Češi mají nejprodávanější hru na Steamu. Stvořili ji dva lidé, nikdy nebyla ve slevě a vydělává miliardy
Nezávislá hra od malého studia směle soupeří s megamainstreamovým gigahitem Call of Duty: Black Ops 6.
Michal Kovařík a Tomáš Kozelek neboli studio Wube Software před dvanácti lety začali pracovat na své strategické hře Factorio. V roce 2016 ho vydali na Steamu. A stvořili z něj stroj na peníze. Ten se právě teď rozjel na nejvyšší obrátky – Factorio je nejprodávanější hrou na Steamu.
Steam je největší online obchod s PC hrami na světě. Po své premiéře na něm Factorio stálo dvacet eur. Pár let poté se jeho cena zvýšila na 30 eur. Dnes je ještě o dvě eura dražší, vyjde na 800 korun. Za stejnou částku navíc pořídíte nově vydané masivní rozšíření Space Age. A už koncem roku 2023 vývojáři z Wube Software oznámili, že Factoria se prodalo 3,5 milionu kopií.
Když selskými počty vezmete třicetieurovou cenu, za kterou se Factorio prodávalo nejdelší dobu, dostanete se nad zhruba 2,5 miliardy korun. Steam si sice bere přibližně třetinovou provizi, i tak čeští tvůrci – jejichž firma je nicméně registrovaná ve Velké Británii – zůstávají tržbami v řádu miliard. Navíc za posledních deset měsíců další prodané kopie přibyly… a právě teď přibývají ještě víc.
Factorio a Space Age se po pondělním vydání vesmírného rozšíření vypracovaly na vrcholek globálního žebříčku prodejnosti Steamu. Během posledních dvou dnů se podle serveru SteamDB i podle statistik Steamu jak základní hra, tak nově vydaný přídavek přetahují o tři nejvyšší příčky s megamainstreamovým gigahitem Call of Duty: Black Ops 6. Tedy mezi placenými hrami, bezplatný Counter-Strike 2 je stále nedosažitelný.
Factorio si v pondělí připsalo také svůj historicky nejpopulárnější den, v jeden okamžik ho hrálo rekordních 91 tisíc lidí. Jeho úspěch je o to úctyhodnější, že titul z hlav tvůrčího dua Michal Kovařík a Tomáš Kozelek nikdy nebyl ve slevě, naopak jen párkrát zdražil. Steam je přitom proslavený pravidelnými zlevňovacími akcemi, které dokážou prodeje videoher nakopnout. Po letech od vydání tam ceny i věhlasnějších her padají klidně na desetinu původní sumy.
Jenže industriální simulátor Factorio je i po letech nesmírně živoucí organismus. Studio Wube Software, které od založení dvěma vývojáři v počtu pracovníků narostlo jen velmi mírně, do něj stále přidává nový obsah. Základní princip, kdy automatizujete těžbu surovin, logistiku a výrobu komponentů nutných pro další rozvoj vaší megatovárny (a pro přežití na nepřátelské planetě), se nemění. Hráčské možnosti se však neustále rozšiřují.