Český fintech Spendee získal od ČNB jako první licenci k přímému propojení s bankami

spendeeappx
0Zobrazit komentáře

Česká republika se pomalu začíná přibližovat zahraničí a v bankovnictví chystá zásadní změny. Od okamžitých plateb mezi různými bankovními institucemi přes platby o víkendu až po přímé napojení na data banky pro využití ve vlastních webových či mobilních aplikacích. A právě poslední zmíněné novinky bude moci již v následujících týdnech využít také pražský fintech startup Spendee, který jako vůbec první v Česku získal od České národní banky licenci k využití evropské směrnice PSD2.

Ta umožňuje jakýmkoliv aplikacím přímé napojení přes API na data bank, takže mohou až několikrát denně zažádat o konkrétní údaje z propojeného účtu uživatelů. Až dosud to Spendee umožňovalo u omezeného počtu bankovních institucí pomocí takzvaného screen scrapingu (stažení dat v jedné aplikaci a převedení do druhé), ale ani ten samozřejmě není tak rychlý a přesný jako přímé spojení.

V průběhu ledna příštího roku by se tak měly integrovat první banky, které budou do Spendee propojení nabízet. Ne všechny banky v Česku ovšem s předáváním informací prostřednictvím směrnice PSD2 pracují, aktuálně jich je zhruba třetina. Spendee se nicméně u Česka zastavit nechce, již začátkem příštího roku má v plánu žádat o licenci pro další evropské země.

spendeeteam

Tým Spendee po ocenění CESAwards za nejlepší fintech roku.

Chceme se soustředit hlavně na západní trhy. Koukáme na to, kde mají uživatelé více bank, kde jsou banky připraveny na spolupráci, a zároveň i na to, kde máme jakou poptávku po připojení nových bank od již existujících uživatelů a jakou tam máme konverzi a loajalitu uživatelů,“ říká pro CzechCrunch k chystaným krokům šéf a zároveň spoluzakladatel Spendee David Nevečeřal.

Spendee, které umožňuje přehlednou správu financí, od výpisu všech transakcí na účtu až po podrobné finanční plánování a řízení cash flow, je sice v Česku první takovou službou, která licenci získala, ale v rámci Evropy na tom rozhodně již tak dobře není. Kvůli zdržování se získáním licence ze strany ČNB musel český startup integraci zásadně odložit, v některých zemích, včetně Velké Británie či Francie, dostala jejich konkurence licenci již v prvním čtvrtletí letošního roku.

beatgames

Přečtěte si takéBeat Saber vyhrál v herní soutěži Gamers‘ Choice Awards cenu za nejoblíbenější VR hru mezi fanouškyBeat Saber vyhrál v herní soutěži Gamers‘ Choice Awards cenu za nejoblíbenější VR hru mezi fanoušky

Doba procesu v ČNB nám situaci dost zkomplikovala, a to jak vůči uživatelům, tak vůči investorům. Věřím ale, že to rychle doženeme díky novinkám, které plánujeme, a tím, jak chceme produkt posouvat od analytického nástroje směrem k finančnímu asistentovi,“ doplňuje Nevečeřal. Samotná integrace technologie přitom není složitá, většina bankovních institucí se totiž drží určitého standardu, takže lze stejný postup využít jak v Česku u jednotlivých bank, tak v zahraničí.

spendee1

Bankovní data bude moci pražský startup stahovat až čtyřikrát denně, u některých bank, především pak mimo Českou republiku, je dokonce možné synchronizovat třeba i jednou za hodinu, případně ihned po realizování transakce. „Zmíněné záležitosti vnímám jako něco, co se bude ještě hodně řešit i s příchodem technických standardů,“ uzavírá Nevečeřal.

Spendee má aktuálně kolem 200 tisíc aktivních uživatelů, cílem pro další rok je až pětinásobek. K tomu má zásadně pomoci propojení nejen v Česku, ale i v dalších zemích Evropy. Například v USA jsou nicméně podobné integrace s bankami běžným standardem. V Česku propojení chystají i další fintechy jako BudgetBakers či Roger.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym