Ceny nových bytů v Brně již neklesají, ale začaly stagnovat. Nejvíce se prodávají garsonky

Ceny na brněnském trhu novostaveb začaly stagnovat a prodeje narůstají jen velmi opatrně. Vyplývá to z kvartální analýzy společnosti Trikaya.

Podle dat společnosti Trikaya se první čtvrtletí roku na brněnském trhu s novostavbami neslo v duchu stagnace

0Zobrazit komentáře

Poslední kvartál loňského roku znamenal pro Brno pokles nabídkových cen nových bytů, která se dostala na 124 800 korun za metr čtvereční. A přestože se dalo očekávat, že klesající trend bude pokračovat, v prvních třech měsících letošního roku tomu bylo jinak. Začátek roku 2023 totiž na sestupnou křivku nenavázal a cena se vrátila na 126 200 korun, tedy na prakticky stejnou úroveň jako ve třetím čtvrtletí loňského roku. Prodeje se však meziročně propadly o 60 procent.

Z dat společnosti Trikaya, která dlouhodobě sleduje stav trhu s brněnskými novostavbami, také vyplývá, že se v Brně za první tři měsíce roku 2023 prodalo 108 nových bytů, což je jen o něco více než v předchozích dvou čtvrtletích. „Z vývoje v prvním letošním kvartálu vidíme, že se trh s novostavbami stále nerozhýbal. Výjimku tvoří nemovitosti v prémiovějších projektech v dobrých lokalitách. A i zde platí, že se musí jednat o atraktivní cenu,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Ke změně došlo v případě dispozic prodaných bytů. Dlouhodobě totiž dominovaly byty o dispozici 2+kk, nyní si ale nejlépe vedou garsonky, u kterých je přitom průměrná cena za metr čtvereční nejvyšší. V prvním čtvrtletí dosáhla 134 547 korun. Nejméně se pak prodávaly velkoryse řešené byty o dispozicích 4+kk a více – prodalo se jich pouze 18, zatímco těch nejmenších o průměrné výměře 36,5 metrů čtverečních 37.

„Jasně to ilustruje situaci, kdy se nyní prodávají hlavně menší byty ve vyhledávaných lokalitách a projektech, které jsou energeticky úspornější,“ upřesňuje Lamka. Co se realizované ceny týče, u té došlo v porovnání s posledním kvartálem roku 2022 k mírnému poklesu ze 131 176 korun za metr čtvereční na přibližně 130 tisíc.

ponavia

Foto: Trikaya

Dobře se prodávaly byty v rámci projektu Ponavia Rezidence

Mírná změna nastala i v případě počtu nových bytů v nabídce. Na konci loňského roku v ní totiž přibývaly, nyní poklesla o 111 jednotek na 1 436. Nejvíce bytů bylo k dispozici během prvního čtvrtletí 2023 v městské části Zábrdovice. A nejvíce prodaných bytů, téměř polovina z celého objemu, se nacházelo v Králově Poli, kde se jsou i nejprodávanější projekty prvního kvartálu Ponavia rezidence, Rezidence Rostislav či Starý pivovar.

I přesto, že se v nabídce objevují nové byty, řada developerských společností zahájení výstavby nových projektů odkládá. „Zamrzá aktivita ve stavebnictví, které zůstává v kleštích rostoucích nákladů a klesající poptávky. V dohledné době tak lze očekávat menší počet dokončených staveb, což bude působit proti poklesu jejich ceny,“ vysvětluje Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Podle něj ale trvají i obavy ze strany domácností, které kvůli rostoucím spotřebitelským cenám a zhoršené ekonomické situaci nemají motivaci ani možnosti k nákupu nemovitostí. Dodává ale, že velká ochota k aktivitě není zřetelná ani na straně prodávajících. Uvědomují si totiž, že pro prodej nemovitosti není vhodná doba.

„Mnoho z nich se tak pokouší situaci ‚vysedět‘ v naději, že se podmínky v dohledné době opět zlepší a v jednáních budou tahat za delší konec provazu. K rozhodnutí prodat by je v mnoha případech dohnala jen vlastní tíživá finanční situace, což ovšem vzhledem k nadále mizivé nezaměstnanosti bude spíše vzácným jevem,“ popisuje Hradil.

Dosavadní data ukazují, že i když na sekundárním trhu nemovitostí došlo k poklesu, novostavby zůstávají stabilní. Podle Hradila by mohlo dojít k oživení v posledním kvartálu letošního roku, zejména pak ale na začátku roku 2024, kdy analytici vyhlížejí postupné zlevňování hypoték. Pokud tedy dojde k poklesu cen nemovitostí, pravděpodobně bude krátkodobý a limitovaný na konkrétní lokality a segmenty trhu.

„Celková ekonomická situace se začíná zlepšovat, na dohled se zdá být první snížení úrokových sazeb a pokles aktivity ve stavebnictví způsobí na trhu nedostatek nových nemovitostí. První pololetí roku 2023 se tak zřejmě ponese ve znamení mírného zlevňování, ovšem následně dojde ke stabilizaci a poté k opětovnému růstu cen,“ uzavírá Vít Hradil.

Realitní skupina Trikaya monitoruje trh novostaveb v Brně již od roku 2013. Údaje v pravidelně publikovaných analýzách čerpá ze statistické databáze vycházející ze všech nabízených bytů v brněnských novostavbách. Zdrojem dat jsou online uveřejňované ceníky jednotlivých developerských projektů a developerů.

trikaya-graf2-prumerna-nabidkova-cena

Foto: Trikaya

Průměrná nabídková cena brněnských nových bytů