Začal soud se zakladatelkou Theranosu Elizabeth Holmes. Nikoho prý okrást nechtěla, jen selhala jako podnikatelka

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Elizabeth Holmesová, zakladatelka startupu Theranos

0Zobrazit komentáře

Včera začal soud, před kterým spolu se zakladatelkou údajného zdravotnického podvodu jménem Theranos stanula také kultura celého Silicon Valley. Elizabeth Holmes vlastně zosobňovala téměř vše, co Mekka technologického progresu reprezentuje, ukázalo se to ale velká lež. Po úvodních řečech žalobce i právníků obžalované je teď jasnější, kterým směrem se soudní líčení vydají. Hlavní otázkou je, jestli Holmes investory a pacienty jen zklamala, nebo záměrně podvedla.

Americký startup Theranos, který Holmes založila v 19 letech ještě při studiích na Stanfordu, měl do zdravotnictví přinést revoluci ve formě levných a rychlých testů z pouhých několika kapek krve. Po více než dekádě údajného vývoje, získávání stovek milionů dolarů v investicích a pokrytí médii se odhalilo nejhorší. Předkládaná technologie buď nefunguje, nebo vůbec neexistuje. A hodnota Theranosu v řádu měsíců spadla z devíti miliard dolarů téměř na nulu.

Firma podle všeho skutečně vnikla s cílem zjednodušit krevní testy a pomoci lidem. S tím souhlasí i obžaloba zastupující Spojené státy. Kolem roku 2009, přes šest let po založení, ale měl vývoj stagnovat a začaly rychle docházet peníze. Holmes se proto spolu s ředitelem Theranosu a jejím tehdejším přítelem Rameshem Balwanim měla pod tlakem rozhodnout lhát. Technologie byla najednou dále než ve skutečnosti a projekce příjmů mnohem vyšší, než bylo možné.

Naplno se prý rozjela aplikace rčení „předstírej, dokud to nedokážeš“. Aby Theranos nezbankrotoval, vedení začalo předkládat zavádějící tvrzení a snad i zfalšované smlouvy s velkými zdravotnickými firmami ve snaze získat další financování. „Když jí došel čas a došly peníze, Elizabeth Holmes se rozhodla lhát,“ řekl ve své úvodní řeči prokurátor Robert Leach.

elizabeth-holmes-theranos-trial-2

Reprofoto: CNBC/YouTube

Elizabeth Holmesová, zakladatelka nechvalně proslulého startupu Theranos

The New York Times popisují zájem o sledování soudního líčení jako velice vysoký. Řada před vstupem do soudní budovy v San José v Kalifornii se začala tvořit už v pět ráno tamního času a když o tři hodiny později dorazila Holmes, okamžitě se kolem ní nashromáždil houf novinářů. Není se co divit. Podnikatelka, v polovině minulé dekády považovaná za ženské vtělení Steva Jobse, je dnes možná nejpopulárnější nechvalně známou osobností Silicon Valley.

„V tomto případu šlo o podvod. Šlo o lhaní a podvádění s cílem získat peníze,“ řekl Leach. Záměrem obžaloby v průběhu předpokládaných čtyř měsíců trvání soudu bude porotu přesvědčit o tom, že Holmes o špatném stavu technologií i financí Theranosu dobře věděla. Ať už k investorům promlouvala s úmyslem je přímo okrást nebo jen získat peníze pro další vývoj, stále lhala. „To je zločin v Silicon Valley stejně jako kdekoliv jinde,“ argumentoval Leach.

Obhájci Holmes se snaží předložit v zásadě přesně opačnou interpretaci. Podnikatelka podle nich všem údajně klamným vyjádřením skutečně věřila. „Elizabeth Holmes nechodila každý den do práce se záměrem lhát, podvádět a krást,“ řekl její obhájce Lance Wade. Obžalovaná podle něj není padouch, ale tvrdě pracující podnikatelka, jejíž projekt selhal.

Takových je v Silicon Valley mnoho a jejich kultura není daleko té, která panovala v Theranosu. Startupy kolem sebe budují velký humbuk a auru revolučních myšlenek, přičemž skutečná praxe je až na druhé koleji. Zakladatel je typicky vizionář, jež dohlédne dále než všichni ostatní. Platilo to také pro Elizabeth Holmes, stejně jako jiní, nepostihnutí zákonem, ale selhala.

Vedle takové argumentace ze strany jejích právníků padly také stížnosti na jejího někdejšího byznysového i romantického partnera Rameshe Balwaniho. Zakladatelka Theranosu je prý obětí jeho psychického i sexuálního týrání, které ji znemožnilo racionálně se rozhodovat. Jak uvádí The New York Times, Balwani v soudních materiálech popřel jakékoliv zneužití. Obžaloba u soudu prezentovala textové zprávy, v nichž Holmes Balwanimu vyjadřuje silnou náklonnost.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym