Budování opulentního dómu zábavy míří do finále. MSG Sphere v Las Vegas ozáří i jezdce formule 1

Obrovská obrazovka, obrovský rozpočet a obrovské množství zážitků. Projekt MSG Sphere v Las Vegas chce posunout myslitelné hranice zábavy.

hero-full-screen-home-min-1

Foto: MSG Sphere

Vizualizace finální podoby nového centra zábavy v Las Vegas

Budovy slavných hotelů a kasin Bellagio či Paris Las Vegas patří mezi ikony města hříchu. Není proto divu, že monoposty F1, které do jeho ulic zavítají i v tomto roce, budou zběsilou rychlostí projíždět právě pod nimi. Panorama městského okruhu v Las Vegas však letos ozdobí ještě jedna, zcela nová a naprosto monstrózní stavba. Jedná se o kopuli MSG Sphere za 2,17 miliardy dolarů, která má posunout hranice zábavy na zcela novou úroveň.

Budova, jejíž výstavba byla zahájena v roce 2019, má cíl stát se centrem zábavy pro celé město, což je vzhledem k povaze ráje všech gamblerů skutečně velká ambice. Stavba ve tvaru koule chce do svých útrob přitáhnout nejrůznější sportovní události od wrestlingu, MMA či esportových akcí přes koncerty a premiéry velkých blockbusterů až po privátní události, veletrhy či galavečery spojené s předáváním významných ocenění. Mělo by se zkrátka jednat o místo, které se stane duší celého Las Vegas a nabídne extrakt zážitků, které toto město skýtá.

Kostra stavby je složená z ocelových nosníků, které v nejvyšším bodě dosahují až 110 metrů. Díky jejich rozměrům a váze musel být pro jejich ukotvení sestaven čtvrtý největší jeřáb na světě. Robustnost celé konstrukce není náhodná, jelikož musí mít extrémně vysokou nosnost. Vnější plášť dómu totiž budou tvořit těžké světelné panely zabírající plochu přes 5,5 tisíce metrů čtverečních. Tyto panely budou schopné neustále proměňovat podobu objektu prostřednictvím nejrůznější grafiky. Jak bude tento prvek vypadat v praxi před pár dny ukázaly vizualizace, na kterých působí celé dílo maximálně dynamickým dojmem.

Vizuálního zážitku se však dočkají návštěvníci i uvnitř MSG Sphere, jejíž vnitřní stěny bude pokrývat LED obrazovka s plochou větší než tři fotbalová hřiště, vůbec největším rozlišením na světě a křišťálově čistým obrazem. Doplňovat ji bude 157 tisíc reproduktorů s technologií beamforming a infrazvukovým haptickým systémem, díky čemuž budou diváci zvuk vnímat nejen prostřednictvím uší, ale pocítí ho i fyzicky díky hlubokým vibracím.

Tento zážitek si bude moci vychutnat až 20 tisíc osob najednou. Sedmnáct a půl tisíce z nich se bude moci pohodlně usadit v sedadlech, pro vyvolené bude k dispozici také 23 VIP salónků. Celým prostorem se rozlije vysokorychlostní wifi o rychlosti 25 Mb/s, aby návštěvníci mohli svůj zážitek rovnou streamovat do celého světa.

Investor Madison Square Garden Entertainment, který podniká v oblasti zábavního průmyslu, na výstavbě spolupracuje se společností Las Vegas Sand, provozovatelem resortů kombinujících ubytování a hazardní hry. Právě písmena MSG odkazují na jméno investora, byť dóm se s největší pravděpodobností do svého otevření ještě přejmenuje.

Ke slavnostnímu otevření mělo dojít již v roce 2021. Kvůli covidové pandemii však byla výstavba přerušena, což také vedlo k navýšení celého rozpočtu. Původní odhady na realizaci této velkolepé stavby počítaly s náklady ve výši 1,2 miliardy dolarů, tedy okolo 27 miliard korun. Z důvodu prostojů a výpadků v dodavatelském řetězci spolu s navyšováním cen se však nyní hovoří o až 2,17 miliardy dolarů, tedy bezmála 49 miliardách korun.

Z důvodů prodlev by se dveře MSG Sphere v Las Vegas měly poprvé otevřít v druhé půli tohoto roku, tedy právě včas, aby se dóm mohl stát dostatečně důstojnou součástí Velké ceny Las Vegas, která se pojede v rámci šampionátu F1, jenž se stal v poslední době ve Státech velmi populárním. Svátek motorsportu se zde odehraje v půli listopadu, přičemž na piloty čeká přes šest kilometrů dlouhý okruh vedoucí samotným centrem města, ve kterém bude možné monoposty vybičovat k rychlosti až 342 kilometrů v hodině. Můžeme se tak těšit na velkou podívanou v těch nejlepších kulisách.

Mimo Las Vegas by měla totožná MSG Sphere vyrůst také v Londýně, kde již celý projekt získal stavební povolení. Naráží však na odpor místních obyvatel i některých zástupců vedení města, kteří si výstavbu takového objektu nepřejí. O jeho realizaci se proto stále vedou živé debaty, finální verdikt londýnského starosty by měl padnou v nejbližší době.