Česká Wultra hlídá systémy ČNB i dalších bank. Od J&T Ventures teď na zahraniční expanzi získává desítky milionů

Peter BrejčákPeter Brejčák

petr-dvorak_02_wultra

Foto: Wultra

Petr Dvořák, zakladatel a ředitel společnosti Wultra

0Zobrazit komentáře

Česká republika má velmi silnou tradici v oblasti kybernetické bezpečnosti. Dala vzniknout globálnímu gigantu Avast, jenž koupil také svého konkurenta AVG, a o své místo na trhu bojuje i mnoho startupů. Jedním z nich je Wultra, jež vyvíjí bezpečnostní řešení pro internetové a mobilní bankovnictví a nyní na to získala podporu investorů.

Služby Wultry aktuálně využívá Česká národní banka i komerční ČSOB, Moneta, Raiffeisenbank či fintech Zonky. Své klienty má také v zahraničí, například v Rumunsku jde o Vista Bank a v Albánii o Posta Shqiptare. Další expanzi podpoří řádově desítky miliony korun, které do startupu vkládá venture kapitálový fond J&T Ventures.

„Wultra je další příklad, že místní technologické firmy patří ke světové špičce. Nabízí pokročilejší a aktuálnější technologie než konkurence, a to za nižší cenu a s rychlejším nasazením. O investici rozhodl i zkušený zakladatel, skvělá exekuce a potenciál obrovského, rychle rostoucího trhu,“ říká Martin Kešner, investment director J&T Ventures.

Startup ještě pod názvem Lime zakládal Petr Dvořák, který se původně zabezpečení mobilních služeb věnoval ve vývojářské společnosti Inmite, kterou v roce 2014 koupil Avast. V antivirovém obrovi Dvořák následně vedl inovační inkubátor.

petr-dvorak_04_wultra

Foto: Wultra

Petr Dvořák, zakladatel a ředitel společnosti Wultra

Řešení Wultry pomáhá finančním domům splňovat regulační normy a chránit jejich aplikace a data klientů před kybernetickými hrozbami. Její obrat v loňském roce dle účetní závěrky dosáhl 10,6 milionu korun se ztrátou 50 tisíc korun, rok předtím utržila 13,5 milionu se ztrátou ve výši 815 tisíc korun.

Aktuálně firma zaměstnává přibližně deset lidí, zaměřuje se na region střední, východní a jižní Evropy, klienty však má už také v Severní Americe nebo Africe. S ohlášenou investicí chce posílit svoji pozici v Evropě a současně aktivněji pronikat na nové trhy.

„Většina finančních operací se přesouvá do digitálních kanálů a s tím sílí potřeba specifického zabezpečení na míru tomuto odvětví. Kromě klasických bankovních operací jsou to i oblasti jako eGaming, kryptoměnové burzy, eGovernment nebo poskytování digitální identity. Náš cíl je všem jednoduše zpřístupnit prvotřídní zabezpečení kompletních online kanálů,“ dodává Dvořák.

V poslední době je Wultra jedním z dalších startupů působících v oblasti bankovní kybernetické bezpečnosti, kterému se podařilo získat významnou investici. 360 milionů korun nedávno získal Resistant AI zakladatele Martina Reháka, 66 milionů korun pak brněnský ThreatMark.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina