Barva už došla, růžové sklo ne. Džbány do kýčovité domácnosti filmové Barbie vyrobili Češi

Ručně foukané džbány pochází z dílen rodinné severočeské společnosti Klimchi. Ve filmu se objeví vůbec poprvé.

Filip HouskaFilip Houska

barbie-klimchi

Reprofoto: Architectural Digest / Klimchi

Margot Robbie coby Barbie vedle džbánů od Klimchi

0Zobrazit komentáře

Barbie musí mít vše růžové. Prostě vše. Růžové domy? Samozřejmě, když žije v Barbielandu. Růžové sedačky? Přece by neseděla na zelené. Růžová skluzavka? Není třeba odpovídat. Do růžova laděný šatník? Vyprovodíme se sami. Do výrazné barvy je potřeba vyladit i doplňky v domácnosti, například džbány na vodu. Ty ovšem v očekávaném hollywoodském filmu budou speciální ještě něčím jiným – a má to výrazný přesah do Česka.

Už příští týden na stříbrná plátna zamíří Barbie, hraný film inspirovaný nejslavnější panenkou od Mattela, v jehož hlavních rolích budou Margot Robbie coby Barbie a Ryan Gosling jako Ken. Příběh diváky zavede do bezstarostného Barbielandu, jednoho dne ale Barbie napadne nečekaná myšlenka – že někdy zemře. Jelikož plastový ráj není místem pro existenční krize, hrdinka se musí vydat do skutečného světa zjistit, jak se věci mají.

Na fiktivním a až kýčovitě plastickém Barbielandu, na který během tvorby v hollywoodských studiích padlo tolik růžové barvy, že dvornímu dodavateli došly jakékoliv její zásoby, se svým způsobem podíleli i Češi. Přesněji řečeno společnost Klimchi ze severočeského Kamenického Šenova. A jak je možné tušit, na návrhu skluzavky, venkovního posezení nebo sporťáku se nepodílí. Naopak Barbie vybavili domácnost.

Česká sklářská firma, jejíž příběh jsme se zakladatelem Lukášem Klimčákem pokryli už dříve, pro produkci zajistila ručně foukané džbány z edice Rosaline Hobnail, a to v nízké a vysoké variantě, které jsou od základu vyráběny v růžovém odstínu. „Jsem nadšený, že naše růžové džbány budou mít svůj velký filmový debut ve snímku Barbie,“ uvádí Klimčák.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Je pro mě obrovskou poctou vidět naše výrobky spojené s takovým projektem a po boku slavných herců. Snažíme se českému sklu dělat dobré jméno v zahraničí a toto je další dílek do skládačky. Hobnailový džbán je první a nejúspěšnější produkt od Klimchi. V naší rodinné sklárně se vyrábí už několik desetiletí,“ doplňuje zakladatel firmy.

Barbie má v Česku premiéru 20. července, za oceánem o den později. Ve stejnou dobu se navíc pro vybrané šťastlivce otevře i poměrně unikátní záležitost v podobě ubytování v tom nejrůžovějším domě, který je minimálně v kalifornském Malibu k dispozici. Za projektem stojí portál Airbnb, který dá okusit, jak by se asi bydlelo v kůži jednoho z nejslavnějších párů.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Mladý Willy Wonka vs. čokoládový kartel. Kouzelný film o neotřelém vynálezci sladkostí má trailer

Film Wonka, kde titulní postavu ztvárnil Timothée Chalamet, ukáže začátky slavného tvůrce čokolády. Hugh Grant hraje tančícího Umpa-lumpu.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

WONKA

Foto: Vertical Ent.

Timothée Chalamet jako Willy Wonka

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv původní román Roalda Dahla nese název Karlík a továrna na čokoládu, de facto hlavní postavou slavného příběhu o sladkostech a dobrém srdci je Willy Wonka, zakladatel a ředitel čokoládovny. Do středu děje ho zasazuje nový film Wonka, který má sledovat období před založením továrny. Mladší hrdina dostal tvář Timothéeho Chalameta a snaží se vytvořit tu nejlepší kakaovou pochoutku, jakou kdy svět ochutnal.

