Čeští investoři z Wood & Company se chystají na velké nákupy realit v Polsku. Roste tam všechno, říkají
Skupina Wood & Company letos koupila první kanceláře ve Varšavě a rozhodně tím nekončí. V zemi cítí velký potenciál nejen v realitách.
Čeští investoři už ve Varšavě koupili kanceláře Astrum a chtějí další
Po akvizici několika velkých kancelářských budov a obchodních center v Česku a na Slovensku se v letošním roce vydali investoři z tuzemské skupiny Wood & Company také do Polska. U našich severovýchodních sousedů teď cítí právě na realitním trhu velké příležitosti. I díky tomu, že polská ekonomika patří k těm nejrychleji rostoucím v celém regionu. Tamní obchody mají pomoci i v růstu jednotlivých fondů Woodů, které loni po pandemické ráně opět vyrostly.
Do portfolia realitního fondu finanční skupiny Wood & Company, za níž stojí Jan Sýkora a spol., dnes patří osm kancelářských budov a tři nákupní centra v hlavních městech zemí střední a východní Evropy. Jde například o bratislavský Aupark nebo pražskou Galerii Harfa. Nemovitosti se řadí do dvou fondů, jeden je zaměřený na komerční reality, druhý na kanceláře. A zatímco v roce 2020 se investoři museli spokojit s nižšími výnosy, teď už se Woodům zase dýchá o něco lépe.
„Když vezmeme v úvahu, jak těžkým obdobím jsme v roce 2020 museli projít, jsme rádi, že se nám podařilo doručit investorům výnos. V roce 2021 se všechny naše podfondy vrátily do zajímavých čísel a stejně pozitivní jsou výsledky za první pololetí letošního roku,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch Jiří Hrbáček, který je portfolio manažerem a místopředsedou představenstva realitního fondu Wood & Company. Popisuje také aktuální dění na trhu, dopad energetické krize a další plány.
Když jsme se bavili před rokem, říkal jste, že nemovitosti potvrdily svou odolnost a vyplatí se do nich dál investovat. To z vaší pozice není nikterak překvapivé, ale jaký posun tato oblast zaznamenala za poslední rok?
Stále platí, že nemovitostní fondy poskytují svým investorům dlouhodobou a nadprůměrnou investici. A to s přihlédnutím ke skutečnosti, že se jedná o investici založenou na reálných aktivech v dobrých lokalitách hlavních měst a s pravidelným výnosem ve formě nájmu. Svět se za poslední rok velmi změnil, stále ale platí, že komerční reality by měly i nadále fungovat jako „investiční kotva“ v portfoliu dlouhodobě úspěšného investora.
Jak se stabilizoval realitní trh po pandemii a jaký dopad na něj mají aktuální okolnosti jako inflace, energetická krize nebo válečný konflikt?
Na začátku roku 2022 jsme věřili, že před sebou máme poslední vážnou vlnu covidu, po které se začneme postupně vracet na trajektorii růstu vyvolanou zadrženou spotřebou, která byla podpořena masou peněz v ekonomice. Místo toho ale přišla ruská agrese na Ukrajině, zrychlený nárůst inflace a sazeb a vyvolaná energetická krize. To vše nyní silně ovlivňuje ekonomiku i realitní trh.
V sektoru komerčních realit řešíme na jedné straně nárůst cen energií a financování. Na druhé straně jsme svědky výrazného snížení nabídky nově postavených metrů kancelářských ploch – staví se o padesát procent méně než před covidovou pandemií. V oblasti maloobchodu je situace ještě horší, žádné nové metry v podstatě nepřibývají. A k tomu všemu se staví o 30 procent dráž než před dvěma lety. Na trhu vidíme nárůst nájemného, což platí u kancelářských i maloobchodních ploch.
Co pro vás i obecně pro trh znamená, že se přestalo tolik stavět?
V obou segmentech je výrazně omezená nabídka, díky tomu roste hodnota budov, ale i výše nájmu. Co do počtu klasických obchodních center, jak je známe, je český trh už saturován a maloobchod půjde spíše cestou retailových parků. To je ale z pohledu investice a správy nemovitostí úplně odlišný segment. V případě nákupních center tak půjde do budoucna spíše o investice do rozšíření nebo revitalizace nemovitosti. Touto cestou půjdeme i my. Nabídka je nižší i u kancelářských budov, prostor pro nákupy zde ale je, jde spíše o vhodné načasování, kvalitní analýzu a vyjednávání. V tomto segmentu máme rozjednáno několik aktiv a vidíme zde potenciál i do budoucna.
Jaký máte výhled do dalšího roku? Bude vývoj pořád stejný, nebo čekáte nějaké významnější změny?
Nacházíme se ve věku diskontinuity. Změny za poslední tři roky byly obrovské a jediná jistota je, že budou pokračovat. V takovém období se vždy ukáže, jak kvalitně a obezřetně je nastavený investiční a obchodní model, jak je portfolio diverzifikované, zda máte udržitelnou míru zadlužení. Každá krize přináší i příležitosti, záleží jen na tom, jak jste připraveni.
Jak to ovlivňuje jednotlivé realitní sektory?
Segmenty rezidenčních a komerčních nemovitostí žijí svým životem. Vezměme si například Prahu. Na rezidenčním trhu jsme za posledních pět let byli svědky stoprocentního nárůstu ceny za metr čtvereční průměrné bytové plochy. To se u kancelářských ani obchodních center nestalo. Výnosové procento u prémiového pražského bytu máte maximálně dvě procenta, u těch nejlepších kancelářských nemovitostí je to dnes 4,25 procenta, u maloobchodních center zhruba 5,5 procenta a u logistických center čtyři procenta. Dá se říci, že u investice do bytu musíte věřit, že cena bude dále, a nikoliv nevýznamně, stoupat, jinak se dobrého výsledku nedoberete.