Buďte jako Arnold v sedmi předsevzetích aneb Stárnoucí terminátor radí, jak na úspěšný život

Arnoldova kniha Be Useful má čtenáře motivovat, aby se v životě víc snažili. Je sice plná banalit, ale pár užitečných poučení nabízí.

Luboš KrečLuboš Kreč

arn

Foto: Beuseful.com

Nová kniha Arnolda Schwarzeneggera

0Zobrazit komentáře

K začátku nového roku patří tradičně nějaké to předsevzetí. Velmi často v podobě příslibu, že budeme víc cvičit a víc o sebe dbát. Já to udělal v předstihu za vás – a za inspiraci jsme si vybrali Arnolda Schwarzeneggera. Ten vzal v poslední době svět médií znovu útokem, takže je na světě nový newsletter o posilování, nový dokument na Netflixu, nová kulturistická appka i nová kniha. Právě poslední položka mě zaujala nejvíce, neboť věřím pořekadlu: „Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ A já chtěl být 1. ledna 2024 moudřejší, uvědomělejší a samozřejmě fit. Jak to dopadlo?

Nepředstavujte si kdovíjakou vědu. Prostě jsem si koupil knížku Be Useful, která vyšla na podzim a nese podtitul Seven Tools For Life (český Buďte užiteční: Sedm nástrojů pro život), a také jsem začal pravidelně cvičit. Je mi přes čtyřicet, cítím, že fyzicky to už bylo lepší, takže proč ne?

Nemá cenu nic zastírat. Coby dítě 80. a 90. let mám Arnieho v hluboké úctě. Když v knize píše, že už na konci roku 1987 měl na kontě 283 „zabitých“ lidí, vrací se mi vzpomínky na Barbara Conana, Terminátora, Komando i Predátora, filmy, které formovaly můj divácký vkus (dodnes mám nejradši akčňáky, sci-fi a horory).

Už jako pubescent jsem si ale tu a tam kladl otázku, jak to ten John Matrix dělá, že sám a bez pomoci dokáže pobít 87 lidí. Teď to vím: protože věřil sám v sebe, měl jasnou vizi (v jeho případě zachránit unesenou dceru z rukou proradného bídáka) a to, co dělal, mu činilo radost (není pochyb, že hlavní hrdina Komanda měl zabíjení v genech).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Takové je nakonec i poselství knihy Be Useful. Na její název moc nehleďte, protože s definicí užitečnosti se moc nepáře – je to motivační, seberozvojová kniha, která chce čtenáře posunout dál, ať už to je kterýmkoli směrem. Takže v ní nehledejte recept na to, jak být prospěšnější společnosti nebo třeba rodině. Maximálně v tom směru, že když vám bude líp, bude líp i lidem okolo.

Základní obsah je naprosto očekávatelný. Staví na unikátním příběhu šestasedmdesátiletého autora, který se ze zapadlé rakouské vesničky Thal dostal vlastním přičiněním (a také díky štěstí) do Hollywoodu, který si podmanil. Je to zároveň silná i slabá stránka knihy – Arnold má nepochybně inspirativní story, jenže těžko opakovatelnou. A to, že pořád říká, jak se tak daleko dostal jen díky pracovitosti a vizi, to moc neulehčuje.

Zároveň je Be Useful potřeba vnímat obezřetně a kriticky. Nepoučený čtenář by snadno mohl propadnout dojmu, že Schwarzenegger je takovým antickým prototypem správného muže a člověka. Je to určitá obdoba hagiografie – popis života a učení světců.

Arnold Schwarzenegger

V deníku Los Angeles Times, kde bedlivě sledovali a sledují Arnieho hereckou i politickou kariéru, mají jasno: kniha je součástí snahy o budování Schwarzeneggerova odkazu. Podobně jako dokument na Netflixu. Z Česka to není znát, ale třeba jeho dráha kalifornského guvernéra v letech 2003 až 2011 nebyla zdaleka tak úspěšná, jak ji líčí. Ani jeho politický přístup nebyl přímočarý a upřímný a prostý vytáček a lží, jak by chtěl, aby čtenáři věřili.

Navíc se i u něj podobně jako u mnoha dalších velkých postav showbyznysu vynořilo mnoho obvinění, podle kterých se při své cestě vzhůru nechoval především k ženám, včetně své exmanželky, tak gentlemansky, jak byste čekali od někoho, kdo jednu ze svých motivačních kapitol nazval „Sklapněte a otevřete svou mysl“.

Na druhou stranu najdete v knize dost momentů, které mohou plnit svůj primární účel – uvědomíte si, že to hlavní, co je potřeba k úspěchu (ať pod tímto slovem vnímáme cokoli), je odhodlání a vytrvalost. Jak na jednom místě Arnold píše: „Především si zapamatujte, že odpočinek je pro mimina a relaxovat můžete, až budete v důchodu.“

arnold-parkside

Přečtěte si takéArnold Schwarzenegger se stal tváří nářadí od Lidlu a KauflanduA teď vás naučím i vrtat! Arnold Schwarzenegger se stal tváří nářadí od Lidlu a Kauflandu

V určitém směru je Be Useful v dnešní nezřídka přecitlivělé době sympaticky upřímným boomerovským zvoláním, že nic není zadarmo a cesta vpřed vede především skrze usilovnou práci. Kniha je rozdělena do sedmi kapitol, které jsou zároveň oněmi poselstvími:

  1. Mějte jasnou vizi.
  2. Miřte vysoko.
  3. Makejte do padnutí.
  4. Prodávejte, prodávejte, prodávejte.
  5. Přeřaďte.
  6. Sklapněte a otevřete se novým věcem.
  7. Rozbijte svá zrcadla.

Jedno z hlavních ponaučení je, že je třeba věřit v dobrý vývoj, i když je člověk instinktivně naprogramován, aby věnoval větší pozornost negativním zprávám a varováním: „Máme v sobě mnoho sklonů k určitému chování, ty ale pramení z naší dávné minulosti a dnes už nejsou moc prospěšné.“

A právě tohle si z knihy odnáším do roku 2024. Nevím, o kolik budu prospěšnější, ale vím, že když budu na svět kolem sebe pohlížet pozitivněji a když se budu o trochu víc snažit v tom, co dělám, dopadne to líp, než kdybych se snažil méně. Banální? Nepochybně, ale taková Arnoldova kniha je a takové motivační traktáty bývají. Musíte z nich vždy vydestilovat to základní moudro.

A co posilování? S tím jsem začal také během podzimu, ale ne kvůli Schwarzeneggerovi ani kvůli fitness aplikaci The Pump, kterou pro slavného herce vytvořilo české studio STRV. Prostě jsem chtěl být víc fit. A zatím držím a vy byste měli taky. Po přečtení Be Useful si v tělocvičně naložím o trochu víc, protože bolest je – někdy – přece dobrá!

Měli bychom začít dělat kroky k přijetí eura, řekl Petr Pavel. V novoročním projevu ocenil i vládu

Prezident označil ve svém prvním novoročním projevu Česko za zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, pro kterou je euro logické.

pp-hrad

Foto: Hrad/koláž CzechCrunch

Prezident Petr Pavel

0Zobrazit komentáře

Petr Pavel vystoupil se svým prvním prezidentským novoročním projevem a rovnou zmínil i jedno pro mnoho Čechů ožehavé téma: euro. Prohlásil, že podle něj by se po dlouhém čekání měly učinit konkrétní kroky k tomu, aby ho Česko přijalo, k čemuž se i v minulosti zavázalo. Společná evropská měna je podle hlavy státu logickou budoucností.

„Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku (přijetí eura) dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností,“ poznamenal prezident.

Hospodářské noviny loni v listopadu informovaly o tom, že se ministerstva přou o to, zda by vláda měla začít dělat kroky k přijetí eura. Zpráva ministerstva financí a České národní banky konstatovala, že Česko bude zřejmě letos plnit některá z takzvaných maastrichtských kritérií pro zavedení měny. Dokument ale zároveň doporučoval nedělat v tomto směru žádné kroky, což kritizovali ministři za hnutí STAN.

spicar

Přečtěte si takéJe ostuda, že nás v přijetí eura předběhlo Chorvatsko, říká ŠpicarJe ostuda, že nás předběhlo Chorvatsko. Hlavní argumenty proti přijetí eura už padly, říká Špicar

Pro vstup do eurozóny musí země splnit čtyři takzvaná maastrichtská kritéria. Mezi nimi například kritérium cenové stability, které stanovuje, že míra inflace v zemi nesmí překročit o více než 1,5 procentního bodu průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen. Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb zase vyžaduje, aby dlouhodobá úroková míra nebyla o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Další kritéria se týkají rozpočtového deficitu a kurzové stability.

Vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN ve svém programovém prohlášení neuvádí, že by chtěla do konce svého funkčního období v roce 2025 stanovit termín pro přijetí eura. V dokumentu se ale kabinet zavazuje k co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií.

Česko si letos připomene 20. výročí vstupu do Evropské unie i čtvrt století od přijetí do Severoatlantické aliance (NATO), což podle Pavla nabízí příležitost ohlédnout se do minulosti a zároveň se podívat do budoucna a připomenout si své závazky. V případě NATO zmínil výdaje na obranu, které letos dosáhnou dvou procent HDP, což je nově dáno zákonem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Evropská unie podle Pavla dává Česku šanci uplatnit jeho vliv a prosadit jeho zájmy. Společně se Severoatlantickou aliancí je zárukou, že má Česko silné partnery, o které se může opřít, míní. „A taková záruka je dnes nedocenitelná,“ dodal prezident.

Ocenil pak také snahu vlády řešit zadlužení i přesto, že zvolené cesty jsou podle prezidenta někdy křivolaké a poznamenané vyvažováním požadavků v pětikoalici. Smyslem opozice, ve které aktuálně jsou hnutí ANO a SPD, je podle Pavla kritika kabinetu a tvorba alternativních řešení. „Tento úkol jí vláda ulehčuje tím, že se jí nedaří vysvětlovat svá opatření a reformní kroky. Nedaří se jí přesvědčovat občany, a tím je získat na svou stranu. Některé nepopulární a nepříjemné změny jsou ale nezbytné, pokud se máme z potíží dostat,“ dodal prezident.

S přispěním ČTK.