Sám Dahl, jeden z nejznámějších britských spisovatelů, napsal pokračování původní knihy, mládí Willyho Wonky ale nikdy více neprozkoumal. Novinka tak představí původní příběh sloužící jako přímý prequel filmové adaptace Pan Wonka a jeho čokoládovna z roku 1971, kde hlavní postavu ztvárnil Gene Wilder. Námět a scénář napsali Paul King a Simon Farnaby, mezi jinými tvůrci oceňovaného Paddingtona a Paddingtona 2.

Zatímco v Karlíkovi byl Wonka jedním z největších a nejoblíbenějších tvůrců čokolády na světě, v připravovaném filmu to bude velký snílek, který čelí zdánlivě nepřekonatelné konkurenci ze strany kartelu ovládajícího celý trh. Zveřejněný trailer ale ukazuje, že spolu s korporátní mocí se bude třeba postavit konzervativnímu, strnulému nastavení celé společnosti ovládané striktními pravidly, hamižnými podnikateli a církví. Wonka má tento svět osvobodit od konformity.

„Pracovat na něčem, co bude mít necynické mladé publikum, byla velká radost. Proto mě to táhlo,“ řekl Chalamet v rozhovoru pro Vogue. „V době a atmosféře intenzivní politické rétoriky, kdy se pořád objevuje tolik špatných zpráv, doufám, že tohle bude kousek čokolády,“ pokračoval. Pravděpodobně si také užil natáčení scény, v níž plaval v bazénu plném skutečné rozpuštěné čokolády.

Dahlův román je určený pro dětské publikum, i přesto ale má zajímavý podtext, o němž se diskutovalo ještě v době autorova života. Willy Wonka měl mnoho více i méně uvěřitelných nápadů, tím možná vůbec nejradikálnějším byl ale Everlasting Gobstopper – sladkost určená pro chudé děti. Bonbon při cucání měnil barvu i chuť a nikdy ho neubylo, takže stačilo koupit jen jeden.

V normální firmě by podobný produkt nemohl vzniknout, protože by ohrozila svůj vlastní byznys. Wonka ale na něco takového vůbec nepomyslel, šlo mu hlavně o to, aby si každý mohl osladit život. V jeho továrně navíc pracovali Umpa-lumpové, malí lidé, které v jejich rodné zemi neustále někdo vykořisťoval. Zakladatel nejslavnější čokoládovny na světě jim u sebe poskytl azyl a za práci jim dával jejich nejoblíbenější jídlo – kakaové boby, což byla na rodném ostrově Umpa-lumpů velká rarita.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Příběh lze nicméně interpretovat i výrazně jiným způsobem. Ředitel továrny jako svého nástupce z pozvaných dětí vybere to, které nejlépe splňuje jeho nároky, zatímco ostatní, kteří nemají požadované charakteristiky, nechá zcela anihilovat. U někoho tak může vyvolat dojem příslušníka ultrapravice. 

Jeho reputaci vůbec nezlepšuje právě ani zaměstnávání Umpa-lumpů. Původně je Dahl v knize explicitně přirovnal k africkým pygmejům, což vyvolalo silnou kritiku kvůli analogiím s evropským a americkým otroctvím. Spisovatel jejich vzhled v reakci na to změnil, nařčení z nemorálního importu a nucené práce chudých cizinců se ovšem nikdy tak docela nezbavil. Trailer nového filmu sugeruje, že Wonka bude hrdina lidu stojící na straně chudých, bojující proti utlačovatelskému establishmentu.

Vedle Timothéeho Chalameta v titulní roli se v něm objeví také Sally Hawkins známá z Tváře vody jako jeho matka, oscarová Olivia Colman, Paterson Joseph jako Wonkův rival Arthur Slugworth, Rowan Atkinson jako kněz a Hugh Grant překvapivě v roli Umpa-lumpy. Film měl původně vyjít už v březnu, Warner Bros. Discovery ale premiéru odložilo na vánoční termín 14. prosince.