Česká hra Beat Saber je pořád tahák. Ve slavné americké show Jimmyho Fallona ji hrála hvězda marvelovky Shang-Chi

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Jimmy Fallon a Simu Liu hrají v americké late night show českou hru Beat Saber

0Zobrazit komentáře

Poprvé vyšel Beat Saber v roce 2018. O rok později se naplno rozvinul na všechny důležité konzole a od té doby vzala hra od česko-slovenských vývojářů virtuální realitu a celý svět útokem. Koupil ji Facebook, studio Beat Games se stalo jedním z největších v Česku a samotný Beat Saber se dál drží mezi nejstahovanějšími VR hrami na světě. A pořád je atraktivní i pro americký televizní pořad komika Jimmyho Fallona.

Právě ve slavné late night show zvané The Tonight Show se tento týden Beat Saber objevil již podruhé. Jimmy Fallon si do sledovaného pořadu tentokrát pozval hvězdu jednoho z nejnovějších filmů od Marvelu Shang-Chi a legenda o deseti prstenech, v němž si hlavní roli zahrál Simu Liu. A společně si před televizními obrazovkami zahráli právě Beat Saber. Před dvěma a půl lety hrál Jimmy Fallon stejnou hru s herečkou Brie Larson.

Jedná se o další skvělou reklamu na původem česko-slovenskou hru, kterou od trojice Ján Ilavský, Vladimír Hrinčár a Jaroslav Beck před dvěma lety odkoupil Facebook, respektive jeho divize Oculus. Vzít si na hlavu headset, do ruky ovladače a se světelnými meči do rytmu hudby rozsekávat létající objekty však jde i na dalších platformách, nejen na Questu od Oculusu. Beat Saberu se náramně daří i třeba na PlayStation VR, kde patří k vůbec nejhranějším titulům historie.

Virtuální realitu pro své konzole PlayStation 4 představilo Sony před pěti lety a právě při této příležitosti před několika týdny zveřejnilo žebříček nejhranějších her, tedy těch, u nichž hráči strávili nejvíce hodin. První příčku obsadila hra Rec Room, která vyšla už v roce 2017 a jedná se v zásadě o virtuální svět, v němž si vytvoříte svého avatara a můžete hrát různé hry a bavit se s dalšími přáteli.

Hned na druhém místě je Beat Saber, následovaný tituly PlayStation VR Worlds, The Elder Scrolls V: Skyrim VR a Resident Evil 7 Biohazard. Oblíbenost hry českého studia Beat Games, které se díky více než miliardovým tržbám stalo jedním z největších hráčů na tuzemské scéně, nepolevuje ani po letech. Zatímco na platformě Oculus Quest nedávno oznámila překročení 100 milionů dolarů v tržbách, na PlayStation VR dál okupuje přední příčky mezi nejstahovanějšími hrami.

Sony vydává pravidelné žebříčky nejvíce stahovaných her pro jeho herní konzole a ten na PlayStation VR vypadá pořád stejně. Na prvním místě skončil každý měsíc v roce 2021 vždy Beat Saber, mění se jen místa za ním. Na druhém místě bývá pravidelně Job Simulator, v němž si můžete vyzkoušet různé pracovní pozice, a párkrát si druhou pozici uzmula střílečka Superhot VR. Je přitom pravděpodobné, že se Beat Saber bude držet v popředí i nadále.

Pomáhá mu v tom jak mediální pozornost, kterou nyní hra opět získala i díky Jimmymu Fallonovi, tak i třeba sám zakladatel Facebook Mark Zuckerberg, který před časem prozradil, že se již nemůže dočkat nových skladeb od zpěvačky Billie Eilish, které do Beat Saberu dorazily v září. Právě nové skladby od světoznámých jmen hru dál oživují, a tak začátkem letošního roku Beat Games oznámili, že prodali přes 40 milionů kopií a dalších 40 milionů skladeb. Teď už je to zase mnohem víc.