Slovenská spořitelna bude investovat do startupů po vzoru České. Připravených má přes 120 milionů
Seed Starter v Česku během posledních dvou let zainvestoval 100 milionů. U sousedů bude fungovat pod hlavičkou Slovenské spořitelny.
Pět milionů eur, tedy v přepočtu více než 123 milionů korun, si připravila Slovenská spořitelna na první fázi podpory startupů na Slovensku. Tam se totiž právě rozšiřuje program Seed Starter, projekt, který už přes dva roky běží v Česku. Spustila ho tu Česká spořitelna a zalíbil se její matce, skupině Erste, která v tuzemsku i na Slovensku banky provozuje.
„Bylo jen otázkou času, kdy tento ověřený model převedeme do dalších zemí. Jsem rád, že je to právě u našich sousedů na Slovensku, kde dosud CVC a inkubační program zaměřující se na technologické startupy v seed fázi chyběl,“ vysvětluje Jiří Skopový, vedoucí programu Seed Starter.
V Česku má tento investiční fond ve svém portfoliu už pětici startupů, kterými jsou Investown, Signi, PalmApp, Wflow a Rekenber. O úspěchu programu se vyjadřoval v rozhovoru pro CzechCrunch i šéf banky Tomáš Salomon. Ale přiznal, že sám byl na jeho začátku skeptický. „Moje obava byla, že dobré nápady v našem korporátním prostředí spíš pohřbíme, než že bychom jim pomohli. Ale kolegové tomu věřili a měli pravdu,“ uvedl.
Do fondu podle něj poputují další stovky milionů. „Protože opravdu vidíme přidanou hodnotu pro klienty i Spořitelnu jako takovou, tohle je totiž cesta, jak se může modernizovat a zrychlit. Když zvažujeme, zda do nějaké firmy investujeme, měřítko je, aby služba, kterou startup vyvíjí, buď zlepšila finanční zdraví našich klientů, nebo zlepšila naše vlastní vnitřní procesy,“ vysvětlil motivaci.
Jednodušší podnikání i doma
Na Slovensku se přidává ještě snaha o krok ke změně celé tamní scény. Spořitelna si představuje, že programem pomůže trochu zahýbat se statistikami. Tak třeba podle Google for Startups je Slovensko co do investování do startupů mezi vybranými státy Evropy na 20. místě, s hodnotou 29 eur na obyvatele. Což je v porovnání s vedoucím Estonskem obrovský rozdíl – v něm odborníci investice do startupů spočítali na bezmála dvě tisícovky eur na každého z obyvatel.
Generální ředitel Slovenské spořitelny Petr Krutil rovnou uvádí, že má tamní ekonomika strukturální problém. Zmiňuje, že bez výraznější podpory inovací nepřežije. „Cílem není pouze startupy financovat, ale chceme se o ně starat komplexně a vytvářet vhodné prostředí pro růst inovací,“ slibuje. Dodává, že banka mladým firmám může nabídnout propojení s řadou firemních i retailových klientů a možnost rychlého škálování.