Bob střídá Boba. V čele Disney po 15 letech končí jedna z nejváženějších osob zábavního průmyslu Bob Iger

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

iger-chapek-disney

Foto: Disney

Boba Igera nahrazuje ve vedení Disney Bob Chapek

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejváženějších lidí v zábavním průmyslu, Bob Iger, s okamžitou platností ohlásil svoje odstoupení z pozice ředitele obří zábavní společnosti Disney. Nepříliš velkou změnu ve fungování firmy se ale snaží slibovat snad už jméno jeho nástupce, Boba Chapeka. Jmenovec bývalého ředitele se na úplný vrchol dostává po téměř třicetileté kariéře v domově postaviček Mickeyho a Minnie.

Odchod devětašedesátiletého Igera se v dohledné době očekával, ne ovšem tak brzy. Původně ho on sám predikoval na konec roku 2021, kdy mu měla vypršet smlouva. Včerejší překvapení tak znejistělo akcionáře a hodnota společnosti na burze spadla o 2,5 %. Nakonec se rozhodl svoje vedení ukončit po patnácti letech – alespoň teoreticky. Ve skutečnosti bude Iger s Chapekem ještě dalších 22 měsíců úzce spolupracovat pro co nejhladší přechod, přičemž si uchová výkonné pravomoci jako výkonný předseda.

Skončit jako ředitel Iger zvažoval poměrně dlouho a už několikrát konečné rozhodnutí odložil. Nyní, pár měsíců po úspěšném spuštění streamovací služby Disney+, prý zkrátka viděl tu nejvhodnější příležitost.

923f67aa-891c-4249-b5a3-096170179572

Foto: Thomas Hawk / Flickr

Bob Iger, staronový CEO Disney

„S tím, jak do sebe zapadlo všechno ostatní, se mi načasování zdálo správné,“ uvedl uznávaný šéf, který se do Disney dostal v roce 1996 díky akvizici společnosti Capital Cities/ABC, kde byl prezidentem. Disney nedávno oznámilo velmi dobré finanční výsledky z počátku roku 2020, jejichž součástí byla také nejaktuálnější čísla předplatitelů Disney+. Služba si měla od listopadu minulého roku získat přes 28 milionů diváků.

Velkolepý start nové platformy pro sledování tvorby Disneyho byl ovšem jen posledním zásadním příspěvkem Igera do rozvoje firmy. Nedlouho po tom, co převzal v roce 2005 pozici ředitele, proběhla za 7,4 miliard dolarů akvizice Pixaru, který dodnes produkuje jedny z vůbec nejlepších mainstreamových animovaných filmů.

Za částky kolem 4 miliard dolarů pak Disney koupilo Lucasfilm a Marvel, pod svá křídla tedy přejalo jedny z největších značek ve filmovém (a dnes i televizním) průmyslu. Historicky zcela bezprecendentním nakonec bylo získání studia Fox za 71 miliard dolarů.

První tři zmíněné akvizice se zábavním gigantovi už několikrát vrátily. U spojení s Foxem to pochopitelně bude trvat mnohem déle, zde je však důležitější obecně další posilování pozice na trhu. Tomu přitom Disney už tak jednoznačně dominuje, když mu patřilo hned osm z deseti finančně nejúspěšnějších filmů.

disneyplus

Streamovací služba Disney+

„S úspěšným spuštěním direct-to-consumer byznysů a pokročilým stavem integrace 21st Century Fox věřím, že nyní je ideální doba pro přechod na nového CEO,“ uvedl Iger v oficiálním oznámení. Na jeho nástupci se shodlo celé představenstvo firmy.

Bob Chapek u Disneyho začal pracovat už v roce 1993 a postupně prošel několika vedoucími pozicemi. Naposledy mu bylo v roce 2018 svěřeno vedení nové divize parků, zkušenosti a produktů, která vznikla rozšířením divize parků a resortů. Pod těmito označením se skrývají Disneylandy, výletní lodě, prodej hraček a další aktivity stojící mimo samotnou tvorbu audiovizuálních děl.

Nový výkonný ředitel tak má bohaté zkušenosti s produkty směřujícím přímo na zákazníky, které se označují právě jako direct-to-consumer a budou s rostoucím vlivem streamování zásadní také pro další rozvoj Disneyho. V minulosti Chapek vedl také filmovou distribuci.

martin-rozhon-boxed

Přečtěte si takéInvestuji do lídrů s dobrou karmou, po prodeji firmy jsem v tom all in, říká Martin Rozhoň v CzechCrunch PodcastuInvestuji do lídrů s dobrou karmou, po prodeji firmy jsem v tom all in, říká Martin Rozhoň v CzechCrunch Podcastu

„V současnosti je kurz nastavený Bobem (Igerem, pozn. red.) tím, který rozhodně míním následovat a o němž myslím, že bude v mnoha dalších letech odměňovat naše akcionáře,“ řekl Chapek. Zároveň dodal, že jeho záměrem je určitě také aktivně sledovat vývoj trhu a v případě potřeby se mu dynamicky přizpůsobovat.

Bob Iger se chce naopak více soustředit na vznik filmů a televizních seriálů. Zde se očekává jeho zásadní vliv (snad větší než ze strany Chapeka) minimálně do konce roku 2021. Tehdy bude v v plném proudu třetí fáze Avengers a vyjde možná už třetí řada úspěšného seriálu The Mandalorian, který jistě nebude jediným pokračováním franšízy Star Wars.

Bob Chapek, CEO Walt Disney Company