Část Hondurasu zavádí kryptoměny jako oficiální platidlo. Chce tím přilákat investice

Středoamerická země před dvěma lety vytvořila speciální obchodní zónu s cílem přilákat investory. Bitcoin a další krypto v tom má pomoct.

Iva BrejlováIva Brejlová

honduras_1

Foto: Depositphotos / Canva Pro

Část Hondurasu zavádí kryptoměny jako oficiální platidlo. Chce tím přilákat investice

0Zobrazit komentáře

Ve Střední Americe věří kryptoměnám víc než kdekoliv jinde – tedy alespoň do té míry, že virtuální platidla můžou být tahounem reálného rozvoje. Honduras se po sousedním Salvadoru stává další zemí, která přijímá bitcoin jako zákonné platidlo. Přihazuje k němu navíc i další kryptoměny. Přístup bude uplatňovat pro speciální zónu s názvem Honduras Próspera, tedy část jednoho z karibských ostrovů a přístavní město La Ceiba na pobřeží. Ta má už teď ekonomiku částečně oddělenou od zbytku země.

Roatán, ostrov o rozloze téměř osmdesáti kilometrů čtverečních, je největší ze všech honduraských karibských ostrovů. Fungují na něm obchodní domy, banky, přístav i letiště, ale také golfový areál. Svůj projekt tu navrhlo i studio Zaha Hadid Architects a stává se oblíbenou dovolenkovou destinací mimo jiné i pro Čechy. Zdaleka nejzajímavější skutečnost na místě je však to, že funguje hodně samostatně.

Prostor má speciální správní, fiskální a rozpočtovou autonomii. To zjednodušeně znamená, že toky peněz tu fungují odděleně od zbytku země. Roatán je totiž hlavní součástí zvláštní ekonomické zóny pro hospodářský rozvoj a zaměstnanost s názvem Próspera. Ta tu působí dva roky a jejím cílem je podpořit investice, příliv zajímavých lidí a hospodářský rozvoj. A především přísun zajímavých peněz.

Aby se ten ještě zvětšil, zkouší teď Honduras nalákat investory uzákoněním bitcoinu a dalších kryptoměn. Platit s nimi tak jde oficiálně mezi jednotlivci i podniky, transakce navíc nepodléhají dani z kapitálových výnosů. „Oznámení posouvá Prósperu do pozice jedné z předních světových jurisdikcí pro finanční inovace a investice,“ uvádí zástupci zóny.

Zvláštní ekonomická zóna se snaží vytvářet ekonomické příležitosti a investice zde proudily a proudí do místní výstavby, ale oblast vytvořila mimo jiné i program pro startupy, kterým nabídla finanční prostředky. Jeho tématem je jednoduše „Digitální transformace pro hospodářskou obnovu země“.

S uzákoněním kryptoměn Próspera umožňuje obcím v Hondurasu vydávat bitcoinové dluhopisy, což má být další způsob k přilákání zahraničních investic. Zdejší systém zároveň umožní vydávání takových cenných papírů i entitám z celého světa. „Flexibilní regulační rámec Próspery umožňuje kryptoinovace a využívání bitcoinu obyvateli, podniky i vládami,“ uvádí místní program.

bitcoin-salvador

Přečtěte si takéMMF vyzývá Salvador, ať zruší bitcoin coby oficiální státní platidloZrušte bitcoin coby státní platidlo, vyzývá Mezinárodní měnový fond Salvador. Je až příliš rizikový

Když dřív přijímal bitcoin jako oficiální platidlo Salvador, tamní prezident si od něj sliboval řadu výhod. „Zavedení bitcoinu jako zákonného platidla přinese naší zemi finanční začlenění, investice, turistiku, inovaci a ekonomický rozvoj,“ napsal Nayib Bukele na svém Twitteru. Kromě toho měl bitcoin lidem přinést začlenění do „legální ekonomiky“ – přes dvě třetiny obyvatel země totiž nemají bankovní účet a pracují načerno.

Zavádění možnosti platit bitcoiny v Salvadoru ale nebylo bez problémů. Naráželo na veřejnou skepsi i na nevoli Mezinárodního měnového fondu. Teď Honduraská centrální banka uvedla, že za transakce s kryptoměnami nemůže ručit. „Jakákoli transakce provedená s tímto typem virtuálního aktiva spadá do odpovědnosti a rizika osoby, která ji provádí,“ uvedla instituce.

Honduraská Próspera nicméně čeká, že nová forma přímých zahraničních investic může pomoct i chudým komunitám. Spolu s dalšími službami by se z nich podle vyjádření místních autorit mohla stát vzkvétající centra inovací a prosperity.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.