Bláznivý příběh WeWorku narazil. Poskytovatel sdílených kanceláří požádal o ochranu před věřiteli
Kdysi to byl startup s hodnotou v desítkách miliard dolarů. Pak ale přišel strmý pád, který teď kvůli vysokým dluhům končí neslavně.
Poskytovatel sdílených kanceláří WeWork požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu. Firmě, jejíž raketový vzestup a následný pád změnily globální podobu odvětví pronájmu kanceláří, se nevyplatily sázky na to, že společnosti budou více využívat její sdílené kancelářské prostory. Pobočky mimo Spojené státy a Kanadu nejsou řízením dotčené. Jednu má WeWork také v Praze v budově Drn na Národní třídě.
Mluvčí WeWorku, který v roce 2010 založil Adam Neumann, uvedl, že majitelé zhruba 92 procent dluhu firmy souhlasili v rámci dohody o podpoře restrukturalizace s přeměnou svého zajištěného dluhu na vlastní kapitál. Firmě se tím podařilo snížit dluh o tři miliardy dolarů. WeWork očekává, že bude mít finanční likviditu, aby mohl normálně pokračovat v činnosti. Podobný krok jako v USA hodlá učinit také v Kanadě.
Ke konci června měl WeWork k dispozici kancelářské prostory na 777 místech po celém světě, od roku 2019 také v centru Prahy. Zhruba 60 procent firmy vlastní velká japonská skupina SoftBank, která věří, že dohoda o podpoře restrukturalizace je vhodným opatřením pro reorganizaci. Jen SoftBank do WeWorku historicky ve svých investicích vložila 18,5 miliardy dolarů. „Byli jsme hloupí,“ přiznal pak zakladatel SoftBank Masajoši Son.
Právě díky masivním investicím byl WeWork před lety startupovou ikonou, jehož udávaná hodnota se vyšplhala až na 47 miliard dolarů. Nakonec se ale celá firma stala odstrašujícím příkladem divoce nadhodnocených amerických startupů. Letos v srpnu už byla její hodnota setinová a WeWork se dostal znovu do problémů. Ve stejném měsíci přiznal, že má značné pochybnosti o své další existenci. Jako důvod uvedl ztráty a očekávanou potřebu peněz.
Minulý týden WeWork oznámil, že se s podporovateli dohodl na dodatečném týdenním odkladu pro další jednání. Když firma na začátku října neuhradila dlužnou částku, začala třicetidenní lhůta, po jejímž uplynutí bylo možné rozhodnout o platební neschopnosti. Nakonec se potvrdily informace deníku The Wall Street Journal, který s odvoláním na informované osoby minulé úterý napsal, že WeWork připravuje na žádost o vyhlášení konkurzu s ochranou před věřiteli. A skutečně se tak stalo.
Myšlenkou společnosti WeWork bylo pronajímat kancelářské prostory se sdílenou infrastrukturou začínajícím podnikatelům v takzvaných coworkingových místech. Zčásti díky chytrému marketingu a charismatu zakladatelů poslali investoři do rozvoje firmy obrovské částky. S pověstí jednoho z nejhodnotnějších startupů pak chtěl WeWork v roce 2019 vstoupit na burzu, místo triumfu ale přišel propadák. Hlubší vhled do podnikání v prospektu pro primární veřejnou nabídku (IPO) způsobil, že se velcí investoři ztrátové společnosti vyhnuli.