Blíží se jedno z nejlepších sci-fi posledních let? Stvořitel ukáže válku s umělou inteligencí
Nový film od tvůrce Rogue One má dobře známé téma podat neotřelým způsobem. Sci-fi Stvořitel v novém traileru naznačuje velké myšlenky.
Režisér Gareth Edwards v Hollywoodu ve velkém stylu debutoval v roce 2014 poměrně nekonvenčním pojetím Godzilly, o dva roky později navázal skvěle přijatým Rogue One: Star Wars Story a zmizel. V květnu se ukázalo, že nemalou část následujících sedmi let pracoval na svém původním sci-fi Stvořitel, jehož první trailer fanoušky žánru nadchnul. Po prvotním ohromení z estetiky se s druhou upoutávkou objevuje také více detailů k tématům filmu, jehož premisa s hrozbou umělé inteligence není tak přímočará, jak se zdá.
Umělá inteligence není a v dohledné době nejspíš nebude představovat skutečné nebezpečí pro lidstvo obecně, nýbrž pro zaměstnance nahrazované algoritmy nebo umělce přicházející o zakázky – ostatně to je jeden z důvodů velkých stávek scenáristů a herců, které právě probíhají v Hollywoodu. Zápletkám blockbusterů včetně například nového Mission: Impossible nicméně stále dominují scénáře typu Skynet z Terminátora.
Na první pohled do této kategorie spadá i Stvořitel. Jeho příběh začíná v roce 2055, když umělá inteligence, která měla lidstvo chránit, ze zatím neznámého důvodu shodí atomovou bombu na Los Angeles a rozpoutá válku mezi lidmi a stroji. O patnáct let později, ve světě zmítaném konfliktem, dostane bývalý elitní agent Joshua za úkol najít a zničit Stvořitele, tajemnou entitu, jež údajně vyvinula superzbraň schopnou definitivně ukončit éru člověka. Je to malá robotická dívka.
Stvořitel bude klást otázky o morálním statusu inteligentních androidů nebo civilizace vyvíjející zbraně, kterými může zničit sama sebe. Spíš než k prostému strašení singularitou (momentem, kdy se umělá inteligence začne sama exponenciálně vylepšovat a dalece překoná člověka) se nový film podle všeho vydá výrazně jiným směrem, který dá vzpomenout třeba na oceňovaný District 9 nebo A.I. Umělou inteligenci.
V základu o povahu AI vůbec nešlo, příběh o válce se stroji má totiž do značné míry představovat alegorii na ultačování lidí, kteří jsou jiní. Ačkoliv tak mezi roboty a lidmi probíhá ničivá válka, vztah mezi oběma stranami není zdaleka černo-bílý.
Stroje nejsou jen chodícími zbraněmi masového ničení, ale komplexními bytostmi, které nechtějí být pouhými bezduchými sluhy, jejichž hodnota nepřekračuje cenu materiálu, součástek a softwaru. V novém rozhovoru pro magazín Total Film Edwards naznačil otázky, jakými se při psaní scénáře zabýval: „Jsou skuteční? Jak byste to kdy poznali? Záleží na tom? Co se stane, když je budete chtít vypnout? Budou s tím souhlasit?“