Cvičit ve 4 ráno, nebo radši večer? Záleží na tom, jestli jste sova, nebo skřivan, říkají odborníci

Cvičení by měl člověk přes den plánovat podle svého chronotypu, nikoliv podle toho, co je módní. Zásadní je ale hlavně jít se hýbat.

fitness-mvp-x

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Jste sova, nebo skřivan?

0Zobrazit komentáře

Není to tak dávno, co americký influencer Ashton Hall pobláznil sociální sítě svou ranní rutinou, která zahrnuje kromě jiného brzké ranní vstávání a cvičení. Hall ale není první. Do takzvaného „4 am“ klubu – tedy skupiny lidí, která zvedá činky v posilovně už za rozbřesku a věnuje se svému osobnímu rozvoji – patří například i herec Mark Wahlberg. Je ale vstávání a cvičení brzy ráno opravdu prospěšné? A co naopak takový večerní běh? Podle molekulární bioložky Venduly Lužné a buněčného biologa Adama Obra jde hlavně o to, jestli je člověk sova, nebo skřivan.

„Obecně se populace dělí na tři chronotypy: na skřivany, sovy a takzvaný střední nebo normální chronotyp. Přičemž skřivani chodí brzy spát a brzy vstávají a sovy naopak,“ říká Lužná, která získala na Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR doktorát z chronobiologie, což je obor, který se zabývá biologickými rytmy člověka. „Podle chronotypů se pak odvíjí i to, ve kterou denní dobu je naše tělo připravené na jakou aktivitu. To znamená, že se bude u jednotlivých typů lišit i doba, kdy je pro ně vhodné sportovat. Skřivanům bude vyhovovat ranní pohyb, sovám spíše ten večerní,“ vysvětluje Lužná.

To je podle buněčného biologa Adama Obra, který píše o fitness a výživě z pohledu vědy pro technologický magazín Wired, i odpověď na otázku, jestli je pro lidské tělo vhodné cvičit velmi brzy ráno. „Vstávání a cvičení ve čtyři ráno proč ne, pokud půjdu spát velmi brzy a v tu dobu už budu vyspalý. Ale většině z nás asi víc prospěje hodina dvě spánku navíc než vstávat kvůli tomu, abych šel dělat něco jiného pro své zdraví,“ říká.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

S chronotypy pracovala i studie vědců z australské Monashovy univerzity, kterou vydal letos v dubnu časopis Nature a která nedoporučuje větší fyzickou zátěž těsně před spaním. Podle ní aktivity, jako je například delší běh, fotbalový zápas nebo HIIT cvičení, které lidé provozují méně než čtyři hodiny před tím, než uléhají do postele, mohou komplikovat usínání a zhoršovat kvalitu spánku.

Nejde tedy o přesnou hodinu v rámci dne, ale o načasování s ohledem na dobu, kdy chodí jednotlivci spát. Lidé, kteří si „dali do těla“ méně než čtyři hodiny před spaním, měli podle studie například vyšší noční klidovou srdeční frekvenci (RHR) a noční variabilitu srdeční frekvence (HRV) a kvůli tomu spali méně kvalitně.

Kdy je tedy ideální jít během dne sportovat? „Co se týká druhu sportu, tak samozřejmě záleží na chronotypu, ale podle některých studií se dá říci, že v brzkém odpoledni je dobrý čas spíše na koordinační cvičení, jako je například jóga. V pozdějším odpoledni je pak vhodný silový trénink,“ popisuje Lužná. Ideální je podle ní nesportovat těsně před tím, než jde člověk spát. Mezi cvičením a spánkem to podle Lužné ale nemusí být nutně čtyřhodinové okno, jak popisuje studie.

martinkostal

Přečtěte si takéTrenér z Extrémních proměn: Ozempic za vás nezhubneV Extrémních proměnách jeho svěřenci shazují desítky kilogramů. Ozempic za vás nezhubne, říká

Podle Obra záleží na úhlu pohledu, ze kterého plánování pohybu řešíme. „Pokud čistě cirkadiánně, pak dává smysl jít cvičit hned po ránu, protože je cvičení cirkadiánní synchronizátor,“ říká. To znamená, že pomáhá lidem seřídit jejich biologické hodiny. Dodává ale, že pokud člověk řeší výkon při sportu, pak se ideální čas pro aerobní cvičení, například běh, a silové cvičení, což může být třeba posilování ve fitness centru, liší. „Peak v aerobní kapacitě přichází v rámci dne dřív než peak v silové kapacitě. Takže záleží hlavně na tom, proč vlastně jdete cvičit a jak moc vám záleží na výkonu. Na to si musí odpovědět každý sám,“ uzavírá Obr.

Lužná ale zároveň dodává, že je jasné, že běžnému člověku do života vstupuje realita, které se musí přizpůsobit. Hlavní nakonec je se vůbec začít hýbat. „Pokud nejsem vrcholový sportovec, mám nejspíš přes den řadu dalších povinností. Například pokud má matka od dítěte čas na jógu a protažení před spaním a dělá jí to dobře, proč ne. Nebo pokud jsem manažer na vysoké pozici a stres z práce jdu večer vyběhat a zároveň mi pak usínání nečiní problém,“ vysvětluje bioložka.

Podvečerní sport s dostatečným předstihem před spánkem naopak může být podle ní i přínosný. „Běh může pomoci zvýšit hladinu melatoninu, snížit hladinu stresových hormonů a optimalizovat tělesnou teplotu, což může pomoci s usínáním,“ popisuje. Zároveň se podle ní ukazuje, že lidé, kteří se obecně hýbají, spí lépe. „Pravidelný sport pomáhá proti spánkovým poruchám, jako je například nespavost nebo spánková apnoe,“ dodává Lužná.

Je ale podle ní potřeba počítat s tím, že pokud cílem cvičení je, aby nám narostly svaly, je potřeba se po cvičení ještě najíst. „A to také není dobré méně než dvě hodiny před spaním, kvůli seřízení našich biologických hodin napříč celým tělem, tyto hodiny máme totiž také v zažívacím traktu,“ uzavírá.

Italští roboti z Vokovic. Agilní Češi koupili výrobce exoskeletů a chtějí rozchodit ty, co nemohou

Multimiliardová skupina BTL, která sídlí na okraji Prahy, zrychluje globální jízdu medicínským byznysem. Poslední akvizice se týká italské firmy U&O.

Luboš KrečLuboš Kreč

uo-mvp

Foto: U&O / CzechCrunch

Exoskeleton firmy U&O

0Zobrazit komentáře

Exoskelet je robotické zařízení, jež lidem, kteří si ho oblečou, pomáhá zvedat těžké předměty, pohybovat se či přímo chodit. Pro pacienty s poruchou míchy nebo po těžkém úrazu je to potenciálně jedna z mála cest, jak se opět postavit na vlastní nohy. Velké plány v této stále ještě ne zcela probádané oblasti má i český multimiliardový výrobce zdravotní techniky BTL – a vyrazil kvůli tomu na nákupy do Itálie.

Startup U&O je doma v průmyslovém srdci Itálie, jen pár desítek kilometrů od Milána podél dálnice do Modeny, kde sídlí věhlasní výrobci aut Ferrari či Maserati. A podobnou špičkou chtějí být i zakladatelé U&O Andrea Santi a Gianluca Sesenna, jen v jiné disciplíně: v medicínské robotice.

Právě s plánem stát se elitním výrobcem exoskeletů, které nemocným lidem pomáhají stát a chodit, svou firmu v roce 2016 založili. A na trh už přinesli produkt pojmenovaný Uan.go, který se podle specifikace prodává za tři až pět milionů korun a letos jich U&O stihnou dodat klientům zhruba pět desítek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zájem je ale mnohem větší, jenže na to, aby jej Italové ukojili, jim chyběly kapacity i kapitál. A tak do hry vstoupila česká, ale globálně působící, společnost BTL, jež sídlí v pražských Vokovicích a po světě zaměstnává 3500 lidí. Ta se v rámci svého ambiciózního tažení rozhodla U&O koupit, výrobu exoskeletů postupně přesunout do svých fabrik a produkci tak zásadně navýšit.

„Touto akvizicí jsme našli přesně to, co jsme hledali: schopný tým, který je v souladu s našimi hodnotami, špičkovou technologii odpovídající našim strategickým cílům a firmu s jasným potenciálem k dalšímu rozvoji. Je to ideální doplnění naší skupiny,“ řekl k obchodu Martin Pětivoký, ředitel pro akvizice BTL.

btl

Foto: BTL

Tomáš Drbal řeší v BTL technický vývoj

Italský exoskelet je určený pro pacienty s poraněním míchy, po mozkové mrtvici nebo jinými neurologickými poškozeními. Zařízení nabízí tři terapeutické režimy – od pasivního pohybu přes asistovaný až po aktivní trénink. Dokáže tak přesně reagovat na aktuální schopnosti pacienta a přizpůsobit terapii jeho reálným možnostem.

Transakce, jejíž finanční velikost se obě firmy rozhodly nezveřejňovat, se dojednávala zhruba půl roku. Plán je takový, že nový exoskelet od BTL se na vybraných trzích EU objeví už letos.

tomas drbal

Přečtěte si takéNenápadná miliardová firma podpořila startup elitních vědcůZa lepší úpravy genů. Nenápadná miliardová firma z Prahy podpořila stamiliony startup elitních vědců

To hlavní se ale bude dít příští rok, protože BTL se svým robotem nachystají tzv. MDR verzi: jde o certifikaci podle nové evropské regulace, která zajišťuje nejvyšší úroveň bezpečnosti a kvality zdravotnických prostředků. Tato mezinárodně uznávaná varianta by se měla na globální trh dostat ve třetím čtvrtletí roku 2026.

Co se U&O týče, vývoj exoskeletů zatím zůstane v Itálii, výroba se však kvůli potřebě vyšší kapacity přesune do nového závodu BTL v Bulharsku. Firma v tiskové zprávě uvedla, že plánuje rychlé zapojení svých vlastních technologií, optimalizaci produkce a rozšíření možností zařízení, například o další diagnózy, jako je Parkinsonova choroba nebo traumatické poranění mozku.

ales-svoboda

Přečtěte si takéČesko vyšle astronauta na ISS: Mise Aleše Svobody má zelenouLet dalšího Čecha do vesmíru je blízko. Misi na ISS by neměl zhatit ani Trump, ani podzimní volby

„Exoskelety nejsou jen o technologii – jsou o naději. Vrací lidem nejen pohyb, ale i pocit, že svět kolem nich je znovu dostupný. A právě to je směr, kterým chceme rehabilitaci posouvat dál: spojit robotiku, neurostimulaci a umělou inteligenci do nástrojů, které skutečně mění životy,“ prohlásil Tomáš Drbal, technický šéf BTL a jedna z hlavních tváří firmy, za kterou stojí miliardář Jan Vild, který se dlouhodobě drží stranou veřejnosti.

BTL na sebe pak v posledních týdnech a měsících upozornila několika výraznými kroky – nedávno uvedla na trh speciální zařízení, které pomáhá lidem od příznaků depresí a podporuje je na cestě k well-beingu, loni pak majetkově vstoupila do pražského Paláce Lucerna. Co se jejího základního byznysu týče, za loňský rok utržila 16 miliard korun a dlouhodobě vykazuje velmi vysokou, dvojcifernou ziskovost.