ČT představila pořady, které neuvidíte v televizi. Pouze na iVysílání míří novinky o teenagerech, sexu a novinářkách

Peter BrejčákPeter Brejčák

ivysilani2021

Foto: ČT

Česká televize spustí novou podobu iVysílání

0Zobrazit komentáře

Veřejnoprávní Česká televize naplňuje svoje plány posílit v online prostoru a posunout se do nového internetového ekosystému. Její platforma iVysílání, jež funguje od přelomu milénia a vznikla tak dřív než například americký gigant streamovacího odvětví Netflix, bude divákům nabízet nové pořady tvořené výhradně pro web.

„V prosinci jsme představili novou generaci iVysílání a s ní i tři nové, originální projekty určené pro webové publikum. Právě iVysílání je totiž platforma, která nám otevírá prostor k tomu, abychom divákům představovali nové žánry i témata a spolupracovali na nich s jinými než typicky televizními tvůrci,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Na čtvrteční tiskové konferenci v žižkovském kině Přítomnost, kde televize představila nové chystané online počiny, Dvořák následně uvedl, že online streamovací platforma posledních deset let úspěšně fungovala jako archiv České televize a že jde o největší video archiv obsahu na tuzemském trhu.

V prosinci ČT představila tři nové pořady, které byly pro zhlédnutí jen na iVysílání – RapStory, Do divočiny! s Prokopem Pithartem a Kritika budoucnosti s Martinem Rotou a Patrikem Kořenářem, přičemž všechny tři novinky se dočkaly pokračování. Nové díly jsou na platformě k dispozici už nyní, k pořadu RapStory byla navíc vytvořena doplňující série Lekce rapu. A do světa se chystají i další tři novinky.

„Tři progresivní novinky se nyní dočkají premiérových dílů a spolu s nimi představíme pořady další. Například vůbec první hraný webový seriál s názvem TBH o životě skupiny teenagerů, jejich rodičů i učitelů na jedné střední škole, který ještě před svou webovou premiérou zaznamenal několik festivalových úspěchů,“ popisuje Petr Dvořák.

Kromě TBH režisérky Lucie Kajánkové mezi seriálové novinky patří šest dílů cyklu Protivný sprostý matky, v němž průvodkyně pořadu, herečka Tereza Dočkalová, mluví o bolavých tématech spojených s rodičovstvím upřímně, otevřeně a s nadhledem. Vhled do procesu novinářské práce u oceňovaných reportérek Jany Ustohalové, Hany Čápové a Saši Uhlové pak nabídne dvanáctidílná dokumentární série Novinářky.

Další z novinek Na záchodcích je pořadem o sexu pro ty, kteří s ním teprve začínají. Stojí za ní známá dvojice z podcastu Vyhonit ďábla Terézia Ferjančeková a Zuzana Kašparová, které si na záchodcích povídají o tématech souvisejících se sexualitou, intimitou, tělesností a sebepřijetí.

ct-tbh_jiri-haba-martina-czyzova-tomas-dalecky-martina-jindrova-a-fojtech-francu-2

Foto: Česká televize

Herecké osazenstvo seriálu TBH

„Naše filmy a seriály ukazují, že umíme nacházet témata, která vyvolávají diskuzi a rezonují společností a umíme je zpracovávat formou, která diváky baví. Věřím, že nové projekty vhodně doplní nejen televizní nabídku, ale i náš obsáhlý archiv, který je v rámci českého prostředí zcela unikátní svým tematickým i historickým záběrem,“ doplňuje ředitel ČT.

Česká televize se větším zaměřením na online obsah posouvá do konkurenční roviny obou velkých televizních komerčních skupin. Platforma Novy Voyo funguje na bázi předplatného, iPrima umožňuje uživatelům platit za pořady bez reklam. Obě platformy navíc zpřístupňují pořady před jejich vysíláním v televizi a stejně jako ČT natáčí obsah výhradně určený pro internet.

Pro veřejnoprávní instituci má však rozšiřování internetového vysílání být jen doplňkovou aktivitou, jak oslovit novou cílovou skupinu, která obecně před obrazovkami televize nesedí. Konkrétně jde o mladší generaci mezi 12 a 25 lety, jež sleduje obsah hlavně prostřednictvím počítačů, tabletů a ve stále větší míře mobilů. Jádro její činnosti bude ale i nadále tvořit klasické televizní vysílání.