Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem zvyšují své sázky na poštovní služby. Vlastní už pětinu britské Royal Mail

Jiří SvobodaJiří Svoboda

royalmail2-min

Foto: Royal Mail

Britská královská pošta

0Zobrazit komentáře

Poštovní služby. Na první pohled zcela konzervativní byznys, který ale i přes svou pochroumanou pověst dokáže přilákat bohaté podnikatele. Jasným důkazem je česko-slovenské duo Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří prostřednictvím svého investičního vehiklu Vesa Equity Investment zvyšují svůj podíl v britské královské postě Royal Mail.

Křetínský s Tkáčem jsou tak s přehledem největší akcionáři britské poštovní skupiny a nově vlastní 20,06 procenta firmy. Ještě donedávna vlastnili 19,02 procenta a vůbec první podíly nakoupili na jaře 2020. Jako první o této zprávě informoval deník E15.

Podnikatelé se tak patrně rozhodli využít slevy, které je způsobená nedávným poklesem ceny akcií Royal Mail – jen od začátku roku ztratila firma třináct procent na své hodnotě. Její tržní kapitalizace činí aktuálně zhruba 4,42 miliardy liber. Hodnota podílu fondu Vesa je tak téměř 890 milionů liber, tedy přibližně 26 miliard korun.

Jakou příležitost přesně česko-slovenské podnikatelské duo za britskou poštou vidí, není jasné, protože typicky své obchody nekomentují. Podobně záhadně pak může vyznívat i nedávná investice Vesy do nizozemské pošty PostNL, ve které od letošní roku drží Křetínský s Tkáčem čtvrtinu.

Obě západní poštovní služby mají však silné pozice na svých domovských, ale i přilehlých trzích a snaží se prezentovat jako moderní služby, které mají stále prst na tepu doby a angažují se v takzvané dopravě poslední míle. Ta nizozemská například nedávno oznámila rozšiřování svých samoobslužných zásilkových boxů, britská kupříkladu experimentuje s drony na dodávání zásilek do odlehlých oblastí.

Royal Mail založil už v roce 1516 panovník Jindřich VIII. Tudor a dnes je její součástí i zásilková služba GLS, která působí i v Česku. K její privatizaci došlo v roce 2013, ovšem krátce poté jí potkala řada problémů. Od vstupu na burzu hodnota jejich akcií šest let stagnovala a od konce roku 2018 se hluboce propadla. Zvedat se začala až s počátkem pandemie, ovšem i tak musela v létě 2020 oznámit propuštění dvou tisíc z celkových 160 tisíc svých zaměstnanců.

Portfolio čtvrtého nejbohatšího Čecha je všeobecně velmi pestré. K jeho největším obchodům z poslední dobu patřila koupě 27 procent akcií anglického klubu West Ham United. Britský deník The Guardian tehdy spekuloval, že Křetínský za to zaplatil mezi 180 až 200 miliony liber, tedy téměř šest miliard korun. Koncem loňského roku pak přes realitní společnost EP Real Estate z holdingu EPH koupil dopravce Tourbus operujícího napříč Brnem spolu s nádražím Zvonařka.