Co vznikne, když se spojí Airbus a Aston Martin? Jedinečná designová helikoptéra určená těm nejbohatším

aston-martinxairbus-helikoptera6

Foto: Aston Martin

ACH 130 přijímá celou řadu designových prvků od modelu DB 11

0Zobrazit komentáře

Bohatí lidé mají ve svých garážích sportovní automobily, velmi bohatí lidé mají v docích zakotvené jachty a ti nejbohatší mají v hangárech vlastní letadla a helikoptéry. A právě pro ně je určena helikoptéra ACH 130 z dílny Airbusu, na které se podepsala i britská automobilka Aston Martin.

Chcete-li oslnit své okolí, kupte si Aston Martin, nebo některý ze sportovních vozů, který bude kolemjdoucím imponovat stejným způsobem. Pokud však chcete, aby si o vás povídalo celé město, postavte si na zahradě heliport a pořiďte si vlastní helikoptéru. Nekupujte však nic obyčejného a spokojte se jen s tím nejlepším. Třeba s helikoptérou od Airbusu, které propůjčil svůj jedinečný designový rukopis právě Aston Martin.

Evropský výrobce přepravních letounů vstoupil do tohoto roku více než dobře. Po dlouhých devíti letech se mu totiž podařilo uzmout královské žezlo Boeingu a stal se vůbec největším výrobcem dopravních letadel na světě. Navíc nemusí mít strach, že by jej Boeing nějak ohrožoval. Americký výrobce má totiž plné ruce práce se svými nespolehlivými letouny 737 Max.

aston-martinxairbus-helikoptera2

Foto: Aston Martin

Aston Rád propůjčuje designové prvky svých vozů jiným strojům

Proto má Airbus dostatek prostoru věnovat se mimo standardní sériové produkce také menším projektům, jakým je i speciální edice helikoptéry ACH 130 Aston Martin. Jak již z názvu vyplývá, na tomto projektu spolupracuje Airbus s britskou automobilkou Aston Martin, který se sám momentálně ocitá v poněkud problematické finanční situaci a doufá, že jej z něj vytáhne SUV novinka v podobě modelu DBX.

I přesto si Aston dovolí občas odskočit od své hlavní produkční tvorby a představí unikátní projekt, ve kterém sází především na design. Mezi tyto projekty patří třeba motocykl AMB 001 nebo unikátní ponorka. Oba projekty jsou vysoce designovou záležitostí a jejich tvary vycházejí z modelu vozu Aston Martin Valkyrie.

Designová řešení objevující se u vozů Aston aplikoval i u speciální edice helikoptéry, kterou označuje jako novou úroveň estetiky a důslednosti v propracování detailů na trhu s vrtulníky. Automobilka se podepsala na změně vzhledu helikoptéry postavené na modelu Airbus H 130, který je vybaven motorem o výkonu 952 koňských sil a je schopen dosáhnout letové rychlosti až 248 kilometrů za hodinu.

aston-martinxairbus-helikoptera3

Foto: Aston Martin

Unikátní helikoptéra ACH 130 Aston Martin

aston-martinxairbus-helikoptera4

Foto: Aston Martin

Provedení sedadel

Helikoptéra na přiložených fotografiích má všech deset sedadel ve světle hnědé kůži Oxford s okřídleným logem Astonu na opěrkách. Stejný materiál se objevuje i na dalších prvcích interiéru, jako je jeho obložení. Mimo světle hnědou kůži je dostupná také černá, šedá a krémová konfigurace. Všechna sedadla pak nesou stejné detaily jako ve vozech Aston Martin DB11.

Exteriér helikoptéry je možné odít do šedého, stříbrného, černého či pískového lakování. Každé z nich navíc rafinovaně kombinuje další barvy, aby co nejlépe vynikl dynamický tvar celého stroje. Každá z helikoptér nese plaketu s logy Astonu a Airbusu a v případě zájmu si může majitel na karoserii nechat napsat i své jméno.

boeing-747-400

Přečtěte si takéZ New Yorku do Londýna za 5 hodin. Silný vítr hnal letadla k novým rekordům, ale na nadzvukový Concorde to pořád nemáZ New Yorku do Londýna za 5 hodin. Silný vítr hnal letadla k novým rekordům, ale na nadzvukový Concorde to pořád nemá

Dodávky helikoptéry ve speciální edici Aston Martin by měly začít v průběhu příštích měsíců. Cenovka stroje nebyla odhalena, nicméně vzhledem k částce 3,3 milionu dolarů, tedy bezmála 76 milionů korun, kterou chce Airbus za základní model H130, se nebude jednat o masově dostupnou záležitost. I proto je helikoptéra k dispozici pouze na vyžádání.

aston-martinxairbus-helikoptera5

Foto: Aston Martin

Interiér helikoptéry

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym