České firmy dále pomáhají válkou zasažené Ukrajině. SatoshiLabs a FTMO darují 25 milionů korun

Filip HouskaFilip Houska

kyjev_1

Foto: Joyt (via Canva Pro)

Kyjev, hlavní město Ukrajiny

0Zobrazit komentáře

Humanitární pomoc Ukrajině ze strany českých společností se dále stupňuje. Po finanční podporách od Alzy, Rohlíku, Seznamu, Livesportu nebo Pale Fire Capital se nyní přidávají i SatoshiLabs, tvůrci kryptoměnové peněženky Trezor, a FTMO, autoři stejnojmenné obchodní aplikace. Obě firmy přichází s pomocí ve výši okolo 25 milionů korun. Štafeta tak pokračuje.

Poslední dva dny patří mezi ty nejkritičtější, co Ukrajina v moderních dějinách zažila. Dramatický vývoj spojený s ruskou invazí sleduje celý svět, o to víc pak evropské státy včetně Česka, které se Ukrajině také snaží pomáhat. Velké podpory pak plynou od českých firem, což prakticky odstartovala investiční skupina Pale Fire Capital s částkou 22 milionů korun. Na ni začaly reagovat další.

Do procesu podpory se vedle jiných, drobných pomocníků zapojil i Seznam.cz, jehož zakladatel Ivo Lukačovič na Twitteru vytvořil „výzvu“ pod názvem Aukce pomoci, kde motivuje, aby miliardáři zvyšovali laťku finanční podpory vždy o jeden milion korun. Proto česká internetová jednička darovala 23 milionů korun, aby na ni navázal tuzemský e-shop Alza.cz se sumou 24 milionů korun.

Teď se odškrtla i hranice 25 milionů korun. O to se postarala společnost SatoshiLabs, která je známá pro svou hardwarovou kryptoměnovou peněženku Trezor. Právě tuto sumu alokovala v bitcoinech a jak píše na svém Twitteru, je v kontaktu s organizacemi Člověk v tísni a Lékaři bez hranic, aby předání daru proběhlo. V přepočtu 25 milionů korun (jeden milion eur) se rozhodla darovat i tradingová aplikace FTMO.

„FTMO nezavírá oči před tím, co se děje na Ukrajině, a jsme hluboce znepokojeni tamní krizí a jejím vývojem. V regionu máme nejen své klienty, ale z Ukrajiny pracují i někteří naši zaměstnanci. Abychom pomohli, rozhodli jsme se finančně podpořit ukrajinské obyvatele darem ve výši jednoho milionu eur. Tento dar posíláme dvěma nevládním organizacím – Mezinárodnímu červenému kříži a Člověku v tísni,“ píše firma na svém webu.

Pomáhat Ukrajině se rozhodla i česká technologická společnost Livesport, která sice nešla ve stopách „hry Iva Lukačoviče“, i tak ale darovala 21 milionů korun. Solidárně se zachová také online supermarket Rohlik.cz, jenž Ukrajině daruje jedno procento ze svého obratu od nynějška do konce února. Navíc na svém online obchodě nabídne zákazníkům možnost zakoupit si charitativní voucher.

SatoshiLabs

SatoshiLabs jsou v kryptosvětě pojem. Začínali jako malá skupina kryptografických…

Vedle přímých peněžních podpor se začínají řešit i ubytovací prostory pro uprchlíky. Například investoři z Pale Fire Capital oznámili, že pro ně připravili až 250 lůžek. Do toho se mimo jiné zapojil i šéf českého výrobce respirátorů GoodMask Martin Ladyr, který jich nabídl 150.

Ačkoliv jsou právě dary velkých českých firem mediálně nejviditelnější, Ukrajině pomáhají i jednotlivci, a to prostřednictvím sbírek, které mimo jiné CzechCrunch shrnul v uceleném článku. Co se ostatní podpory týče, včera proběhlo několik zásadních zpráv – například hackerské hnutí Anonymous vyhlásilo Rusku kybernetickou válku a internetové sdružení CZ.NIC zablokovalo osm českých dezinformačních webů.

SatoshiLabs

SatoshiLabs jsou v kryptosvětě pojem. Začínali jako malá skupina kryptografických…

Klíčoví lidé

marek-palatinus

Marek Palatinus

Co-founder