Binance a Coinbase čeká ostrý souboj s americkými úřady. Kryptogigantům hrozí i černé scénáře
Pokud by americké úřady se svými žalobami uspěly, může to být pro obě kryptoburzy zdrcující, vysvětluje analytik Petr Hotovec ze SoftVision.
Changpeng Zhao z Binance a Brian Armstrong z Coinbase
Kryptoměnovým světem na začátku června zamávaly dvě zásadní žaloby, které podal americký úřad pro dohled nad trhem s cennými papíry. Namířil je na dvě nejzásadnější světové kryptoburzy, Binance a Coinbase, a celý trh netrpělivě očekává, jak soudní spory dopadnou. Jasné je to, že budou dlouhé, ale konečný výsledek může zásadním způsobem ovlivnit, jak kryptosvět funguje. V krajních případech totiž oběma burzám hrozí, že by se mohly potýkat s likvidačními problémy.
Co je americká komise pro cenné papíry (SEC), jeden ze zásadních hráčů obou případů, a co stojí za jejími žalobami vůči kryptoměnovým burzám Binance a Coinbase, jsme si popsali v předchozím článku včetně toho, jakou roli hrají v žalobách citrusy. Nyní bych rád přiblížil, co oběma burzám reálně hrozí.
Právní omáčka na začátek
Kdybych chtěl být v článku úplně přesný, pak bych musel rozepsat, které společnosti ze skupin Binance a Coinbase jsou v rámci žalob žalované. Zatímco v případě Coinbase jsou žalovány dvě společnosti, v případě Binance je seznam mnohem delší a mezi žalovanými je dokonce zakladatel Binance, Changpeng Zhao. Obě žaloby navíc nejsou zcela shodné.
Binance je oproti Coinbase žalována také za směšování prostředků investorů a nedovolenou manipulaci s nimi, včetně provádění plateb za účelem osobních útrat zakladatele Changpenga Zhaa. Žaloba vůči Binance je, co se týče skutků, kterých se tato firma údajně dopustila, o řád závažnější.
Dovolím si tedy jistá zjednodušení a zaměřím se spíše na základní představení jak žaloby, tak toho, co burzám hrozí. Právníci jistě prominou a všichni ostatní jistě ocení.
Po zjednodušení a zaměření se na stěžejní prvky mohu s klidným svědomím prohlásit, že Coinbase a Binance jsou obě žalovány ze strany SEC podle zákona o cenných papírech (Securities Act) a zákona o burzách cenných papírů (Securities Exchange Act), a to zejména za provozování nelegální burzy cenných papírů a zprostředkovávání obchodů s cennými papíry.
Americká komise pro cenné papíry se v žalobách domáhá, aby soud vydal rozhodnutí, které:
- Trvale zabrání porušování Securities Exchange Act.
- Trvale zabrání porušování Securities Act.
- Nařídí burzám vrátit „nekalý zisk“ včetně úroků, jakousi obdobu bezdůvodného obohacení v českém právním řádu.
- Udělí pokutu.
- Nařídí burzám takové jednání (equitable relief), které bude ku prospěchu investorům, kteří mají na burze prostředky.
Soud může žalobě vyhovět buď plně, tedy přikázat burzám plnění všech bodů, nebo jen částečně, tedy nakázat plnění některých, nebo ji plně zamítnout. Podívejme se nyní, co jednotlivé body žaloby znamenají a co se pod nimi skrývá.
Trvalé zabránění porušování
První dva body žaloby – zabránění porušování (enjoinment) – cílí na zabráněním burzám ve fungování. Soud může oběma burzám zakázat provozování neregistrované burzy cenných papírů. V tomto ohledu je dobré si uvědomit, že SEC mohl po soudu žádat rozhodnutí, aby burzy musely něco konat, například změnit AML procesy (takzvaný undertaking), nicméně po soudu chce zákaz činnosti (enjoinment). Je to tedy opravdu kdo s koho.
Pokud SEC v žalobě proti burze v prvním bodě uspěje, pak bude muset burza přestat provozovat neregistrovanou burzu cenných papírů. SEC se netváří, že by umožnil dodatečnou registraci.
Jestli soud rozhodne podle žalobního bodu 1 (provozování neregistrované burzy), burza buď okamžitě skončí, nebo dostane nějaký čas na nápravu, tedy delistování všech kryptoměn/cenných papírů, případně ukončení stakingových programů, které podle SEC také porušují pravidla nabízení cenných papírů.