Bývalý bezpečnostní šéf Twitteru podal stížnost, nahrává tak Muskovi. Vadných účtů je prý mnohem víc
Vedení sociální sítě se brání, že tvrzení Peitera Zatka nejsou pravdivá. Management jej letos vyhodil údajně pro neschopnost.
Peiter Zatko je známá postava americké programátorské a hackerské komunity. Ostatně právě proto si ho zakladatel a bývalý šéf Twitteru Jack Dorsey v roce 2020 přivedl – aby pomohl vyztužit zabezpečení populární sociální sítě poté, co ji napadli útočníci. Jenže nové vedení firmy Zatka letos vyhodilo. A teď možná lituje, protože na společnost podal stížnost, která by mohla pomoct Elonu Muskovi vyklouznout z převzetí společnosti.
Zatko, známý také pod přezdívkou Mudge, se na komisi pro cenné papíry obrátil podle deníku Washington Post minulý měsíc a v dokumentu si stěžuje na celou řadu věcí. Mimo jiné v ní píše, že společnost je špatně řízená a nedostatečně chrání soukromí svých více než 200 milionů uživatelů. Také prý nemá přesná data o tom, kolik falešných účtů na Twitteru je a že oficiálně zmiňovaných pět procent je určitě podhodnocené číslo.
Podle toho, co Zatko napsal, navíc v Twitteru i nadále platí, že mnoho jeho zaměstnanců má přístup do interních systémů, což odporuje základním bezpečnostním pravidlům. Ostatně nedávno soud v San Francisku uznal bývalého zaměstnance firmy vinným ze špionáže pro Saúdskou Arábii. Donášel tamnímu režimu totiž citlivé informace o uživatelích, kteří Rijád na sociální síti kritizovali.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Musel jsem s tím něco udělat, cítil jsem morální závazek,“ popsal Zatko důvody, proč stížnost podal. Dodal, že to není nic osobního a že nechce stranit Muskovi ani nikomu jinému. Twitter reagoval, že nic z toho se nezakládá na pravdě a že Zatko není důvěryhodný, protože byl propuštěn pro „manažerská selhání a mizernou výkonnost“.
Zatkova stížnost, která zamířila nejen ke komisi pro cenné papíry, ale i na ministerstvo spravedlnosti a k obchodní komisi, je pro Twitter dvojnásob nebezpečná: jednak poukazuje na to, že společnost porušovala některé z pravidel, které federálním úřadům před lety slíbila vymáhat, jednak nahrává Muskovi a jeho argumentům, že mezi uživateli je ve skutečnosti mnohem víc botů a falešných účtů, než firma tvrdí.
To je podle něj důvod, aby mohl vycouvat z převzetí sítě za 44 miliard dolarů, k němuž se sice smluvně zavázal, jenže následně si to i kvůli cenovým propadům a ochlazení v ekonomice rozmyslel.
Soud začne spor mezi Muskem a vedením Twitteru rozplétat v říjnu. Půjde o unikátní případ, protože původně managament společnosti nesouhlasil s tím, aby Musk Twitter koupil. Pak si to ale rozmyslel a nyní to jsou šéf firmy Parag Agrawal a spol., kdo tlačí, aby Musk dostál svým závazkům a sociální síť získal. Jenže to on odmítá a hledá jakoukoliv pomoc, která by mohla obchod zhatit.
Nejnověji třeba jeho právníci vyzvali spoluzakladatele Twitteru a Muskova přítele Jacka Dorseyho, aby u soudu vypovídal mimo jiné o tom, jak to ve firmě (ne)funguje s bezpečností a bojem s falešnými účty. Dorsey, který už v Twitteru aktivně nepůsobí, je podobně jako Musk hodně kritický k nynějšímu vedení firmy a navíc to byl on, kdo nejbohatšímu muži světa vnukl ideu, že Twitteru by bylo lépe jako soukromé společnosti, nikoliv jako podniku, s jehož akciemi se obchoduje na burze.