-min

Foto: Virgin Galactic

Zakladatel Virgin Galactic Richard Branson

0Zobrazit komentáře

Začalo to pozvolným překročením 400dolarové hranice a jen o měsíc později už se akcie Tesly obchodovaly za více než 900 dolarů a vypadalo, že nechtějí zastavit. Mohlo za to více faktorů, především i opadnutí zájmu investorů, kteří spekulovali na pokles jejich ceny, a Tesla tak rychle vystřelila nad 100 miliard dolarů v celkové hodnotě společnosti, což ji posunulo na druhou příčku mezi nejhodnotnějšími automobilkami ve světě.

Pak přišla drobná korekce, akcie pro změnu o stovky dolarů klesly a nyní opět postupně nabírají na hodnotě, už stabilnějším tempem. Tesla na přelomu roku opravdu zazářila, překonala veškerá očekávání analytiků v počtu prodaných vozů i příjmech a zisku za poslední čtvrtletí a zdá se, že nějakou dobu ještě nebude polevovat. Vedle ní nicméně takřka bez povšimnutí rostla další technologická firma, za kterou stojí jiný miliardář a podnikatel, Richard Branson.

Jeho vesmírná společnost Virgin Galactic, která má za cíl podobně jako Muskův SpaceX vyslat lidskou posádku do vesmíru, pokračuje v úspěšném vývoji a zásadním způsobem se to začíná projevovat také na hodnotě akcií firmy. Ty totiž od začátku roku vyrostly o více než 200 procent, jen za posledních 24 hodin pak o téměř 20 procent. Co za růstem stojí? O tom se různě spekuluje, ale s jistotou to pravděpodobně neví nikdo.

virgin_tesla

Foto: FactSet

Letošní vývoj růstu akcií Tesly versus Virgin Galactic

Nutno dodat, že Virgin Galactic zatím nemá žádný hotový produkt, první lety slibuje na letošní rok a prodává na ně „letenky“ ve velkém, stejně jako získal množství zajímavých partnerství, ale to nejsou reálné dlouhodobé příjmy, ani vidina zisku, o které se často dlouhodobá hodnota akcií opírá. Aktuálně se akcie Virgin Galactic obchodují za zhruba tisícinásobek nasmlouvaných obchodů, respektive jejich hodnoty.

Analytici z Bloombergu odhadují aktuální hodnotu akcií blíže k 22 dolarům, místo aktuálních 37 dolarů, za které se obchodují. Nikdo si přitom růstu zásadně zásadně nevšímal, ostatně i počet samotných analytiků, kteří se zaměřují na Virgin Galactic a dávají ven předpověď pro vývoj cen, by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Naopak taková Tesla jich má více než 35.

Jsme tak na počátku něčeho, co může mít dva různé scénáře dalšího vývoje. Buď jde o krátkodobý růst, který ženou kupředu jak spekulanti, tak amatérští investoři, kteří se chtějí jednoduše svézt na krátkodobé vlně s vidinou potenciálně velkého zhodnocení, nebo Virgin Galactic letos opravdu do vesmíru pošle první lidi a rozjede se obrovský kolotoč, který může aktuální vývoj hodnoty akcií společnosti podložit.

Zdá se, že komerční vesmírná turistika bude obrovským tahákem, a to nejen potenciálních zákazníků, ale především velkých investorů – ti se budou prát o to, kdo bude u novodobého boomu první. Společnost Richarda Bransona má aktuálně více než 600 rezervací na komerční devadesátiminutové lety a 80 milionů dolarů v depozitech.

virgingalactic

Foto: Virgin Galactic

Letadlo Virgin Galactic, které bude přenášet první pasažéry do vesmíru

Cena takového tiketu se pohybuje na hranici 250 tisíc dolarů, v přepočtu tedy kolem 5,8 milionu korun. Zájemci jsou dokonce i z Česka, kde je nabízí také zprostředkovatelská cestovní kancelář Typ.

Virgin Galactic má být navíc nyní v posledních fázích testování před prvním komerčním letem, což je další pozitivní zpráva, která minulý týden zásadně ovlivnila růst. Někteří tomu ale přesto nevěří, respektive spíše sázejí na pokles hodnoty akcií. Podle dostupných informací je celých 30 procent akcií Virgin Galactic takzvaně shortovaných – pokud tedy jejich cena začne klesat, takoví investoři vydělají.

Tak nebo tak, bude to ještě velmi zajímavá jízda. Podobně jako s Teslou.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym