Cena výrobce dronů Primoco atakuje pět miliard, jeho akcie míří na hlavní trh pražské burzy

Primoco dodává drony s rozpětím křídel pět metrů bezpečnostním složkám v Evropě i Asii, několik desítek strojů působí na Ukrajině.

Luboš KrečLuboš Kreč

primocouav-26-min

Foto: Primoco UAV

Bezpilotní letoun českého výrobce Primoco

0Zobrazit komentáře

Na akciový trh pražské burzy míří nový titul – své cenné papíry tam od příštího týdne bude nabízet společnost Primoco UAW, která vyrábí středně velké drony, jež aktuálně mimo jiné střeží ukrajinské území. Dosud se s akciemi obchodovalo na trhu Start, který je určený pro menší firmy, protože se ale podniku mimořádně daří, jeho zakladatel Ladislav Semetkovský se rozhodl nabídnout akcie širšímu spektru investorů.

Primoco není jedinou společností, která v poslední době zamířila ze Startu na hlavní trh pražské burzy zvaný Prime Market. Ještě před Vánoci stejný krok udělala slovenská strojírenská skupina Gevorkyan. „Byli nepatrně rychlejší než my,“ řekl pro CzechCrunch šéf a majoritní vlastník firmy Primoco Ladislav Semetkovský.

Ten se díky neklidné atmosféře ve světě a vyhrocené bezpečnostní situaci nejen na Ukrajině, ale třeba i na Blízkém východě nebo v Asii zařadil v posledních dvou letech mezi miliardáře, protože tržní valuace Primoca už dosahuje pěti miliard korun.

Jen za rok 2023 společnost utržila bezmála 600 milionů korun a její hrubý zisk EBITDA před daněmi a odpisy činil 240 milionů. Cena jejích akcií od roku 2018, kdy je na trhu Start upsala, stoupla o více než 260 procent a dnes se jedna prodává za 995 korun.

K motivaci, proč se Semetkovský rozhodl vzít Primoco o stupeň víc, říká, že jde mimo jiné o prestiž. Ale nejen o ni: „Na trhu Start jsme se postupně dostali do povědomí většiny českých investorů a dosáhli tržní kapitalizace blížící se pěti miliardám korun. Prime Market nás teď posune do společnosti největších veřejně obchodovaných firem v Česku a otevře naše akcie více světu, což nám pomůže dál dynamicky zvyšovat hodnotu firmy.“

To, že budou akcie firmy k dispozici na parketu, kde se k nim budou moct snadno dostat například i mezinárodní investiční nebo penzijní fondy, které jinak nakupují akcie dalších velkých českých hráčů jako ČEZ nebo Komerční banka či Kofola, s sebou nese ale i zvýšené regulatorní a účetní požadavky.

„Přestup společnosti z neregulovaného trhu na Prime Market je pro burzu významnou událostí. Trh Start jsme zakládali právě s vidinou toho, že se stane pro menší společnosti vstupní branou na kapitálový trh a v ideálním případě bude mezistupněm při jejich cestě do světa mezinárodních investorů,“ hodnotí dění kolem Primoca šéf pražské burzy Petr Koblic.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym