Čtvrtá řada Stranger Things je tady. Seriál znatelně zpomalil, táhnou ho oblíbené postavy a horor

Nová řada televizního hitu Netflixu je nejdelší ze všech, tvůrci tedy vydávají část dnes – a poslední dvě superdlouhé epizody v červenci.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

stranger-things-season-4-netflix-5

Foto: Netflix

Seriál Stranger Things

0Zobrazit komentáře

Právě dnes na Netflix dorazila úvodní část čtvrté série fantasy-hororového seriálu Stranger Things. A spolu s ní je zde další vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém a televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Dnešního vydání se dočkal i seriál Obi-Wan Kenobi, který spolu s dalšími novinkami ze světa Star Wars shrneme v samostatném článku.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Nové Stranger Things jsou tady

Téměř tři roky čekání jsou u konce, na Netflixu vychází čtvrtá řada seriálového hitu Stranger Things. Tedy alespoň její první část. Nové díly jsou totiž podstatně delší, než bývaly dříve, takže sedm z celkových devíti lze zhlédnout dnes, poslední dva v délce celovečerních filmů pak 1. července.

Pokračování oblíbené dětské (tedy nyní už dospívající) i dospělé hrdiny rozděluje. Například Jedenáctka, která zdánlivě přišla o svoji nadpřirozenou moc, se musí učit žít sama v novém prostředí kalifornské střední školy, policista Hopper zase poznává, jak to chodí v ruské věznici na Kamčatce. Změna je život.

Co ale naopak zůstává stejné, je sílící nebezpečí přicházející z alternativní dimenze Upside Down. Hrdinové k sobě budou muset najít cestu zpět (a spojit se s americkými tajnými službami), aby se mu dokázali postavit.

Čtvrté Stranger Things jsou vším, čím byly dosud, jen o něco větší, dražší a hororovější. Ambice tvůrců na epičtější měřítko vyprávění ale ne vždy dosahují kýženého výsledku. Podle některých reakcí děj nemálo stagnuje a brzké přísliby věcí příštích se protahují na dlouhé čekání.

Na druhou stranu, dlouhodobí fanoušci seriálu by neměli mít problém napojit se na příběhy postav, které se vypořádávají se ztrátami blízkých lidí i vlastního dětství, zatímco v pozadí na povrch vybublává rozsáhlejší zápletka.

Fantasy-hororový hit Netflixu tak možná v době dlouhého čekání na novou řadu ztratil něco ze svého tahu na branku, ale síly mu ještě nedošly. Zatím se naopak připravuje na finální výkop.


Co ukazují trailery

Mission: Impossible Odplata – První část

Tom Cruise momentálně v kinech oslňuje i dojímá v Top Gunu: Maverick, zároveň se ale představuje nové pokračování jeho další legendární akční franšízy. Mission: Impossible v prvních záběrech nabízí hlavně návrat nonkonformních hrdinů, skvělou kameru a dechberoucí kaskadérské kousky. Tedy vlastně jako Top Gun, ale přece trochu jinak. Více zde.

The Gray Man

Netflix konečně ukazuje nejdražší film, který dosud vyprodukoval. Ryan Gosling a Chris Hemsworth se v něm coby odchovanci CIA utkají ve smrtícím honu napříč Evropou. Masivní rozpočet sice ze zveřejněných záběrů není okamžitě patrný, můžeme se nicméně pokochat přinejmenším mnoha záběry Česka. Více zde.

Thor: Láska jako hrom

Thor se po třech letech vrací na plátna a opět v komediálním pojetí režiséra a scenáristy Taiky Waititiho. Tentokrát bude nejdříve hledat sám sebe a zbavovat se taťkovského pupku, později se utká s Gorrem, řezníkem bohů v podání oscarového Christiana Balea. Pomůže mu při tom i Thor-žena s tváří Natalie Portman. Více zde.

Andor

Rogue One: Star Wars Story je podle mnohých nejlepší příběh z předaleké galaxie za posledních více než patnáct let o tom, jak rebelové získali plány na Hvězdu smrti. Nový seriál, prezentující se jako špionážní thriller, Cassiana Andora a další ukáže pět let před Rogue One. Má sledovat rostoucí odboj vůči Impériu a zrod hrdiny.


Co hýbe světem filmu a televize

První pohled na Indianu Jonese 5

Harrison Ford v červenci oslaví 80. narozeniny, ještě naposledy se ale objeví v roli dobrodružného historika Indiany Jonese. Čtvrté pokračování ikonické filmové série je téměř natočené a tvůrci nyní ukázali první záběr novinky. Samozřejmě nenabízí žádnou zásadní informaci, pohled na Fordovu siluetu ozářenou sluncem proudícím do jeskyně bude ale pro mnohé jistě uspokojující. Režie novinky se poprvé neujal Steven Spielberg, který štafetu předal Jamesi Mangoldovi, jenž stál za LoganemLe Mans ’66. Snímek, o jehož ději se oficiálně zatím nic neví, má do kin dorazit 29. června příštího roku.

Nový Temný případ povede hrdinka Mlčení jehňátek

Oceňovaný Temný případ se do třetího pokračování vydá bez původního tvůrce Nica Pizzolatta. Místo něj nastoupila zatím málo známá Issa Lopéz, která ovšem bude spolupracovat s oscarovým Barrym Jenkinsem, režisérem Moonlight. K projektu s podtitulem Night Country se teď podle informací Variety připojuje Jodie Foster z Mlčení jehňátek, jíž připadla jedna z hlavních rolí detektivky na Aljašce. V době dlouhého přítmí zde zmizí šest mužů pracujících na výzkumné stanici. Hrdinka spolu se svou kolegyní začne brzy nato odhalovat jejich temnou minulost i stinná zákoutí vlastní mysli.

O čem bude další seriál Star Wars

Dalším novým seriálem Disney+ bude Star Wars: The Acolyte, odehrávající se sto let před hlavní filmovou sérií v době takzvané Vrcholné republiky. Novinka přitom bude vyprávěná z perspektivy velice nejednoznačných postav, u nichž má být mnohdy těžké odhadnout, jestli jde o hrdiny, nebo zloduchy. Hlavní tvůrkyně seriálu Leslye Headland v rozhovoru pro Vanity Fair řekla, že se ve stylu vyprávění inspirovala westerny, asijskými bojovými filmy nebo samurajskými díly jako Sedm samurajů režiséra Akiry Kurosawy. Disney dnes také vydalo seriál Obi-Wan Kenobi a představilo i další novinky, které shrneme v samostatném článku.

Zemřel legendární mafián Ray Liotta

V 67 letech ve spánku zemřel herec Ray Liotta, který v Dominikánské republice právě natáčel nový film. Diváky poprvé oslnil jako Henry Hill v Mafiánech Martina Scorseseho. Ztvárnil zde gangstera, jemuž dokázal propůjčit auru sofistikovanosti a zároveň zlověstného potěšení z trýznění svých soků. Později se objevil ve snímcích Kokain, Identita či Za borovým hájem. V posledních letech jeho kariéra procházela obrodou, když ztvárnil právníka jednoho z hrdinů oscarové Manželské historie a objevil se v prequelu Rodiny Sopránů s názvem Všichni svatí mafie.


Co si dnes pustit

Prehistorická planeta

Apple TV+  |  Dokumentární  |  2022  |  5 epizod  |  ČSFD

prehistoric-planet-attenborough-apple-bbc-3

Reprofoto: Apple TV/YouTube

Hatzegopteryx v dokumentu Prehistoric Planet

David Attenborough, studio BBC Natural History Unit a tvůrci vizuálních efektů pro nového Lvího krále či Blade Runnera 2049 nám ukazují, jak vypadala Země před 66 miliony let. Nová dokumentární série je jinými slovy jako Zázračná planeta, ale s dinosaury a dalšími prehistorickými zvířaty. Je třeba říkat více? Náš pohled jsme sepsali zde.

Rrr

Netflix  |  Drama/Historický/Akční  |  2022  |  187 min.  |  ČSFD

rrr

Reprofoto: T-Series/YouTube

Film RRR

Rrr, pokud na něj vůbec narazila, nejspíš většina tuzemských diváků nejspíš jen přelétla očima s tím, že je to jakási indická šílenost. Vskutku. V případě největšího blockbusteru v dějinách země to ale znamená tři hodiny zběsilé akce mnohdy překonávající dnešní Hollywood, muzikál jako by ho natočil Spielberg a epický příběh na pomezí fiktivních dějin a hinduistické mytologie. Západnímu divákovi samozřejmě většina odkazů a souvislostí s historií unikne, ale děj o dvou socích, kteří se spojí v boji proti britskému kolonialismu, dokáže strhnout snad kohokoliv.

Slon

HBO Max |  Drama  |  2003  |  81 min.  |  ČSFD

slon

Reprofoto: Blaze_007/YouTube

Film Slon

Slon představuje jeden den v životě školy, kterou postihne hromadná střelba. Snímek je zajímavý hlavně tím, že nevyjadřuje jasný názor, nesnaží se diváky vtáhnout do děje ruční kamerou a rychlým střihem. Naopak nás staví do role chladných pozorovatelů plujících chodbami v dlouhých záběrech, jež sledují obyčejné dění a interakce studentů. Jen pár z nich se možná chová trochu zvláštně… Stejným způsobem pak sledujeme destrukci. Slon díky svému odtažitému přístupu dokáže vyvolat až děsivý dojem autenticity.


Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

1. Love, Death & Robots

2. Iveta

3. Halo

4. Advokát

5. Tokyo Vice

Nejsledovanější filmy:

1. Top Gun: Maverick

2. Everything Everywhere All at Once

3. Doctor Strange 2

4. Seveřan

5. Morbius

(Obsah ve spolupráci s ČSFD.)

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

David Attenborough ukazuje svět před 66 miliony let. Prehistorická planeta bere dech i varuje

Dokumentární série z produkce BBC představuje životy prehistorických zvířat po celém světě.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

prehistoric-planet-bbc-apple-david-attenborough-1

Foto: Apple

Na Apple TV+ před pár dny dorazil dokument Prehistorická planeta

0Zobrazit komentáře

Velkou část z nás v dětství jistě fascinovali dinosauři či jiná pravěká zvířata. Je to přirozená součást vývoje dětského mozku, popsaná vědeckými studiemi. Naprostou většinu dětí to později přejde, když je třeba se učit užitečnější věci, navazovat vztahy s novými lidmi nebo jednoduše najdeme jiné zájmy. Na streamovací službě Apple TV+ ale před pár dny začala vycházet nová dokumentární série Prehistorická planeta, která nás dokáže spolehlivě vrátit zpět. O pár let, pár dekád i pár geologických etap.

Pokud by si novinku, která je výsledkem spolupráce Applu, Davida Attenborougha a BBC Natural History Unit, pustil někdo, kdo by nevěděl, že dinosauři vymřeli, mohl by si snadno myslet, že sleduje záběry z odlehlých koutů Země. Ačkoliv z většiny počítačové vizuální efekty nejsou vždy stoprocentně přesvědčivé, dokáží opakovaně vyvolat dojem autentičnosti, jaký jsme v dokumentu o vymřelých zvířatech dosud nikdy neviděli.

Je to hlavně díky studiu MPC, které pracovalo na Knize džunglí z roku 2016, novém Lvím králi, má na kontě několik Oscarů a obecně patří k hlavním světovým tvůrcům počítačové animace. Prehistorická planeta tak kombinuje záběry skutečných prostředí s digitálně vytvořenými zvířaty s mnohdy neuvěřitelnou mírou detailů.

Své diváky přitom zavádí do období před 66 miliony let, na konec období křídy, kdy podle odhadů desetikilometrový asteroid odstartoval masivní vymírání dinosaurů.

Do té doby ale pravěcí tvorové, alespoň podle dokumentaristů pracujících s nejnovějšími poznatky, žili velice podobně jako ti dnešní. Attenboroughova narace diváky v celkem pěti dílech zavádí na pobřeží, do pouští, sladkovodních prostředí, zmrzlého světa a do lesů. Ukazuje nejen dinosaury – tedy plazy dominující na pevnině –, ale také vodní mosasaury, ptakoještěry, amonity a další živočichy.

Hned v první epizodě přichází řeč na snad nejslavnějšího tvora období pozdní křídy – Tyranosaura rexe. Byť spadá mezi dinosaury, což v řečtině znamená strašné ještěry, jeho vyobrazení v dokumentu BBC a Applu nemá prakticky nic společného s krvelačnou příšerou z Jurského parku.

Naopak vidíme překvapivě mohutného otce, který se stará o své potomky, shání jim potravu a učí je lovit. Dokonce spolu na pobřeží připlavou, což je pro mnohé netypické chování vysvětlené v bonusovém videu na webu či YouTube.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O několik scén později se zase objevuje Tuarangisaurus z řádu plesiosaurů (mořských plazů), který překvapí pojídáním oblých kamenů ze dna moře. Na první pohled se to může zdát jako fantastická spekulace, fosilní objevy nicméně takové chování skutečně potvrzují. A navíc ho lze pozorovat také u dnešních zvířat, mezi jinými i u domácích slepic.

V podobných momentech se skrývá jeden z nejsilnějších aspektů Prehistorické planety. Dokument desítky milionů let vymřelá zvířata odhaluje nejen jako vzdálené senzačním a vlivným představám Hollywoodu, ale v mnoha případech je připodobňuje k tomu, co známe. Vytváří se tím fascinující úzká spojitost mezi nepředstavitelně vzdálenou minulostí a současností. Diváci si díky tomu můžou vzpomenout na nadšení z dětského objevování cizího, a přece tolik blízkého světa.

O něco podobného se už v roce 1999 snažilo slavné Putování s dinosaury, které bylo kvůli náročným vizuálním efektům tehdy nejdražší dokumentární produkcí BBC. Prehistorická planeta nicméně celý koncept posouvá na zcela jinou úroveň.

prehistoric-planet-bbc-apple-david-attenborough-2

Foto: Apple

Plavající Tyranosaurus Rex

Při jejím sledování je rychle zřejmé, že tvůrci v ní aplikují především dokumentární postupy, vyprávění a styl natáčení z oceňované série Zázračná planeta, přičemž dosahují velice podobných efektů. Vše je vystavěno tak, aby setkání s pravěkými zvířaty působila spontánně, jako by kameramani dlouho čekali na ty správné momenty. Scény zaměřené na jednotlivá zvířata přitom vytvářejí malé příběhy, u nichž se můžeme podivovat, smát, děsit i dojímat.

Ve spojitosti s tím vyplouvá na povrch ještě jeden zajímavý aspekt. Prehistorická planeta, na rozdíl od některých jiných novějších Attenboroughových dokumentů, neobsahuje explicitní apel na ochranu životního prostředí, stále je ovšem přítomen. Když zrovna nejsme naplno ponoření do vyprávění, znovu a znovu si uvědomujeme, že se díváme na svět, který neexistuje. Prakticky všechna zvířata na obrazovce jsou složitě animovaná, protože už dávno vymřela v globální katastrofě.

Děti posedlé dinosaury si tím nejspíš příliš nelámou hlavu, ale planetě v současnosti hrozí šesté masové vymírání druhů, tentokrát způsobené hlavně člověkem. Podle studie z roku 2015 dokonce už nyní probíhá. Prehistorická planeta na jednu stranu umožňuje nahlédnout do jiné éry života na Zemi a oddávat se pro mnohé dávno zapomenuté fascinaci z objevování. Zároveň s tím však varuje, že její technická dokonalost může být v budoucnu jediným způsobem jak obnovit to, co dnes považujeme za samozřejmé.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání