Medicínský podvod za miliardy dolarů. Apple získal film o zakladatelce Theranosu s Jennifer Lawrence

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Elizabeth Holmesová, zakladatelka startupu Theranos

0Zobrazit komentáře

Měl to být podobný příběh jako ten o vzniku Applu, Googlu nebo Facebooku. Talentovaná mladá vědkyně s podnikavou duší Elizabeth Holmesová měla vymyslet nový koncept pro testování krve, který by způsobil revoluci ve zdravotnictví. Jenže místo ikony pokroku se z ambiciózní blondýny stal symbol toho nejhoršího v Silicon Valley. Její startup na testování krve Theranos, do kterého investoři nalili stovky milionů dolarů a podporovaly ho byznysové i politické špičky, byl podvod. O celé kauze se už nějakou dobu chystá film s Jennifer Lawrence – a teď ho pro sebe získal Apple.

Apple Original Films, zábavní divize technologického obra, získání snímku oficiálně potvrdila po měsících jednání a spekulací. Jeho vznik bude financovat spolu s produkční společností Legendary Entertainment, která práva získala v aukci v roce 2016. K projektu už tehdy „patřila“ jak slavná herečka se čtyřmi nominacemi na Oscara, tak režisér a scenárista Adam McKay (Zprávař, Sázka na nejistotu).

Film o zakladatelce Theranosu, aktuálně známý pod titulem Bad Blood (ve volném překladu Zlá krev), vychází ze stejnojmenné knihy s podtitulem Secrets and Lies in a Silicon Valley Start Up (Tajemství a lži ve startupu ze Silicon Valley). Její autor, investigativní novinář deníku The Wall Street Journal John Carreyrou, má také hlavní zásluhy na odhalení praktik startupu. Jeho články vedly k vyšetřování a nakonec až k pádu celého byznysu Holmesové, která momentálně kvůli svým podvodům stojí před soudem.

Holmesové „revoluční“ byznys měl stát především na technologii, která měla umět z minimálního vzorku krve rychle a levně provést stovky testů na různé nemoci a zdravotní problémy. Vše se přitom vešlo do elegantních přístrojů nazvaných Edison, které velikostí i vzhledem připomínaly legendární počítač Macintosh z roku 1984. Díky tomu (spolu s přesvědčivostí Holmesové a vedení Theranosu) startup do roku 2015 od investorů získal přes 700 milionů dolarů s valuací přes devět miliard, aniž by někdo mimo Theranos dostal možnost skutečně nahlédnout do detailů fungování jeho technologie.

Slavná americká herečka Jennifer Lawrence

Koncem roku 2015 ale začaly na veřejnost skrze Carreyrouovy články a další reporty pronikat informace, že možná nebylo do čeho nahlédnout. Edison tak, jak ho startup předváděl, vůbec neměl existovat, Theranos navíc ohrožoval pacienty nesprávnými diagnózami. Příslib demokratizace zdravotnictví se v horizontu několika měsíců zcela rozpadl.

Středem pozornosti se přitom stala zakladatelka startupu, tehdy 31letá Elizabeth Holmesová, před fiaskem Theranosu označovaná za nejmladší americkou „self-made“ miliardářku. Byť se při studiích na Stanfordu ukázala jako velice nadějná bioložka, v Silicon Valley uspěla hlavně díky sebevědomí a přetvářce. Hrála promyšlenou roli charismatické vizionářky oblékající se jako Steve Jobs, s velkýma modrýma očima a rozvážně mluvící hlubokým hlasem o technologické revoluci, na jejímž prahu měla stát.

Jinými slovy, ideální materiál pro Hollywood, který neúspěchy a podvody fascinují stejně (ne-li více) než úspěchy. Vedle Sociální sítě nebo Steva Jobse proto vznikly i snímky jako Vlk z Wall Street či Sázka na nejistotu. Jak už zaznělo, režii a scénář Bad Blood má mít na starosti Adam McKay, který právě vyslal do kin K zemi hleď!, očekávanou satiru o apokalypse, která se na konci roku objeví i na Netflixu.

Skutečná Elizabeth Holmesová mezitím stále očekává vyvrcholení svého soudního procesu, který začal v září. Čelí celkem jedenácti obviněním ze spiknutí za účelem podvodu a bankovních podvodů. Její právní obrana spočívá zejména v tom, že žádné přímé důkazy o údajných podvodech Theranosu neexistují (ty, co existovaly, se ztratily). Sama prý o problémech s technologií nevěděla a její snahy zlepšit zdravotnictví byly upřímné – jen nevyšly.

Elizabeth Holmesová, zakladatelka startupu Theranos

Obhajoba bývalé startupistky také svaluje vinu na Rameshe Balwaniho, který v Theranosu působil jako provozní ředitel a delší dobu byl životním partnerem Holmesové. Svou přítelkyni měl ale emočně i fyzicky týrat a snažit se ovládat každý její krok. Proto prý nebyla dostatečně příčetná na to, aby si fatální problémy své firmy včas uvědomila. Soudní proces s Holmesovou se nyní blíží ke konci a Balwani má před soudem stanout příští rok.

Kdy se na plátna dostane snímek Bad Blood, zatím nejspíš nikdo neví a nezdá se, že projekt od roku 2016 významně pokročil. Připojení Applu by nicméně mohlo konečně znamenat rychlejší posun už kvůli potřebě obsahu pro streamovací službu Apple TV+. Mezitím o Holmesové a Theranosu vzniklo několik dokumentů, z nichž v Česku lze na HBO zhlédnout snímek Vynálezkyně: Z kapky krve od oceňovaného filmaře Alexe Gibneye.