Čína zruší povinnou karanténu po příletu do země. Zjednoduší to cestování místním i cizincům

Od 8. ledna Čína přestane vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Politika nulového covidu i kvůli protestům končí.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

peking

Foto: Unsplash

Po příletu do Pekingu se již nebude muset do karantény

0Zobrazit komentáře

Čína plánuje brzy otevřít své hranice, kolem kterých v uplynulých letech kvůli pandemii koronaviru panovala řada přísných opatření. Od 8. ledna přestane Čína vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Bude jim stačit negativní PCR test na covid-19. S odvoláním na čínské zdravotní úřady o tom informovala agentura Reuters, která to označuje za velký krok ke zmírnění omezení na hranicích, které byly od roku 2020 pro cizince z velké části uzavřeny. Číňané po tomto oznámení zaplavili internetové stránky cestovních kanceláří.

Doposud museli cestující po překročení čínských hranic strávit nejméně pět dní v přísné izolaci a pod dohledem na hotelovém pokoji, připomíná agentura DPA. Svého času byla karanténa stanovena dokonce na 21 dní. Peking kvůli koronaviru, který se začal šířit právě z Číny, dlouho prosazoval politiku takzvané nulové tolerance a s ní související přísná opatření. Ta však letos v listopadu vyvolala na čínské poměry rozsáhlé protesty v ulicích, při kterých někteří dokonce požadovali odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.

Komunistické úřady nakonec v prosinci i pod tímto tlakem otočily a opatření zásadně uvolnily. Oficiálně to zdůvodnily tím, že varianta omikron nemá u většiny nakažených tak vážný průběh. Po uvolnění opatření se koronavirus v Číně velmi rychle šíří. Podle neoficiálních údajů, na které se odvolává DPA, se jím jen za první tři prosincové týdny nakazilo na 250 milionů Číňanů. Lékaři podle Reuters mluví o přeplněných nemocnicích, v nichž je pětkrát až šestkrát více pacientů než obvykle. Převážně se jedná o starší lidi.

Mezinárodní zdravotničtí experti odhadují, že denní přírůstky nakažených se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel pohybují kolem milionu případů. Oficiální čísla nejsou známá. Čínské úřady nejprve uvedly, že nebudou zveřejňovat počty lidí, kteří se infikovali koronavirem, ale nemají příznaky. Poté sdělily, že denní statistiky nákaz nebudou zveřejňovat vůbec, protože po ukončení plošného testování občanů je nelze spolehlivě určit. Podle dnešního oznámení bude Peking přírůstky nakažených publikovat jednou za měsíc. Mrtvý přibyl za posledních sedm dní podle oficiálních statistik pouze jeden.

Jak uvádí Reuters, v současné době neexistují pro Číňany žádná omezení, pokud chtějí cestovat do zahraničí, díky novému pravidlu se ale výrazně usnadní jejich návrat domů. Velká čínská online cestovní agentura Ctrip uvedla, že do půl hodiny po vydání zprávy o chystaném otevření hranic vzrostlo vyhledávání populárních destinací desetinásobně. Největší zájem byl o Macao, Hongkong, Japonsko, Thajsko a Jižní Koreu. Data serveru Trip.com ukázala, že rezervace zahraničních letů stouply za den o více než 250 procent.

Thajsko

Přečtěte si takéDo exotiky bez přestupu. Startují přímé lety z Prahy do ThajskaDo exotiky za 12 hodin bez přestupu. Na Boží hod startují přímé lety z Prahy do Thajska

Japonský premiér Fumio Kišida ale již dnes oznámil, že jeho země bude pro cestující z pevninské Číny vyžadovat negativní test na covid. Japonská vláda rovněž nedovolí leteckým společnostem výrazně navýšit počet letů z Číny, dodal. Čínská Národní zdravotnická komise informovala, že od 8. ledna nebude covid považován za infekční chorobu kategorie A. Nakažení tak nebudou muset být zavíráni do izolace a jejich kontakty do karantény.

Situace na čínském území ale není podle výpovědí občanů vůbec snadná. Lékaři a zdravotní sestry jsou vyzýváni, aby chodili do práce i nemocní, protože jich je akutní nedostatek. V některých venkovských částech Číny byli na pomoc povoláni lékaři v důchodu, uvedla státní média. Některá města mají problémy se zásobováním léky proti horečce. „V některých lokalitách je velký tlak na jednotky intenzivní péče a pohotovostní oddělení nemocnic,“ prohlásila představitelka Národní zdravotnické komise Ťiao Ja-chuej.

S přispěním ČTK