Česká aplikace Mooveez vás naučí anglicky prostřednictvím sledování filmů

fullscreen

Znalost cizího jazyka, zejména pak angličtiny, na alespoň průměrné úrovni, je v dnešním globálním světě doslova nutností. Možností jak se angličtinu obstojně naučit naštěstí neustále přibývá a zejména díky technologiím už člověk není nucen trávit hodiny ve škole, na drahých jazykových pobytech či samostudiem z často nudných knih.

Jedním z možných, finančně nenákladných a hlavně mezi mladší generací populárních způsobů, jak své jazykové znalosti zlepšit, je bezesporu i sledování zahraničních filmů v originálním znění s titulky. No a právě na tento princip sází i český projekt Mooveez, v současné době působící téměř ve 20 zemích světa, který tuto techniku posouvá ještě o něco dále. Narozdíl od klasického sledování filmů nabízí totiž filmy s nezkracovanými, přeloženými titulky.

zoot

Přečtěte si takéZoot.cz loni dosáhl na tržby ve výši 706 milionů Kč

Aplikace samotná pak umožňuje nejen pasivní příjem cizího jazyka, ale i aktivní práci s ním, a to zejména díky možnosti vybrat si jakoukoliv větu z filmu a samostatně ji překládat, napodobovat originální přízvuk a nebo pracovat s gramatikou. Filmy samotné jsou samozřejmě i zrcadlem společnosti, ve které vznikly a kromě slangových výrazů je v nich použito hodně „kulturních narážek“, které pochopí často jen rodilý mluvčí. Aplikace tyto narážky, idiomy a jiná spojení vysvětluje ve formě „insightů“.

moveez-2

Pro co nejvyšší možnou míru zábavy a zároveň edukace, pak tvůrci aplikace vybírají a nabízejí známé klasiky jako Kmotr, Pulp Fiction nebo Forrest Gump, u kterých je vždy uvedena jejich jazyková náročnost. Dá se říct, že uživatel si výběrem filmu vlastně vybírá svého nebo své „učitele“. Důležitá je v tomto případě dle tvůrců aplikace především jazyková vybavenost konkrétního snímku a také jeho kvalita tak, aby byl uživatel schopen si ho se zájmem pouštět několikrát po sobě a neustále se zlepšoval.

„S Mooveez se rozhoduje každý sám kdy, kde a jak se bude učit, a kdo ho bude učit. Zda večer na gauči nebo při čekání na autobus. Zda si chce oddechnout s napínavým příběhem, nebo oblíbenou komedií,“ uvádí Miroslav Pešta, spolumajitel společnosti Archimedes Inspiration a iniciátor projektu Mooveez.

„Díky známým filmovým příběhům člověk téměř nezpozoruje, že nejenom sleduje film, ale zároveň se zlepšuje ve své angličtině. Především zcela přirozeně přebírá výrazy a spojení užívané rodilými mluvčí, které pak dokáže i aktivně používat. A především, čas trávený v aplikaci vnímá jako oddech, a ne jako povinnost – tj. rád jej vyhledává,” dodává Pešta.

Aktuální novinkou projektu, který je plně využíván například na jazykové škole Stories, a který si v roce 2016 odnesl od londýnského British Council celosvětové ocenění v kategorii „Digitální inovace“, je pak i nová iPhone aplikace, která doplnila již existující iPad a Android variantu. Po stažení filmů funguje aplikace offline, a zejména na telefonech tak umožňuje uživatelům vylepšovat své jazykové znalosti i například během volné chvilky při cestě metrem, tramvají nebo třeba na procházce se psem. Praktická je i možnost sdílet své nákupy až na 3 různých zařízeních obou operačních systémů.

moveez-3

„Najednou se slova jakoby rozestoupí a studenti je jsou schopni vnímat v souvislostech. I tam, kde do té doby chápali „pouze“ jejich význam. S Mooveez člověk zjistí, že je vlastně skvělé dívat se na film přerušovaně, po kratičkých úsecích. Film obsahuje v průměru 1000-3000 slov, převážně základní slovní zásoby, přičemž již znalost 1000 slov tvoří 60 % nejběžnější slovní zásoby, tj. základ cizího jazyka.

Ve všech filmech je spousta užitečné slovní zásoby, třeba i ve specifických filmech jako Vlk z Wall Street. Herci nemluví pomaleji, abychom jim lépe rozuměli, nevynechávají složitá slovní spojení. Jejich řeč je přirozená, s přízvukem, někdy i slangová – tj. taková, jakou mluví lidé v zahraničí“, dodávají tvůrci.

mooveez-1

Cvičení

Android verze aplikace podporuje stahování a ukládání filmů na SD kartu, čímž uživatel není omezován kapacitou svého zařízení. Filmy, které má uživatel zakoupeny, ale aktuálně s nimi nepracuje, si může bezplatně uložit na Mooveez cloud.

Mooveez je k dispozici ke stažení zdarma pro platformy iOS nebo Android zde, jednotlivé filmové tituly včetně všech funkcí aplikace pak vyjdou zhruba na 400 Kč.

Michal Ptáček

Zakladatel CzechCrunche, fanoušek technologií, cestování a architektury.

Zakladatel CzechCrunche, fanoušek technologií, cestování a architektury.