Byt na Královských Vinohradech ukazuje, že i v pronájmu lze bydlet královsky

S byty zařízenými do posledního detailu se budeme podle designérek setkávat stále častěji. Ten na Vinohradech ukazuje, jak malý prostor nafouknout.

Eliška NováEliška Nová

rybalkova1

Foto: Adriana Fialová

Byt na Královských Vinohradech je investiční, přesto do detailu zařízený

Proměna bytu nedaleko oblíbeného pražského parku Grébovka ukazuje, že i v pronájmu se dá žít jako v malém nebi. Majitelé investičního bytu totiž přistoupili k rekonstrukci, které dominují světlé barvy včetně modré. Blízko jsou navíc vinice. Prostě nebe, jak má být.

Unylých a levně vybavených bytů, které slouží k pronájmu, jsou mraky. I tenhle takový mohl být. Jeho majitelé se ale rozhodli udělat z 45 metrů čtverečních plnohodnotné místo k žití. Přizvali si k tomu Atelier Monday, který se specializuje na interiéry.

„Přestože jde o byt na pronájem, majitelé k němu přistoupili netypicky, je totiž vybavený s důrazem na útulnost a na detail. Dekorace jsou vymyšlené do posledního polštářku. To je trend, se kterým se budeme setkávat čím dál častěji. Už nyní je vidět, že i developeři zařizují byty daleko důkladněji, než bylo zvykem,“ popisuje jedna z designérek bytu na Královských Vinohradech Tereza Ptáček.

Ateliéru se sem podařilo vměstnat všechny funkce, které člověk ve vinohradském bytě potřebuje. K útulnosti má nakročeno už díky své rozloze. K tomu, aby byl také praktický, už méně. O tomhle bytě to ale neplatí a je stejně útulný jako praktický.

rybalkova2

Foto: Adriana Fialová

Byt má pouhých 45 metrů čtverečních, přesto se sem podařilo vměstnat všechny funkce

Atelier Monday v první řadě byt vizuálně nafoukl, a to pomocí barev. Do interiéru zvolil krémovou, béžovou a bílou, které pomohly prostor opticky zvětšit a prosvětlit. K nim přibyla také holubí modř, která je v části ložnice a opticky ji odděluje od zbytku bytu. Barvy doprovázejí přírodní materiály, v bytě jsou dřevěné podlahy, na nábytku a doplňcích je přírodní výplet a designérky použily také mramor a mosaz. Zdobné lišty doplňují industriální prvky.

Ty jsou použité také na prosklených stěnách, které dodávají bytu efekt většího prostoru. Designérky jimi oddělily jednotlivé části bytu, ve kterých díky tomu zůstalo světlo.

Dominantou vinohradského bytu je ale kuchyň, kde je kromě klasických skříněk i otevřená police s keramikou. „Prostor je využitý do posledního metru, což dokresluje i na míru vestavěný pracovní kout, kam je možné se skrýt se svou prací před ostatními. Přestože je tak člověk prakticky ve středu všeho dění, má pocit soukromí,“ líčí designérka Anna Teresa Hamerská.

Pocitu stísněnosti se autorky vyhnuly i díky vestavěným skříním. Ty jsou rovněž vyrobené na míru a od jiných se liší především decentním rámečkem, díky němuž skříně splývají se stěnami.

Designérky byt doplnily také o umění. „Je pro nás důležité zapojení lokálních umělců a tvůrců. Stejně je to i v případě tohoto projektu. V bytě tak najdete například dekorativní keramické předměty od českých designérů Milana Pekaře, Romana Šediny nebo studia Pigmentarium. Začlenily jsme ale také první produkt z naší dílny – personalizované půlkruhové noční stolky z mramoru,“ líčí zakladatelky Atelieru Monday.

rybalkova3

Foto: Adriana Fialová

Vestavěné skříně díky decentnímu rámečku navazují na stěny

Na Královských Vinohradech je znát i doušek Severu. A to skrze švédskou umělkyni Sofii Lind, od které je tu obraz s éterickou ženou. Okouzlení severským designem se objevuje i u neoklasických prvků doplněných o odkazy na Kodaň nebo Stockholm.

„Inspiraci jsme hledaly nejen v historii známé pražské čtvrti, ale právě i u neoklasických bytů severských zemí. Svou elegancí, noblesou, ale i důmyslným zpracováním byt skvěle zapadá do okolí Grébovky plné vinné révy,“ dodávají designérky.