Bylo to utrpení, děkuji vám. Netflix potvrdil druhou sérii černohumorného hitu Wednesday
Seriál o rodině Addamsových se stal jedním z nejúspěšnějších titulů v historii Netflixu. Druhá řada má prohloubit vztah hrdinky s okolím.
„Během posledních pár týdnů mě pronásledovali, strašili a milionkrát napodobovali na internetu. Byla to úplná muka. Děkuji vám,“ říká hlasem Jenny Ortega Wednesday, královna obrazovek posledních týdnů. Netflix spolu s jejím poděkováním oficiálně potvrdil, že seriál o slavné Addamsově rodině dostane pokračování. Vzhledem k jeho úspěchu je to samozřejmé, ale cesta ke schválení dalších řad seriálů na streamovací službě není tak přímočará, jak by se zdálo.
Wednesday v zásadě představuje vyústění pokusů spojit soubor kultovních postav se zálibou ve všem morbidním s filmařem, jehož styl jim je nejbližší. Tim Burton měl film o Addamsových režírovat už na počátku devadesátých let, ale okolnosti tomu nepřály. Nakonec ho zaujalo až pojetí tvůrčí dvojice Alfreda Gougha a Milese Millara, která se zaměřila na dospívání šestnáctileté dívky, s níž je přes její zvláštní povahu a záliby poměrně snadné empatizovat.
Její osobní příběh, jež Burtonovi prý připomněl jeho vlastní outsiderskou zkušenost ze školních let, pak zabalili do ověřeného příběhu ze střední školy a detektivky. Hrdinka se na jedné straně potýká s tím, jak (ne)zapadnout mezi svoje vrstevníky a naučit se žít se svou nadpřirozenou schopností, na straně druhé řeší sérii vražd v okolí Akademie Nevermore. Podobný koncept už uspěl u Upírských deníků, Vlčího mláděte i Smalville, předchozího seriálu Gougha a Millara.
Spojení známé režisérské osobnosti, kultovní značky Addamsových a jejího pojetí zafungovalo na Netflixu dokonale. Zájem o Wednesday po uvedení překonal dokonce čtvrtou řadu megahitu Stranger Things a seriálu zajistil nejlepší premiérový týden v historii streamovací služby. Přízeň diváků neupadala ani poté, nakonec Burtonově prvnímu televiznímu projektu zajistila status třetího vůbec nejúspěšnějšího seriálu, co Netflix kdy vyprodukoval.
Přesto trvalo téměř sedm týdnů, než firma oficiálně schválila vznik druhé řady. Streamovací služba byla dlouho vnímaná jako velice otevřená všem možným projektům, v poslední době ji ale propady počtu předplatitelů a hodnoty na akciovém trhu přinutily si více vybírat. Vzhledem k tomu, jakým způsobem svoje tituly distribuuje, navíc využívá složitý systém měření jejich úspěšnosti.
Alespoň malý vhled do tohoto procesu před časem poskytnul Neil Gaiman, jeden z tvůrců seriálu Sandman, který na schválení druhé řady čekal tři měsíce. „Teprve teď skončil sběr dat a věc komplikuje fakt, že hodně lidí se na celou řadu nedívalo najednou, ale v delším časovém úseku, kdy si dávali prostor na strávení epizod před tím, než si pustili další,“ napsal Gaiman na Twitteru necelých pět týdnů po premiéře Sandmana.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPro Netflix, který v naprosté většině případů vydává vždy celou řadu seriálu najednou, je takzvaný binge-watching jedním z rozhodujících faktorů. Pokud diváci nemají tendenci daný titul zhlédnout celý za krátkou dobu, firma to může vyhodnotit jako nedostatek zájmu publika. V některých případech to ale znamená, že seriál zruší, i kdyby si mohl diváky najít až časem. To do určité míry platilo například pro Papírový dům, který se stal obřím hitem.
Wednesday si nicméně publikum získala okamžitě a následující úspěch byl příliš velký na to, aby šlo reálně pochybovat o jejím osudu, vyjma nedorozumění kolem situace s právy a možného přechodu na Prime Video od Amazonu. Za prodlevou ke schválení může tak stát analýza dat nebo komunikace s tvůrci o dalším směřování seriálu.
Gough a Miller už dříve řekli, že se v pokračování chtějí zaměřit také na další postavy z Addamsovy rodiny. V centru ale samozřejmě zůstane titulní hrdinka a její osobní vývoj. „Ten seriál je vlastně o dívce, která vidí svět černobíle a zjišťuje, že existují i odstíny šedé,“ řekl Gough v rozhovoru pro TVLine. „Je to pro ni o tom se naučit orientovat mezi úspěchy a neúspěchy v přátelství,“ dodal.