České banky radikálně zrychlí převody peněz. Platby provedou v řádu vteřin

Jiří SvobodaJiří Svoboda

cz
0Zobrazit komentáře

Česká národní banka uzavřela s komerčními bankami v tuzemsku novou dohodu, která zhruba od konce příštího roku umožní klientům převádět peníze z účtu na účet v řádu sekund. Doposud byly mezibankovní převody, které spravuje právě ČNB, záležitostí několika pracovních dnů. Nový projekt dostal název Okamžité platby.

Oproti současnému stavu budou Okamžité platby dostupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, přičemž tímto způsobem bude možné převést obnosy v maximální výši 400 tisíc korun. Dohodnuty jsou prý již nyní jak základní funkcionality systému, tak technické otázky. Neveřejné testování již proběhlo, další přípravy před uvedením do ostrého provozu zaberou zhruba šest měsíců. Následovat bude testování a klienti by tak mohli mít novou službu k dispozici ještě do konce roku 2018.

khosrowshahi

Přečtěte si takéUber se zbavuje svého byznysu na leasing vozidel, kde ztrácel 18x více, než přepokládalUber se zbavuje svého byznysu na leasing vozidel, kde ztrácel 18x více, než přepokládal

Česká bankovní asociace, která komerční banky sdružuje, podle serveru Aktuálně.cz uvedla, že do projektu se chystá zapojit zhruba třetina bank, které v Česku působí. Mezi nimi je prý však většina těch, které poskytují služby pro drobné klienty.

čnb

Česká národní banka

Současnou největší otázkou tak zůstává, zda si lidé za novou službu připlatí. Výsledná cena totiž bude záviset na tom, kolik si ČNB jakožto zprostředkovatel transakcí bude účtovat a kolik tedy budou muset minimálně účtovat i komerční banky. Ceník však ještě nebyl vydán.

Aktuální kroky ČNB a České bankovní asociace přicházejí v souladu s výroky Evropské centrální banky. Člen jejího představenstva na konci listopadu řekl, že banky by měly zavést okamžité platby, aby nabídly alternativu k bitcoinu.

čnb2

Bankovní rada ČNB

Vyvíjející se služba i v zahraničí

Okamžité platby však ještě do nedávna nebyly standardní záležitostí ani v zahraničí.  Jak uvádí server Lidovky.cz, obdobný systém z dílen amerických společností The Clearing House a Vocalink byl spuštěn teprve letos v listopadu. Jedná se tak o první nový platební systém USA za posledních 40 let.

Vocalink, vlastněný gigantem Mastercard, spustil již dříve obdobné projekty ve Velké Británii, Singapuru a Thajsku.  Letos v létě ostatně naskočil na fenomén okamžitých plateb i Paypal. Od června v USA dovoluje za poplatek okamžitě převést peníze z paypalového účtu do bankovního.

money-card-business-credit-card-50987

Foto: ČNB