Co hodina, to desítky miliard korun. Výpadek služeb od Facebooku výrazně srazil jmění Marka Zuckerberga

Filip HouskaFilip Houska

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Včerejší blackout, během kterého zhruba šest hodin nefungovaly Facebook, Messenger, Instagram ani WhatsApp, se výrazně podepsal i na jmění Marka Zuckerberga. Šéf impéria sociálních sítí a komunikačních služeb během doby výpadku přišel o několik miliard dolarů a propadl se také v žebříčku nejbohatších lidí světa.

Jako by se zastavil svět. Vzhledem k tomu, že na službách pod hlavičkou Facebooku komunikují miliardy lidí a mnoho firem na ně má navázaný byznys, jejich včerejší velký výpadek vzbudil silnou vlnu rozruchu. A byť na Twitteru panovala ze strany konkurentů a jiných společností veselá nálada, Mark Zuckerberg úsměv na tváři rozhodně neměl.

Zatímco technici jedné z nejvlivnějších firem současnosti řešili masivní problém, týkající se pravděpodobně DNS serverů a obecně i interních systémů Facebooku, její šéf zažíval krušné chvilky. Burza je totiž nekompromisní a každou podobnou eskapádu dokáže tvrdě trestat. Každou hodinu, co služby Facebooku nefungovaly, ztrácel Zuckerberg miliardu dolarů.

Dohromady tak během celého výpadku přišel o jmění v hodnotě šesti miliard dolarů, respektive 131 miliard korun. Jak trefně podotýká ekonom Lukáš Kovanda ve svém komentáři, Zuckerberg ztratil během několikahodinového blackoutu bohatství odpovídající takřka dvojnásobku celkového majetku českého premiéra Andreje Babiše.

Kvůli tomuto propadu se navíc promíchaly i pozice v žebříčku nejbohatších lidí planety. Podle seznamu Bloomberg Billionaires Index se bohatství Marka Zuckerberga nyní pohybuje na hranici 122 miliard dolarů. S touto částkou mu tedy náleží „až“ pátá pozice, přičemž na čtvrté místo se posunul Bill Gates s hodnotou o dvě miliardy dolarů vyšší. Žebříčku stále kraluje Elon Musk.

Zásadním impulsem pro pokles jmění tvůrce Facebooku byl propad akcií firmy na burze, který v reakci na výpadek nastal – snížily se o 4,9 procenta. Od letošního 7. září, kdy byly akcie firmy na nejvyšších hodnotách, za necelý měsíc spadly dokonce o patnáct procent. Nyní hodnota jedné akcie osciluje na úrovni 326 dolarů.

Vedle konta Marka Zuckerberga utrpěl také reklamní byznys Facebooku, na kterém společnost vydělává nejvíce peněz. Podle odhadů factcheckingového webu Snopes přišel o 79 milionů dolarů (1,7 miliardy korun), které by jinak na inzerci za zhruba šest hodin aktivního provozu vydělal. Pro srovnání, v uplynulém kvartálu na reklamách utržil průměrně 330 milionů dolarů denně (7,2 miliardy korun)

facebook-hq-menlo-park4-min

Foto: Facebook

Cedule u sídla Facebooku v kalifornském Menlo Parku

Odhady toho, kolik Facebook tímto výpadkem ztratil, se ale liší. Například dle Martina Listopada, odborníka na kyberbezpečnost ze společnosti DoxoLogic, Zuckerbergova firma zaznamenala finanční škody pohybující se okolo 60 milionů dolarů (1,3 miliardy korun). A samozřejmě je nutné brát také v potaz, o kolik peněz blackout připravil ostatní firmy, které jsou na provozu Facebooku závislé.

A ani tímto problémy Facebooku neustávají. Jde o spíše o shodu náhod, ale jen zhruba den předtím, než výpadek služeb nastal, vynesla bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugenová z firmy interní materiály, které následně předala některým médiím. Dokumenty pojednávají mimo jiné o tom, jak Instagram negativně ovlivňuje duševní zdraví mladých nebo jak rychle se šíří dezinformace na Facebooku.

I proto se nejprve spekulovalo, zda blackout nesouvisí právě s tímto odhalením. Že by jej například způsobila hackerská skupina zvenčí nebo zaměstnanci přímo uvnitř firmy coby vzdor. Vyjádření Facebooku ovšem hovoří o tom, že se problém stal během údržby systému, kdy došlo k nepovedené aktualizaci. Ta pak omezila řízení komunikace mezi infrastrukturou Facebooku a celým světem.