Čeští vývojáři z Ackee utržili 160 milionů. Šlápli do týmové aplikace pro hesla a krypta, které vyletělo

S bezpečnostními audity v kryptosvětě začali v Ackee nedávno. Loni už ale tvořily zhruba třetinu jeho příjmů, čemuž pomohl i růst celého trhu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ackee-Josef-Gattermayer-Dominik-Vesely-Martin-Pulpitel

Foto: Ackee

Zakladatelé Ackee Josef Gattermayer, Dominik Veselý a Martin Půlpitel

0Zobrazit komentáře

Čeští designéři a vývojáři ze studia Ackee začínali před více než deseti lety budovat byznys při studiích na ČVUT. Specializují se na mobilní i webové aplikace a digitalizaci a loni se vyšplhali v obratu na 160 milionů korun. Významnou měrou k tomu přispěla i nová kryptodivize, která v roce 2021, kdy startovala, vynesla půl milionu, ale loni to bylo už 53 milionů korun. Rozvíjí se také aktivity v Německu a po celém světě už registruje několik tisíc uživatelů nový projekt na sdílení hesel v rámci týmů. Stejně jako v předchozích deseti letech se studio podle svého vyjádření i v roce 2022 udrželo v zisku, který blíže nekomentuje.

V Ackee loni dokončili i velkou transformaci uvnitř firmy. Novou holdingovou strukturu tvoří česká IT agentura Ackee, její německá sestra Ackee GmbH, firma sdružující vlastní startupy Ackee startups a také společný projekt s Rockaway X s názvem Ackee Blockchain, který se specializuje na bezpečnostní audity v kryptosvětě.

Obrat agentur Ackee loni dosáhl na 106 milionů korun, dalších 53 milionů přidala blockchainová divize a zhruba půl milionu korun přinesl nový projekt Passwd, který se zaměřuje na správu týmových hesel. „Rok 2023 bude docela výzva, cílem je udržet si naše čísla i nadále,“ říká Josef Gattermayer, spoluzakladatel Ackee.

Do společného projektu s investičním kryptofondem Rockaway X se Ackee pustilo v roce 2021. Rockaway X do něj tehdy vložilo 14 milionů korun s tím, že se budou společně zaměřovat na bezpečnost na blockchainu, zejména u projektů nad Ethereem a Solanou. „V Ackee Blockchain se rok 2022 povedl mimořádně, povedlo se nám ještě svézt na doznívajícím bull runu, čemuž odpovídal i zisk,“ popisuje Gattermayer.

passwd

Foto: Ackee

Aplikace Passwd pro týmovou správu hesel

I letos prý cílí na stejná čísla jako loni, což přiznává, že je vzhledem k situaci na kryptotrhu ambiciózní. „Ale díky polštáři, který jsme si vyrobili, máme dostatečně dlouhou ranvej a můžeme se klidně věnovat i nevýdělečným činnostem, jako je psaní open source toolingu,“ doplňuje Gattermayer, který Ackee založil společně s Dominikem Veselým a Martinem Půlpitlem.

V rámci agenturního vývoje ukončilo Ackee v loňském roce práce na dvou projektech pro Livesport. Po třech letech předali do jeho rukou vývoj aplikace FlashSport a následně byl ve druhém projektu kvůli nesplněným očekáváním také ukončen projekt FlashNews, který v Livesportu vyvíjeli. Září i proto prý bylo jedním z nejtěžších měsíců v historii Ackee.

„Nenadále byl ukončen projekt FlashNews a zároveň nám dva klíčoví klienti ze Švýcarska a Německa přestali platit faktury. Ihned jsme nasadili krizové řízení, začali šetřit a vyhledávat nové příležitosti,“ říká Martin Půlpitel, CEO Ackee. Koncem roku se prý již situace uklidnila, i díky tomu, že se firma s dlužníky domluvila na splátkovém kalendáři.

Ackee se podařilo rozjet také týmového správce hesel zvaného Passwd, který pro ukládání citlivých dat využívá Google Cloud – to znamená, že hesla nejsou na úložištích českého studia, ale každý uživatel je má u sebe v rámci cloudového řešení od Googlu, což má být podle vývojářů výhoda proti některým jiným správcům hesel, kde mohou hackeři při jediném útoku ukrást miliony hesel. Passwd využívají desítky firem a bezmála deset tisíc uživatelů, přičemž zákazníci jsou od USA a Brazílie přes Evropu a Asii až po Austrálii.

V agenturním vývoji má za sebou Ackee také například aplikaci pro logistickou platformu BoxNow skupiny Emma Capital Jiřího Šmejce, streamovací aplikace Nova Plus a Voyo, zmodernizovanou aplikaci iVysílání od České televize nebo aplikaci pro německou pobočku Světového fondu na ochranu přírody, která pomůže uklidit po rybářích. Loni také Ackee poprvé vytvořilo oficiální aplikaci KVIFF Guide pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech a novou verzi připraví i pro letošní ročník.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym