Česká vědkyně pomohla vyvinout lék na rakovinu. Americký úřad teď schválil jeho použití

Výzkum Martiny Benešové přispěje k léčbě rakoviny prostaty, na americkém trhu by měl být přípravek Novartis Pluvicto k dispozici během několika týdnů.

Iva BrejlováIva Brejlová

Ilustrační snímek chemických vzorků

0Zobrazit komentáře

Zatímco jeden lék na rakovinu z české dílny dostal stopku, jiný aktuálně schválila americká léková agentura FDA. Na léku proti pokročilé rakovině prostaty s názvem Novartis Pluvicto se podílela česká vědkyně Martina Benešová. Jaderná chemička jej vyvinula v německém Heidelbergu jako členka mezinárodního vědeckého týmu. Podle vyjádření, které poskytla časopisu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, jej už dostaly stovky lidí a u některých z nich rakovina úplně vymizela.

Se zprávou přišel Deník N„Je to úžasný, fantastický pocit,“ řekla Benešová. Registrací FDA je lék schválený pro americký trh, zatím se rozhodnutí týká pouze jeho podávání pacientům, u kterých jiné terapie selhaly. Pluvicto by mělo být lékařům a pacientům k dispozici během několika týdnů.

Podle Deníku N jej první pacient s pokročilou rakovinou prostaty odolnou vůči veškeré předchozí léčbě a s metastázami v kostech do celého těla dostal v roce 2013. Pacient popisoval pocity úlevy už po pár dnech a zanedlouho začaly metastázy ustupovat.

„Pluvicto je krokem vpřed ve vývoji precizní medicíny u rakoviny prostaty,“ uvádí doktor Oliver Sartor, lékařský ředitel Tulane Cancer Center v americkém New Orleansu. „Může významně zlepšit míru přežití u těch, kteří mají omezené možnosti léčby,“ dodává.

Novartis Pluvicto je obchodní název takzvaného radiofarmaka s označením PSMA-617. Kombinuje cílenou sloučeninu s terapeutickým radioizotopem, tedy radioaktivní částicí. Umí přímo v těle pacienta s rakovinou prostaty najít nemocné buňky, navázat se na ně, ozářit je a zničit. Podle dřívějšího vyjádření Benešové pro časopis Přírodovědecké fakulty činil odhad hodnoty léku miliardu dolarů.

Do závěrečných fází navíc podle vyjádření Benešové dospěly další klinické studie, ve kterých lék dostávají pacienti, kteří dosud podstoupili jen hormonální terapii nebo operaci, ale nikoliv chemoterapii. Testuje se tak, jestli je účinnější radiofarmakum, nebo chemoterapie. Další studie se zabývá podáváním PSMA pacientům čerstvě po diagnóze rakoviny prostaty namísto všech dalších terapií.

Martina Benešová se výzkumům věnuje v Deutsches Krebsforschungszentru, což je centrum pro výzkum rakoviny. Absolvovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v oboru klinická a toxikologická analýza. Cesta ke schválení léku trvala přes osm let.

Načítám formulář...

Rubriku Zdraví podporujíeuc-logo

Diskuze (0)

Novinka

Anonym