Cyberpunk vyšel v tak špatném stavu, že si vývojáři z CD Projektu vysloužili žalobu. Zaplatí 40 milionů
Strašlivý start Cyberpunku 2077 už je dávná minulost, jenže kromě reputace zasáhl i akcie CD Projektu. A ten tak bude platit odškodné.
Dnes už je Cyberpunk 2077 opravený, upravený, vylepšený a vyleštěný do chromového lesku. Jenže když sci-fi akce od polského herního studia CD Projekt Red koncem roku 2020 vyšla, situace byla naprosto opačná. Především na konzolích ji sužoval extrémně špatný technický stav, kvůli kterému byla dokonce společností Sony vyřazena z obchodu PlayStationu. Bez ohledu na platformu jí navíc hráči i recenzenti vyčítali nesplnění slibů o herní náplni dystopického světa překypujícího futuristickými příběhy.
S nepovedenými videohrami se průmysl i publikum musí potýkat denně, situace Cyberpunku 2077 nicméně kromě reputace a recenzí zasáhla i akcie CD Projektu. Investoři polské společnosti proto krátce po premiéře podali na vývojáře několik žalob, které byly později sloučeny do jedné. Studio prý mělo o špatném stavu hry před vydáním vědět, ale nereagovalo na něj a akcionáře o něm neinformovalo. Kalifornský soud nyní předběžně posvětil vyřešení sporu vyplacením odškodného ve výši 1,85 milionu dolarů, v přepočtu přes 42 milionů korun.
Ty polští vývojáři zaplatí účastníkům hromadné žaloby, kteří akcie firmy proslavené herní sérií o Zaklínači pořídili mezi lednem a prosincem roku 2020. Silně tak pocítili propad hodnoty cenných papírů po vydání Cyberpunku, kdy klesly zhruba o třetinu. CD Projekt navíc na burze nadále padal, dosud se ani zdaleka nepřiblížil době předcyberpunkové. Na vrcholu koncem roku 2020 se jeho akcie obchodovaly za 443 polských zlotých, dnes stojí 133 zlotých (680 korun). Ačkoliv oproti létu je to mírný nárůst, tehdy dosáhly dlouholetého dna s hodnotou 82 zlotých.