Česko-kanadská softwarová firma Ataccama vytvořila vlastní „BIG data“ platformu pro správu dat

Česko-kanadské společnosti Ataccama, zaměřující se na rapidně rostoucí trh big data a datového managementu, už jsme se na CzechCrunchi několikrát věnovali, například v souvislosti se stylovými kancelářemi v pražském Karlíně, do kterých se společnost nedávno přestěhovala a které vám brzy formou exkluzivní prohlídky představíme. Tentokrát se ale blíže podíváme na to, čemu se firma v současné době věnuje po softwarové/vývojové stránce.

Ataccama totiž v současnosti vyvíjí data curation platformu Ataccama ONE, fungující na bázi strojového učení, která firmám umožňuje zkoumat, profilovat a spravovat data. To vše v podstatě bez potřeby velkých technických znalostí koncových uživatelů platformy.

Profile detail

Ataccama One

Na čištění, validaci a standardizaci dat už tak nadále není nutné drahé projekty pro IT oddělení, jelikož každý uživatel Ataccama ONE platformy si je schopný veškerá data obstarat sám a snadno poskytnout výstupy práce svým kolegům k dalšímu využití.

galovic-micka-kucera_080817_mp

Přečtěte si takéKultovní český výrobce kol Favorit získal 70 milionů Kč od investiční společnosti C2H Michala Mičky

Mezi klíčové funkce pak patří Metadata discovery, umožnující hromadné procesování a profilování dat. Při profilování dochází k detekci více než 80 datových domén. Uživatel díky tomu ihned vidí, v jakých datových zdrojích má uložená data, která zrovna hledá. Výsledek profilingu mu dodá rychlý přehled o tom, jestli datový zdroj neobsahuje nějaké anomálie či chybná data a umožní mu s výstupem dále pracovat a sdílet ho s ostatními uživateli.

Platforma zároveň zvládá například textovou analýzu, odhalení duplicit v datech a preventivně zabraňuje integrování nepřesných a nesprávných dat.

Zajímavostí je pak již zmíněná metoda strojového učení, díky které se platforma sama neustále zdokonaluje na základě chování uživatelů. Pokud například nedojde k automatické detekci datové domény a uživatel ji přidá ručně, platforma si ji zapamatuje. Jakmile uživatel v budoucnu profiluje podobná data, doména se již přidá automaticky.

Profiler modul platformy Ataccama ONE  je jinak zdarma a vyzkoušet ho můžete zde.

Profiling – Ataccama ONE 2017-09-25 16-40-11

Profiling

Zakladatel CzechCrunche, fanoušek technologií, cestování a architektury.