Jak poslat peníze přímo ukrajinské armádě, zasaženým rodinám nebo se přihlásit k ubytování uprchlíků

Luboš KrečLuboš Kreč

uk

Foto: Chester Ho

Tank v ukrajinských barvách

0Zobrazit komentáře

Investiční skupina Pale Fire Capital vedená Janem Bartou věnovala na pomoc Ukrajině 22 milionů korun, majitel Seznamu Ivo Lukačovič přihodil dokonce 23 milionů, Alza dala 24 milionů a další podnikatelé nabídli ubytování a peníze na relokaci Ukrajinců. Pomoct ale může každý, stačí pár kliknutí na internetu a peníze jde poslat třeba přímo ukrajinské armádě, jak doporučil známý český výsadkář Ivo Zelinka.

Ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo mezinárodní platební údaje, aby lidé z celého světa mohli podpořit nákup zdravotnického materiálu a dalšího vybavení pro vojáky, kteří bojují s ruskými okupanty. Česká koruna je uvedena jako jedna z devíti oficiálních měn, v nichž lze příspěvek poslat.

Známá charitativní platforma Donio.cz má speciální projekt s názvem #ZaUkrajinu, který iniciovalo několik spolků a organizací, jež podporují ukrajinskou kulturu v Česku a v Evropě. Vybrané peníze mají jít na pomoc konkrétním rodinám.

Několik velkých neziskových organizací jako Post Bellum, Člověk v tísni, Adra nebo česká pobočka Unicefu si zase zřídilo online sbírky na platformě Darujme.cz, za kterou stojí Nadace Via a která na sebe silně upozornila především po řádění tornáda na jižní Moravě, kdy přes ni Češi darovali stovky milionů korun.

Největší česká humanitární organizace Člověk v tísni je na Ukrajině dlouhodobě aktivní, působí tam její tým. Její experti mívají nejlepší povědomí o tom, co je skutečně zapotřebí. Přispět přímo spolku vedenému Šimonem Pánkem můžete i prostřednictvím jednorázového daru.

A konečně podnikatelé jako Jan Barta nebo Zdeněk Cendra už oznámili, že dají k dispozici ubytování pro stovky uprchlíků z Ukrajiny, pokud to bude třeba. Podobně může pomoct kdokoli, na platformě Uprchlíci vítejte se totiž lze zaregistrovat a nabídnout soukromé ubytování pro imigranty.

Na pomoc Ukrajině se ze stran českých firem skládají desítky milionů korun. Na její podporu přispěla jak investiční skupina Pale Fire Capital, tak online supermarket Rohlik.cz nebo Seznam.cz. Přidaly se i například e-shopová jednička Alza.cz a český Livesport.