Z Prahy do Prachovských skal a zpět. Apple vyrazil do Česka natočit reklamu na nový iPhone

Nemáme Apple Store ani českou Siri, zato máme lokality, na které Apple nedá dopustit během natáčení hlavních reklam pro své nové produkty.

Filip HouskaFilip Houska

apple-iphone-16-pro

Foto: Apple

Apple vyrazil do Česka

0Zobrazit komentáře

Ne, nemáme oficiální Apple Store. Ne, nemáme Siri v češtině. Ne, nikdy se nestaneme nejdůležitějším trhem. I přesto je Česko pro Apple v posledních letech zásadní zemí pro prezentaci nejočekávanějších produktů. Jinak tomu nebylo ani letos, kdy už sem poněkolikáté v historii zavítal. Tentokrát Apple do několika tuzemských lokalit vyrazil s novým iPhonem 16 – a dokonce s ním zachytil odvážný seskok poblíž Nuselského mostu.

Jsou to sotva dva měsíce, kdy Apple v rámci svého marketingu naposledy využil něčeho z Česka. Aby ilustroval důraz na soukromí uživatelů během surfování internetem, spojil se s uznávaným českým režisérem Ivanem Zachariášem, který se v reklamě inspiroval kultovním americkým hororem Ptáci a nechal lidi sledovat létajícími průmyslovými kamerami.

Loni vyrazil přímo do Prahy, kde v každodenním shonu ukazoval, jak se dá využít displejový ostrůvek (Dynamic Island) u novějších iPhonů a na něj navázané funkce. Tehdy jsme mohli vidět místa jako Strahov nebo Vinohrady, odkazu se dostalo i pražskému letišti. A několikrát před tímto výletem byl nejen v hlavním městě v rámci prezentací ostatních produktů.

Protože má Apple tuzemské reálie zjevně v oblibě, vsadil na ně i teď. Tento týden firma pod taktovkou výkonného ředitele Tima Cooka představila zejména novou řadu iPhonů s číselným označením 16, respektive 16 Pro, která je silná obzvlášť ve fotografování a natáčení videa. A tak novým čočkám a funkcím dal prostor hned na několika místech Česka.

Ve své hlavní reklamě na iPhone 16, která má za necelý den už téměř deset milionů zhlédnutí na YouTube, ukázal hned čtyři místa – tři z Prahy a jedno z Českého ráje. Nejprve zamířil na eskalátor ve stanici Jiřího z Poděbrad, poté se objevil ve voze historického soupravy metra sovětského typu 81-71, kde Apple ukázal chlapce, jak na iPhonu hraje hry, aby ilustroval sílu čipu A18 Pro.

Poté se jako mávnutím proutku přesunul do Českého ráje, přesněji řečeno do Prachovských skal, které využil k fotografování a natáčení. Nové iPhony totiž disponují zcela novým dotykovým tlačítkem na boční straně, které slouží mimo jiné pro zoomování. V jedné z nejkrásnějších přírodních lokalit Česka, v Císařské chodbě, zachytil jak samotné pískovcové skály, tak horolezce, který je zdolává.

iphone16_4

Přečtěte si takéApple představil iPhony 16. Mají nová tlačítka a větší displejeApple představil iPhony 16. Mají nové čipy a tlačítka pro focení, iPhony Pro navíc i větší displeje

airpods-2

Přečtěte si takéNaslouchátko od Applu? AirPods Pro přijdou s užitečnou funkcíApple ze svých AirPods Pro nově udělá i naslouchátko. Levnější pecky pak aktivně potlačí hluk

Zaměřil se i na pořízení pár fotek na vrcholcích, na které navázal informací o rozlišení čoček, konkrétně druhé ultraširokoúhlé čočky s rozlišením 48 megapixelů u pokročilejšího iPhonu 16 Pro (respektive 16 Pro Max), což má zajišťovat více detailů jak v širokoúhlých záběrech, tak v režimu makro. Dostupný teleobjektiv zase nabízí pětinásobný optický zoom.

Následně se vrátil zpět do Prahy, a to do těsné blízkosti Nuselského filmu, kde nechal kaskadéra seskočit ze střechy Kongresového centra, aby jako kouzlem objevil ve Smetanově síni Obecního domu, který se nachází v centru města. Cílem této finální scény bylo poukázání na to schopnosti nových zařízení v oblasti videa, kdy je možné natáčet v rozlišení 4K při 120 snímcích za vteřinu, navíc s podporou Dolby Vision.

Zemřel muž, jehož hlasem mluvil Darth Vader. Přínos Jamese Earla Jonese byl ale zásadní i bez Star Wars

Jones se ke své nejznámější roli dostal v zásadě náhodou, protože herec na place měl nevhodný hlas. I bez Star Wars by ale měl velký umělecký přínos.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

darth-vader-obi-wan-kenobi-disney-star-wars

Foto: Disney

Darth Vader se objevil i v minisérii Obi-Wan Kenobi

0Zobrazit komentáře

Jeho jméno není tak známé jako u největších hollywoodských hvězd. I kdyby ale James Earl Jones nepropůjčil svůj hlas jedné z nejvýraznějších filmových postav vůbec, jeho umělecká kariéra by obsahovala řadu úspěchů. Herec, jehož hlasem promlouval sithský lord Darth Vader ze Star Wars, včera zemřel v 93 letech ve svém domově v New Yorku.

V průběhu své šedesátileté kariéry se Jonesovo jméno v titulcích filmů a seriálů objevilo téměř dvěstěkrát, počínaje rokem 1964 a naposledy v roce 2019. Je přitom jedním z velmi malého počtu lidí pracujících v zábavním průmyslu, kteří získali „EGOT“, tedy cenu Emmy za práci v televizi, Grammy za audio, Oscara za film i cenu Tony za divadlo. Některé z nich dokonce několikrát. Zdaleka nejznámější replika, jakou kdy pronesl, je nicméně: „No, I am your father,“ – tedy: „Ne, já jsem tvůj otec.“

Dartha Vadera před kamerami ztvárnil britský kulturista a herec David Prowse, jeho silný anglický přízvuk ale pod černou maskou zněl spíše směšně než děsivě. George Lucas prý nějakou dobu zvažoval, že by pro namluvení postavy najal legendárního Orsona Wellese, jeho hlas byl ale příliš rozeznatelný. Volba proto nakonec padla na nepříliš známého, ale uznávaného Jonese.


Ten se přitom první dva filmy ze série, Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje a Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder, vůbec neobjevil v titulcích. Myslel, že jeho role byla příliš malá. Poprvé tak Jonesovo jméno najdeme až v závěrečných titulcích Epizody VI – Návrat Jediho. Od té doby Vadera namluvil ve všech dalších projektech z univerza Star Wars, i když herci pod maskou na place se měnili.

Naposledy jsme přímo Jonese mohli slyšet ve Star Wars: Vzestup Skywalkera v roce 2019, Darth Vader s jeho hlasem se ale objevil také v předloňském seriálu Obi-Wan Kenobi a loňské Ahsoce. Herec totiž v roce 2022 se Lucasfilmem podepsal smlouvu, která studiu umožňuje využívat rozsáhlý archiv jeho nahrávek a pomocí umělé inteligence jeho hlasem promlouvat kdykoliv, kdy se má temný lord ve Star Wars objevit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Majitel jednoho z nejznámějších hlasů v dějinách filmu se přitom v mládí potýkal se silnou koktavostí, v některých chvílích prý natolik extrémní, že musel komunikovat písemně. Jako malé dítě takový problém neměl, velké stěhování s prarodiči v pěti letech ale pro něj bylo natolik náročné, že vyvolalo poruchu řeči.

Koktavost dospívajícího Jonese provázela až na střední školu, kde mu s ní konečně pomohl učitel angličtiny. Všimnul si, že mladík píše vlastní poezii a podporoval jej v tom, aby svoji práci přednášel před třídou. Díky tomu se postupem času dostal až k tomu, že na univerzitě začal studovat dramatická umění. Když mu bylo 25, hrál už na pódiu Shakespearova Othella a nedlouho na to ho mohli slyšet posluchači rádia v rozhlasových hrách.

Na velkém plátně se poprvé představil v roce 1964, a to rovnou v menší roli pilota ve filmu Dr. Divnoláska od Stanleyho Kubricka. V průběhu let se pak objevil například ve snímku Barbar Conan jako hlavní sok hrdiny Arnolda Schwarzeneggera, v komedii Eddieho Murphyho Cesta do Ameriky, devadesátkovém akčňáku Hon na ponorku, v thrilleru o Jacku Ryanovi Vysoká hra patriotů. Svůj hlas propůjčil také Mufasovi v animovaném filmu Lví král a také v „hraném“ remaku z roku 2019.

Na divadelních prknech se pak Jones pravidelně stával hlavní hvězdou, která táhla diváky do sálů. Za svou práci na Broadwayi získal celkem tři ceny Tony. K tomu si připsal dvě Emmy, obě v roce 1991 za seriál Oheň Gabrielův a film Horká vlna – byl prvním hercem se dvěma cenami Emmy za jeden rok. Když pak ke Grammy z roku 1977 v roce 2011 připsal ještě čestného Oscara, stal se jedním z mála se všemi hlavními cenami amerického showbyznysu. A to ani nepotřeboval Vadera.