Čeští Vrgineers uvádí novou generaci brýlí pro virtuální realitu. Pracovali na nich s americkým letectvem

Peter BrejčákPeter Brejčák

vrgineers-1x

Foto: Vrgineers

XTAL 3, nová generace brýlí pro virtuální a mixovanou realitu z dílny Vrgineers

0Zobrazit komentáře

Český startup Vrgineers dlouhodobě vyvíjí jedny z globálně nejpokročilejších brýlí pro virtuální realitu a dnes v Las Vegas posunul laťku ještě dále. Vydává novou generaci headsetu s názvem XTAL 3, ve kterém kombinuje virtuální a reálný svět, a představuje tak nový zážitek z mixované reality, což ocení hlavně profesionální piloti během svého výcviku.

Nový headset totiž vznikal ve spolupráci s týmem amerického vojenského letectva US Air Force. Výsledkem je pak technologie mixované reality, která umožňuje pilotům ovládat přístrojové panely v kokpitu, vidět své ruce a zároveň se obklopit virtuálním prostředím. Díky tomu tak mohou v bezpečném prostředí cvičit i kritičtější a náročnější situace.

„Pilot sedící ve fyzickém kokpitu vidí své ruce, které ovládají palubní desku. Jinak je ale zcela obklopen virtuální realitou. Tato kombinace přináší jedinečný a autentický zážitek, který je velmi věrný skutečnému létání. Věříme, že toto řešení nahradí současné simulátory, které využívají zejména dataprojektory,“ komentoval technologie Vrgineers zakladatel Marek Polčák loni v létě.

Právě tehdy Vrgineers získali v přepočtu necelých 54 milionů korun od investorů včetně fondu Nation 1, výrobce 3D tiskáren Prusa Research, českého metaverza Somnium Space a šéfa herního studia Warhorse Studios Daniela Vávry. Prostředky využívá kromě podpory obchodu a marketingových aktivit hlavně na vývoj leteckých simulátorů, protože právě v tréninku dokáže ušetřit miliony dolarů – pilot totiž nemusí sedat do reálné stíhačky.

vrgineers-2x

Foto: Vrgineers

Headset pro virtuální realitu XTAL 3

Vrgineers však přízvukují, že se nesnaží létaní nahradit, ale jen piloty připravit na situace, ve kterých jim trénink ve virtuální nebo mixované realitě může zachránit život – například při různých poruchách technologií a samotného letounu, srážkách s dalšími objekty nebo vletech do mraků při nenadálé změně počasí.

Třetí generace headsetu oproti předchozím rozšiřuje zorné pole na 180 stupňů horizontálně a 90 stupňů vertikálně – má tak nejširší zorné pole na trhu. To kombinuje se dvěma displeji se 4K rozlišením a dvojicí kamer pro mixovanou realitu. Pokročilé vykreslovací algoritmy a patentované čočky následně zprostředkovávají realistické a nezkreslené vnímání obrazu.

Další technologickou novinkou v XTAL 3 jsou korekční dioptrické čočky, které umožňují trénovat ve virtuální realitě bez brýlí a zpříjemňují celkový zážitek. Rám je vyroben z lehkých plastů, jež zabraňují napětí v krku během tréninku, a díky zpětné vazbě je ergonomie headsetu vyladěna tak, aby s ním bylo možné trénovat i několik hodin.

„Centrální kryt headsetu je odnímatelný a znovu nastavitelný, což umožňuje změnit headset z čistě virtuální na mixovanou realitu nebo nahradit senzory pro sledování rukou,“ dodává Marek Polčák s tím, že nový XTAL 3 je kromě zachování nejvyšší úrovně komfortu navíc kompatibilní se všemi stávajícími i budoucími technologiemi, které mohou klienti potřebovat.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym