Bezos končí jako šéf Amazonu, Čupr vyprodal dluhopisy za 1,7 miliardy a Innovators 20. Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

in20-bezos
0Zobrazit komentáře

Uplynulý týden se nesl hlavně v duchu projektu Innovators 20, v rámci kterého jsme spolu s odbornou porotou a Hospodářskými novinami vybrali dvacítku těch největších a nejkreativnějších inovátorů, jež v roce 2020 pomohli měnit Česko. A rovnou jsme publikovali první velký rozhovor s chirurgem a zakladatelem online lékařské poradny uLékaře.cz Tomášem Šebkem, který mezi ně patří.

Podíváme-li se ale dál, tou nejzásadnější zprávou se stal chystaný odchod Jeffa Bezose z pozice výkonného ředitele Amazonu, kde strávil úctyhodných 27 let a vytáhl svou firmu k naprostým výšinám. Rezonoval i další úspěch Tomáše Čupra, který během dvou týdnů vyprodal dluhopisy Rohlíku za 1,7 miliardy korun.

Téma financí bylo v uplynulých dnech na stole i v neziskové organizaci Czechitas, která na rozšíření IT vzdělávání pro mladé a nové pobočky získala grant ve výši 26 milionů korun. V neposlední řadě se můžete ponořit do našeho detailního investičního speciálu, kde přinášíme přehled akcií, které se letos vyplatí sledovat. A tím to zdaleka nekončí.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly! Nezapomeňte sledovat i náš Instagram.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? PlayStation 5 hlásí 4,5 milionu prodaných kusů: Ačkoliv je v Česku PlayStation 5 téměř k nesehnání, Sony i tak zaznamenalo slušné prodeje. Konzole nové generace se za úvodní měsíce prodalo na 4,5 milionu kusů a japonský gigant jejich výrobu dokonce sám dotuje.

✅ CzechCrunch rozjíždí investiční newsletter: Shrnutí zásadních událostí ve světě venture kapitálu a startupových investic. CzechCrunch spouští nový newsletter CzechCrunch VC, který bude ve vašich schránkách každý měsíc. Přihlásit se k odběru můžete zde.

? Dáme jídlo naplno vstupuje do potravin: Rozvozová služba Dáme jídlo se stala synonymem pro dovážku pokrmů, ale teď se začíná ještě více soustředit na rozvoz potravin. Pro svou online večerku staví i vlastní sklady, aby slíbila doručení do 30 minut.

?? Dobročinná platforma Davida Semeráda roste: Z vedlejšího projektu spoluzakladatele STRV Davida Semeráda se stává služba s velkým dopadem. Dobročinná platforma Kindest už pro americké neziskovky zprostředkovala 6 milionů dolarů a roste i v příjmech.

? Rekordní Notino: Obrat přes 14 miliard korun. Největší evropská online parfumerie Notino má za sebou historicky nejúspěšnější rok a nyní se chce původem český e-shop soustředit na technologické vylepšování svých kamenných prodejen.

?? RegioJet opět vyráží do Chorvatska: Po úspěchu z loňského roku se RegioJet znovu vydává na Jadran. Své vlaky tam bude vypravovat již od konce května a trasa povede až do Splitu, a to za stejné ceny, na jaké byli cestující zvyklí.

? Čtyřmilionový úspěch Beat Saberu: Beat Saber patří i po třech letech k největším herním hitům ve virtuální realitě. Za necelý rok zdvojnásobil prodeje na 4 miliony kopií a ještě rychleji se prodávají jednotlivé skladby přímo ve hře.

? Lukáš Janoušek a jeho služba pro sdílení karavanů: Bývalý marketingový ředitel Twista Lukáš Janoušek propadl vášni outdoorovým výletům, a proto spolu s Mitonem spouští službu pro sdílení karavanů, se kterými chce zajistit „svobodu cestování“.

***

Amazon bude mít nového šéfa. Zakladatel Jeff Bezos oznámil, že po 27 letech opouští pozici CEO

jeff-bezos-amazon-crop

Foto: Amazon

Jeff Bezos, zakladatel Amazonu

V Amazonu končí jedna velké éra. Jeho zakladatel Jeff Bezos oznámil, že po 27 letech opustí pozici CEO, aby se mohl soustředit na nové produkty i další své projekty.

***

V Buchlovských horách vyrostl netradiční dům, který má zdi z konopného betonu a vytápí se těžbou kryptoměn

buchlovsky-dum_1

Foto: BoysPlayNice

Dům se nachází v obklopení přírody, nejbližší sousedé jsou více než kilometr vzdáleni

V Buchlovských horách vyrostl dům, která má splývat s přírodou a zároveň sází na moderní postupy. O vytápění se stará těžba kryptoměn a zdi jsou z konopného betonu.

***

Czechitas hlásí obří grant ve výši 26 milionů korun. Rozšíří IT vzdělávání pro mladé a otevřou další pobočky

dita-czechitas-boxed

Foto: Czechitas

Zakladatelka Czechitas Dita Formánková

Nezisková organizace Czechitas získává historicky nejvyšší grant. Díky 26 milionům korun chce rozšířit IT vzdělávání pro mladé generace i otevřít nové pobočky.

***

Innovators 20 zná své laureáty!
Po spolupráci s naší odbornou porotou a Hospodářskými novinami jsme vybrali dvacítku těch největších inovátorů, kteří loni pomáhali měnit nejen Česko. Kompletní výběr laureátů Innovators 20 najdete na innovators20.cz. Brzy se můžete těšit na rozhovory s jednotlivými z nich, přičemž ten s Tomášem Šebkem, chirurgem a zakladatelem uLékaře.cz, si můžete přečíst níže.

in20-boxed

Foto: CzechCrunch

Představujeme Innovators 20, osobnosti, které pomohly změnit Česko

***

Lékaři už konečně fungují i na dálku, říká Tomáš Šebek. Virtuální klinika uLékaře.cz letos cílí na 60 milionů

tomas-sebek-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tomáš Šebek, chirurg a zakladatel virtuální kliniky uLékaře.cz

Medicína udělala obrovský pokrok a lékaři konečně fungují i na dálku, pochvaluje si Tomáš Šebek, který se díky virtuální klinice uLékaře.cz objevil v našem výběru #Innovators20. S hvězdnými investory na palubě plánuje dál růst a expandovat za hranice.

***

Po nových dluhopisech pro Rohlík za 1,7 miliardy se jen zaprášilo. Tomáš Čupr je vyprodal za dva týdny

cupr-rohlik

Foto: Rohlik.cz

Zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr

Velký rok má před sebou Rohlík, a tak jeho šéf Tomáš Čupr neztrácí čas. V rekordním čase se mu podařilo získat 1,7 miliardy korun v dluhopisech a brzy dorazí ještě větší investice.

***

Soukromí je stejně zásadní jako klimatické změny, říká Tim Cook. Podle šéfa Applu je to téma století

tim-cook-apple

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

Pro Apple je soukromí uživatelů klíčové a jeho šéf Tim Cook to považuje za stejně zásadní jako třeba klimatické změny. Proto se nebojí jít do boje například s Facebookem a apeluje na lidskou zodpovědnost.

***

Dva kamarádi z ústeckého gymplu chtějí změnit svět ubytoven. Jsou nejmladší investicí v historii Enernu

accomango

Foto: Accomango

Patrick Havlíček a Karel Zheng, zakladatelé startupu Accomango

Patrick Havlíček a Karel Zheng se znají od jedenácti a teď spolu chtějí změnit svět ubytoven. Rozjeli startup Accomango a stali se nejmladšími zakladateli, do kterých kdy investovala tuzemská investiční skupina Enern.

***

Dvacítka akcií, které se letos vyplatí sledovat. CzechCrunch přináší investiční speciál s tipy pro rok 2021

is21-og

Akciový trh zažil bláznivý rok 2020 a všichni vyhlížejí, co se bude dít v roce 2021. Proto jsme připravili velký investiční speciál, v němž přinášíme předpovědi expertů a tipy na akcie, které se letos vyplatí sledovat.

***

Investoři z Redditu dál nabourávají Wall Street. Síť multikin AMC nečekaně nabrala stovky milionů dolarů a odvrátila krach

Síť multikin AMC

Zatímco na amerických akciových trzích probíhá boj mezi drobnými investory a velkými fondy, vítězem se zdá být AMC. Slavná síť multikin totiž i díky tomu nečekaně nabrala stovky milionů dolarů a odvrátila tím svůj krach.

***

O osudu Pietro Filipi se musí rozhodnout tento týden, říká Michal Mička. Módní značce došly peníze a hledá investora

micka

Foto: C2H

Michal Mička, majitel módních značek Pietro Filipi a Kara

Osud módního byznysu Michala Mičky visí na vlásku. Značce Pietro Filipi došly peníze, počítá dluhy, a pokud rychle nenajde nového investora, hrozí jí krach. Hraje se také o Karu.

***

Původně chtěl z Česka vyhnat fitness bullshit, teď má brněnský Aktin obrat přes 270 milionů a míří za hranice

michal-hubik-aktin

Foto: Aktin

Michal Hubík, spoluzakladatel a ředitel Aktinu

Český fitness e-shop Aktin se ze skromných podmínek dostal až na vrchol tuzemské scény. Loni díky vlastní značce výživových doplňků protočil přes čtvrt miliardy a brzy chce ovládnout i sousední státy.

***

České studio Applifting vyrostlo o polovinu a překonalo 100 milionů korun. Se vstupem do Británie čeká ještě větší růst

applifting-cofounders

Foto: Applifting

Vratislav Kalenda a Filip Kirschner, spoluzakladatelé studia Applifting

V českém vývojářském studiu Applifting se na řízení podílejí všichni zaměstnanci a vychází to. Loni vyrostlo o 50 % a díky expanzi do Velké Británie chce do růstu šlapat ještě víc.

***

Proslulý ostravský mrakodrap dostane nový život. Návrh studia architektky Evy Jiřičné ukazuje obytný dům plný zahrad

ostrava-jiricna1

Foto: AI Design

Pohled na část nového mrakodrapu v Ostravě

Dominantu Ostravy čeká velká proměna. Studio světově uznávané architektky Evy Jiřičné chce z proslulého mrakodrapu v Ostrčilově ulici udělat moderní obytný dům plný zahrad.

***

Digitalizace tradičního řemesla vychází. Topíte.cz čtyřnásobně vyrostlo a chce do Česka přinést střešní tašky od Tesly

helcl-topite3

Foto: Topíte.cz

Daniel Helcl, spoluzakladatel startupu Woltair (dříve Topíte.cz)

Rozhodl se propojit tradiční topenářství s technologiemi a plán se mu daří. Startup Topíte.cz loni vyrostl o více než 400 procent a chce do Česka přinést střešní tašky od Tesly.

***

Bez šněrování a ohýbání. Nike představil inovativní tenisky, do kterých stačí jen vplout

nikegoflyease

Foto: Nike

Stačí přijít a nazout. Nike představuje inovativní model Go FlyEase

Žádné tkaničky, žádné ohýbání. Do nových tenisek od Nike díky jejich unikátnímu pantu prostě jen vplujete, zacvaknete a můžete vyrazit.

***

Váš kapesní someliér. Aplikace Vivino pro skenování a hodnocení vín roste a nabírá přes 3 miliardy korun

vivino-2x

Foto: Vivino

Ve Vivinu najdete i hodnocení vína

Stačí vzít lahev vína, namířit telefonem na etiketu a zjistit, zda je to pro vás dobrý výběr. Aplikace Vivino pro skenování a hodnocení vín se těší oblibě a nabírá přes tři miliardy korun.

***

Amazon odhalil podobu své druhé centrály. Vévodí jí skleněná šroubovice, která je obsypaná stromy

amazonx

Foto: NBBJ/Amazon

Druhé centrále Amazonu má vévodit skleněná šroubovice obsypaná stromy

Nevšední spirálovitá struktura, kde hrají prim skleněné plochy a stromy. Podívejte se na podobu nové centrály Amazonu, která vyroste v americkém Arlingtonu.

***

Apple Watch na švýcarský způsob. H. Moser uvádí analogovou kopii s načítacím kolečkem, které nikdy nezmizí

hmoser-apple-watch-1

Foto: H. Moser

Apple Watch tak, jak by slušely Švýcarům

Apple Watch jsou často terčem kopírování, ovšem švýcarský hodinář H. Moser to posouvá na novou úroveň. Ukazuje jejich analogovou kopii s funkčním načítacím kolečkem, které nikdy nezmizí.

***

Přes Balíkobot projde desetina zásilek v Česku. Vyrostl na 30 milionů korun a letos chce integrovat výdejní boxy

balikobot-sauer

Foto: Balíkobot

Martin Šauer, CEO Balíkobotu

S růstem poptávky po přepravě balíků rostla i česká služba Balíkobot, která loni zdvojnásobila svůj obrat a pro letošní rok chystá propojování výdejních boxů.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym