Uber se zbavuje svého byznysu na leasing vozidel, kde ztrácel 18x více, než přepokládal

khosrowshahi

Dara Khosrowshahi, současný CEO Uberu

I když tento rok nebyl pro Uber žádným způsobem pozitivní, pomalu se z něho společnost pod vedením nového CEO Dary Khosrowshahiho vyhrábává. Ztráta za poslední dvě čtvrtletí činila 2,52 miliard dolarů i přesto, že celkový počet jízd a obrat roste. Na vině je neefektivní management na mnoha frontách, čemuž nyní chce Khosrowshahi učinit přítrž.

Uber se tak zbaví svého byznysu s leasingem vozidel v rámci USA s názvem Xchange Leasing, kde nabízel řidičům nová vozidla s neomezeným počtem ujetých kilometrů a částečným servisem za velmi výhodných podmínek. Uber si od toho sliboval rapidní nárůst aktivních řidičů, i za cenu drobné ztráty z poskytnutí leasingu.

twist

Přečtěte si takéRada pro reklamu zakázala kvůli náboženství televizní reklamu českého fintech startupu Twisto

Problémem ovšem je, že se nyní přišlo na to, že Uber na každém z leasingů prodělával téměř 18x tolik, než byly původní předpoklady – zhruba 9000 dolarů na jednom voze. Xchange Leasing spravuje přes 30 tisíc vozidel na leasing v hodnotě zhruba 400 milionů dolarů, jak informuje Wall Street Journal, což něco napovídá i o možné ceně akvizice, jenž zůstala nezveřejněna.

xchange

Na nového kupce se čekalo přes 5 měsíců a nově by Xchange Leasing měl vést americký startup Fair.com, který poskytuje přes mobilní aplikaci krátkodobé leasingy, u kterých se není nutné upsat na desítky měsíců. Podobné optimalizace by mohly Uberu pomoci se snížením účetní ztráty a také s přípravou IPO (veřejné nabídky akcií) v průběhu roku 2019.

Foto: Phocuswright / Flickr