Česká kolekce pro zimní olympiádu je venku. Sportovce v Pekingu zahřeje raškovka, vlajka i nanotechnologie

davidova

Foto: Ondřej Hnilica/ČOV / CC

Česká biatlonistka Markéta Davidová

0Zobrazit komentáře

Zimní olympiáda se kvapem blíží, což znamená, že je potřeba pořádně vystrojit české olympioniky a paralympioniky. I tentokrát si tento úkol vzala na starost značka Alpine Pro, která po kulichu raškovka představila i zbytek kolekce odkazující na národní hrdost a technologickou zdatnost naší země.

Olympijské hry jsou pokaždé velkou sportovní událostí, při které miliony diváků po celém světě, ať už přímo na místě konání, či doma u televizních obrazovek, obdivují výkony zúčastněných sportovců. Do hledáčku jejich pozornosti se však stále častěji dostává i oblečení, které mají sportovci na sobě. To totiž některé země využívají jako další způsob, jak světu představit své kulturní tradice, ale třeba i technologické know-how.

To ostatně předvedla poslední česká kolekce pro olympijské hry v Tokiu, která vycházela z tvarů lidových krojů a představila techniku modrotisku. V České republice se sice našla řada odpůrců, kterým se především nástupový komplet pro zahajovací ceremoniál příliš nezamlouval, v Japonsku však sklidila podle Českého olympijského výboru velký ohlas.

kolekce-olympiada4

Foto: Ondřej Hnilica/ČOV

Veronika Paulenová, návrhářka české olympijské kolekce

V podobně originálním a vlasteneckém duchu Alpine Pro přistoupilo i k aktuální kolekci pro zimní olympijské hry v Pekingu, které startují 4. února 2022. Detailů odkazujících na národní hrdost, naši sportovní minulost, ale i technologický pokrok je kolekce plná. Některé jsou patrné na první pohled, některé se ukrývají uvnitř oděvů a některé jsou dokonce zcela neviditelné.

Vlajka a nanotechnologie

Hlavním grafickým motivem zdobícím jednotlivé kousky kolekce je dekonstruovaný motiv české vlajky, tedy modrého klínu v doprovodu červených a bílých pruhů. „Mojí snahou bylo podpořit grafickým způsobem skutečnost, že materiál a výroba části kolekce jsou na rozdíl od minulých olympiád české. A zároveň zachovat jistou míru kontinuity. Z kombinace těchto prvků vznikl rastr, jehož výřezy se na bílém podkladu objevují na různých částech oblečení,“ vysvětluje Milan Jaroš, který rastr navrhl tak, aby v celku vytvářel hvězdy.

kolekce-olympiada1

Foto: Ondřej Hnilica/ČOV

Vzor má symbolizovat českou vlajku

„Motiv je použitý v celoplošných tiscích, na taháčcích zipů a na knoflících. Výraznou změnou prošla modrá barva v kolekci, která je světlejší a přibližuje se české vlajce. Celá kolekce pro sportovce je navržena tak, aby obstála i v extrémních podmínkách až minus třicet stupňů,“ uvedla designérka kolekce Veronika Paulenová, která se podílela i na vzniku předchozích sad oblečení.

Právě odolnost v extrémních teplotách je zaručena díky dalšímu českému unikátu. U bundy a kalhot byla použita nanomembrána vyvinutá na Technické univerzitě v Liberci. Ta by měla disponovat až čtyřikrát vyšší funkčností oproti běžným nanomembránám, hřeje a zároveň odvádí pot. Sportovec by tak díky ní měl zůstat v teple i v extrémních mrazech.

K dostání bude i raškovka

Bundu a zateplené kalhoty s kšandami v modré barvě budou mít sportovci na sobě během zahajovacího ceremoniálu a chybět nebude ani kulich zvaný raškovka. Ten se stal symbolem zimních olympijských her konaných v jihokorejském Pchjongčchangu a nese odkaz na legendárního českého skokana na lyžích Jiřího Rašku, který skákal v podobném kulichu.

Novinku, která zdobí každý z navržených kousků, lze najít na vnějším švu kulichu. Jedná se o cedulku, která běžně informuje, na kolik stupňů daný kus oblečení prát či zda je vhodné jej žehlit. Tentokrát se na ní objevují piktogramy jednotlivých sportovních disciplín, ve kterých byla Česká republika historicky silná. To vše pod sloganem Made in Czech Republic.

kolekce-olympiada7

Foto: Ondřej Hnilica/ČOV

Kompletní kolekce pro zimní olympijské hry v Pekingu 2022

Celá kolekce čítá 33 položek oblečení pro muže i ženy a je doplněna o tři druhy obuvi. Celkově bylo ušito 21 tisíc kusů oblečení určených pro sportovce. Dalších 116 tisíc kusů zamíří do volného prodeje mezi fanoušky. Ti si budou moci vybírat z celkem 25 různých kousků, mezi kterými nebudou chybět šály, funkční trička, pletené svetry, batohy, pantofle a k dostání bude i raškovka.

Zimní kolekce podle severoamerického vkusu

Podobný kulich budou mít na hlavě nasazený také sportovci reprezentující Spojené státy. S těmi českými si je ale určitě nespletete. Americká zimní kolekce od Ralpha Laurena sází na námořní modř, svetry s vyšitou americkou vlajkou a rudé kostkování. Kolekce klade velký důraz na udržitelnost, proto oblečení pracuje s recyklovaným polyesterem, recyklovaným prachovým peřím a takzvanou RWS vlnou, tedy vlnou získávanou od ovcí chovaných v odpovědných podmínkách.

Svou zimní olympijskou kolekci má venku také Kanada, která se vydala cestou minimalismu v doprovodu krémové decentnosti a rudé divokosti. Kolekce navržena značkou Lululemon staví na objemných péřových bundách a vestách v doprovodu dalších funkčních kousků. Cílem kolekce je přinést dostatečnou flexibilitu ve vrstvení, která dovoluje nejen regulaci teploty, ale každý sportovec bude díky ní moci předvést své individuální kombinace.